У Вінниці презентували легендарний стіл Симона Петлюри та оригінальні артефакти періоду Української революції

У Вінницькому обласному краєзнавчому музеї відкрилася виставки «Українська революція 1917–1921 років на теренах Поділля». У експозиції вперше представлені оригінальні документи періоду визвольних змагань з фондів музеїв та архівів, реконструкції одностроїв, амуніції та зброї Дієвої Армії УНР з фондів Центру історії Вінниці, а ще елементи одягу Легіону Українських Січових Стрільців з колекції родини Царенків. Чільне місце займає стіл, за яким під час перебування уряду Директорії у Вінниці працював Головний Отаман Симон Петлюра.
«Експозиція репрезентує артефакти, які розкривають в повній мірі ту сторічну добу і дають можливість зрозуміти, що ж, власне, відбувалося на Поділлі у роки Української революції, починаю з 1917 року і до 1921 року, коли неодноразово змінювалася влада, перебували урядові структури УНР, діяли регулярні війська та повстанці, гриміли криваві бої, – розповідає директор Центру історії Вінниці Олександр Федоришен. – Як на мене, основна мета цієї виставки це твердження чи бажання, щоб щороку 24 серпня українці і Україна відзначали відновлення української незалежності, а не проголошення. Адже вживаючи слово «поява» ми чітко відмежовуємо все те, що було за нашими спинами, наче воно нас не стосується. Але якщо подивитися на рукам одягу армійців УНР, то вони прикрашені тими ж тризубами, що й у нинішній вояків. Це підкреслює безперервність військової традиції і дозволяє нам самоідентифікуватися, зрозуміти своє місце в контексті історії».
Завідувач науково-дослідницького відділу новітньої історії Вінницького обласного краєзнавчого музею Лариса Семенко додає, у фондах музею та приватних колекціях зберігається чимало унікальних артефактів, які презентували на виставці вперше. Серед них оригінали універсалів Центральної Ради, документи Директорії, дипломатичні паспорти родини Голубів, які перебували в Петрограді у 1918 році, ощадна книжка на ім’я Чеботаря, видана під час гетьманату у 1918 році, та знаменитий стіл, за яким свого часу працював Симон Петлюра.
«За легендами саме за ним він підписував цілий ряд важливих документів, коли уряд Директорії перебував у місті Вінниці. Сьогодні ми вперше демонструємо його на широкий загал – вінничанам та гостям міста, – каже Лариса Семенок, – Щоб його презентувати і винести з кабінету директора, ми викликали фахівців-реконструкторів із Києва. Вони день розбирали його на деталі, але навіть їх перенести було не легко, бо важкі і масивні. В майбутньому буде проведена реконструкція деяких деталей стола, який залишиться у цій достойній експозиції. І відтепер всі вінничани матимуть можливість його побачити».
Виставка триватиме до 2 вересня поточного року. Відкрили її спеціально до Дня Європи, який відзначатимуть у суботу, 19 травня.
Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниця, фото автора