У Вінниці пройшли вересневі Стусівські читання
До дня пам’яті поета-земляка Василя Стуса на площі, що носить його ім’я, відбулися традиційні Стусівські читання. З року в рік вони об’єднують усіх, кому не байдужі українська культура та національна ідея: політиків, митців, учителів, письменників, науковців та студентів. Вони збираються, щоб згадати поета, почитати його вірші та презентувати нові дослідження з життя і творчості Василя Стуса. Цього року упродовж двох години вінницька інтелігенція та студентська молодь згадували про геніального поета, проводячи актуальні паралелі між минувшиною і сьогоденням.
Ініціатором читань стала Вінницькою обласна наукова бібліотека імені Тімірязєва. Її співробітниця Ніна Артапух каже, що уже понад 30 років до дня пам’яті поета-земляка бібліотека проводить Стусівські читання. У Вінниці про земляка згадують у вересні та у січні, тобто до дня смерті та дня народження. Навіть коли ім’я великого поета-патріота Василя Стуса вимовлялося пошепки, вінничани вже вшановували його пам’ять і запалювали поминальну свічку у стінах бібліотеки.
«Стусівські читання проводяться багато років, але зараз особливу зацікавленість щодо участі в них проявляє молодь, зокрема студенти. Для більшості з них Стус став символом духовної незламності й свободи, – зазначає Ніна Артапух. – У сьогоднішніх читаннях беруть студенти з трьох вінницьких вишів. Символічним і значущим є той факт, що випускники педагогічного університету прийшли на вечір пам’яті зі своїми учнями, і тепер вже вони читають вірші Стуса. Не менш значимо, що згадую про Василя Стуса викладачі і студенти з Донецького національного університету, який носить ім’я поета, а також Вінницького гуманітарно-педагогічного коледжу».
Під час вересневих читань лунали не лише вірші Василя Стуса, вінницькі поети запропонували публіці власні ліричні твори, присвячені видатному земляку. Учасники згадували про важку долю Василя Стуса, його життєвий та творчий шлях, цитували його думки про незалежну Україну. На завершення навіть співали пісні, в яких звучали мотиви Стусівської творчості.
У стінах бібліотеки на вшанування пам’яті Василя Стуса відділ краєзнавства підготував віртуальну книжкову виставку-вшанування «Земляче мій і символе життєвий», де представлено книги, збірники наукових праць, монографії, найновіші дослідження життєвого шляху, літературної творчості, громадської діяльності Стуса та бібліографічні матеріали.
Нагадаємо, що 4 вересня 1985 року в тюремному карцері особливого режиму ВС-389/36 с. Кучино Чусовського району Пермської області перестало битися серце закатованого політичного в’язня Василя Стуса – видатного українського поета, правозахисника, лауреата Шевченківської премії.
Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниця, «День»