Перейти до основного вмісту

Україна має оптимістичні шанси в можливому суді з "Газпромом", – експерт

28 січня, 12:34

Британська газета «Financial Times» з посиланням на джерела в «Нафтогазі» повідомила, що як штрафні санкції за недобір газу Москва вимагає від Києва 7 мільярдів доларів.

Як відомо, минулого року «Нафтогаз» купив у «Газпрому» 33 млрд кубів палива. Згідно з контрактами від 2009 року, ця цифра має становити 52 мільярди.

Як повідомляло ІА УНІАН, посилаючись на свої джерела в «Нафтогазі», цю інформацію підтвердили в компанії. Пізніше вони заявили, що не збираються платити.

 «Ми сприймаємо це як елемент тиску на Україну під час переговорів, що тривають про створення газотранспортного консорціуму і зниження ціни на газ для України. "Газпром" шляхом такого тиску хоче вибити для себе вигідніші умови для створення консорціуму на базі української ГТС», - цитує своє джерело в компанії газета «Комерсант».

Російський експерт висловив думку сьогодні, що РФ може припинити постачання газу в Україну. Втім, багато хто прогнозує тривалий судовий розгляд. І, як зазначає незалежний експерт Валентин Землянський, перспективи «Нафтогазу» в разі подання «Газпромом» позову за недобір газу є оптимістичними.

«По-перше, в контракті чітко не прописаний механізм оплати газу за принципом take or pay. По-друге, Україна може подати зустрічний позов щодо формування ціни на газ, її невідповідності загальноєвропейській, утиску інтересів України як члена енергоспільноти, що в умовах світової фінансової кризи призвело до серйозного погіршення економічної ситуації всередині країни. По-третє, очікувати позову в нинішній ситуації не доводиться, оскільки арбітражний розгляд з Україною практично дасть карт-бланш Європі до подальшого витіснення «Газпрому» з європейського ринку», - сказав він агентству «Інтерфакс-Україна».

«Швидше за все, найближчим часом мова може йти про тристоронній консорціум, що дозволить Кремлю дещо розрядити атмосферу в газових взаєминах як з Україною, так і з ЄС», - додав експерт.

Пан Землянський також зазначив, що запущені під час другої каденції міністра енергетики Юрія Бойка проекти стали досить потужним подразником для Росії.

«Я б говорив не стільки про збільшення внутрішнього видобутку, скільки про зовнішньополітичні проекти: будівництво LNG-терміналу, реверс газу з Європи і підписання УРП із Shell з видобутку сланцевого газу в Україні. Остання подія, подія в Давосі, швидше за все, стала "останньою краплею", оскільки продемонструвала реальні можливості України не стільки з позбавлення від газової залежності від Газпрому, скільки з виходу України зі сфери геополітичного впливу Кремля», - резюмував експерт.

Детальніше на цю тему читайте в завтрашньому номері «Дня».


 

Delimiter 468x90 ad place

Новини партнерів:

slide 7 to 10 of 8

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати