Перейти до основного вмісту

Україна майже домоглася статусу спостерігача в Митному союзі

29 травня, 19:30

Схоже, наполегливість української влади у діалозі з Митним союзом приносить певні плоди. Україні поки що вдається налагоджувати співпрацю з Митним союзом на своїх умовах, попри певний тиск з боку Москви, щоб наша країна приєдналася до цього об’єднання замість проголошеного курсу на інтеграцію в ЄС.

Євразійська економічна рада, засідання якої сьогодні проходило в Астані, підтримала прагнення України мати статус спостерігача в його інтеграційних організаціях. Про це повідомив журналістам Президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв. «Україна висловила бажання мати статус спостерігача в Митному союзі єдиного економічного простору і в майбутньому в Євразійському союзі», — сказав Назарбаєв, додавши, що Президенти Росії, Білорусі і Казахстану підтримали цю пропозицію.

За словами Назарбаєва, буде підготовлено відповідні документи, які можуть бути підписані на наступному засіданні Вищої Євразійської економічної ради. При цьому Назарбаєв уточнив, що наступне засідання планується провести восени в Москві.

Зі свого боку Президент України Віктор Янукович, перебуваючи з візитом в Астані, зазначив, що меморандум про участь України в роботі МС підпишуть 31 травня. «Меморандум буде підписано найближчими днями на саміті в Мінську, рішення таке прийнято Радою глав держав Митного союзу», — сказав Янукович.

За його словами, в цьому меморандумі буде визначено статус України і «можливість нашого представника працювати в комісії Митного союзу, що дозволить Україні розглянути окремі документи даного об’єднання».

Раніше український президент зазначив: «Україна, отримавши статус спостерігача, зможе спільно з нашими колегами з Митного союзу шукати варіанти приєднання України до того чи іншого положення. Безперечно, все, що не буде суперечити нашому законодавству, нашим міжнародним зобов’язанням — ми до цих положень будемо прагнути приєднуватись для того, щоб створити паритетні відносини в торгівлі між нашими країнами».

Однак не все так просто.

Як сказав перший віце-прем’єра РФ Ігор Шувалов, після підписання відповідного меморандуму Україна отримає можливість працювати в усіх форматах Євразійської економічної комісії та Вищої Євразійської економічної ради, тобто наступного Вища рада президент України буде запрошений. Але, оскільки в МС не передбачений статус спостерігача, такий статус може виникнути у України тільки після підписання договору про створення Євразійського економічного союзу, яке заплановане 1 січня 2015, — наголосив він.

В коментарі «Дню» політолог Вадим Карасьов сказав, що це досягнення України — отримання статусу спостерігача в МС може стати однозначною перемогою української дипломатії тільки за умови, коли Україна підпише восени угоду про асоціацію та поглиблену та всеохоплюючу зону вільної торгівлі з ЄС. Тоді це буде тріумф збалансованої, човникової багатовекторності, яку проводить сьогодні Янукович. Якщо ж Вільнюса 2013 не буде, тоді це буде не перемогою України, а перемогою Російської Федерації, євразійської інтеграції, а не перемогою України, і тим більше не перемогою української європейської перспективи. Отже, дочекаймося Вільнюса для того, щоб зробити вже остаточну і більш однозначну оцінку.

Микола Сірук, «День»

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати