Вінницькі історики відзняли документальний фільм про початок німецької окупації на Поділлі
Черговий історичний фільм про життя вінничан у період Другої світової війни, а саме на початку німецької окупації, презентували представники ГО «Подільська спадщина», яка об’єднує істориків Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського. Це вже третя кінострічка із циклу «Історичні міфи та реалії на теренах Поділля». Торік історики відзняла кінострічку про 1939-ий рік, у жовтні цього року представили візуальну документальну розповідь про 1940-ий, коли в Європі розпочала Друга світова війни. Тепер за допомогою архівних документів, фактів та спогадах очевидців вони розповіли про 1941 рік. Саме він яскраво відображає, як реагували люди на зміну окупаційного режиму – радянського на нацистський.
«Ми намагалися не розвішувати ярликів «свій – чужий», не визначали героїв, чи зрадників, а показати, що життя було дуже непростим. Воно не є однозначно чорним і білим, як і завжди в історії. Адже війна це трагедія для всіх, це загальна біль, загальне горе. І саме тут ми намагалися показати, що коли втрачання поняття людини, то вона губиться, стає гвинтиком тоталітарної машини – тієї, чи іншої», – відзначив заступник декана факультету історії, етнології та права з наукової роботи ВДПУ ім. М. Коцюбинського, кандидат історичних наук Анатолій Войнаровський.
Власне, на «гвинтиків» радянська тоталітарна машина перетворювала не лише дорослих, але й дітей. Фільм, який триває майже годину, детально і послідовно показує на фактах, як створювалися «маси». Як приклад голова ГО «Подільська спадщина», доцент кафедри всесвітньої історії факультету історії, етнології та права ВДПУ ім. М. Коцюбинського Павло Кравченко розповідає у фільмі про формування так званих «трудових резервів». Їх формували з числа юнаків та дівчат віком 14–15 років. Вінниччина мала направити туди 6 тисяч 600 підлітків.
«Саме словосполучення «трудові резерви» вже наштовхує на роздуми. Режим вирішував хто, де, коли буде навчатися. І водночас цей же режим вирішував, де і хто буде працювати. Бажання молодих людей при цьому не враховувалося, а навпаки каралося, – розповідає Павло Кравченко. – Країна продовжувала йти шляхом перетворення в державу-армію і державу-казарму, де людина нічого не вартувала… Попри лозунги і партійні доповіді про трудящих, у промисловості і сільському господарстві відзначалася низька продуктивність. Про це свідчать офіційні цифри, які власне підтверджує штучність, надуманість соціалістичної системи господарювання, яка трималася на примусі на директивах і покарання».
Більша частина кінофільму присвячена початку німецької окупації і нездатність радянської влади швидко реагувати на виклики, що власне і призвело до того, що німецькі війська без особливого стримування увійшли до Вінниці вже у липні 1941 року. Вони діяли досить жорстко – на 10 день окупації розстріляли перших заручників, знищували євреїв, військовополонених – солдат, яких залишила радянська влада, підступаючи на схід. Та водночас створювали органи місцевого самоврядування, організовували колгоспи, відкривали школи і дозволяли випускати українські газети.
Так, головним редактором тогочасних «Вінницьких вістей» був відомий письменник і перекладач Ігор Костецький. Він наповнював видання суто проукраїнським контентом і, як йдеться у фільмі, очолював один із осередків націоналістичного підпільного руху. Загалом на теренах Вінниччини 1941 році діяло майже 90 підпільних націоналістичних груп. Партизанські з’явилися пізніше і до них місцеві жителі ставилися неоднозначно. Однак, як кажуть історики, ця тема ще потребує ретельного дослідження.
Загалом, як вже писав «День» у матеріалі «Українське село: (НЕ)відома історія фільми «Подільської спадщини» відображають матеріали, архівні документи, кінохронік, пошук і дослідження яких тривав роками. Адже команда проєкту ставить перед собою завдання об’єктивно та неупереджено показати життя подолян того періоду та створити візуальний продукт, який приверне увагу молодих дослідників до вивчення місцевої історії. І що цікаво, цього разу у фільмі поруч із науковцями свої дослідження презентують магістранти історичного факультету. Вони представили опрацьовані спогади очевидців тих дій з коротким трактуванням.
Увесь багатосерійний документальний фільм «Історичні міфи та реалії на теренах Вінниччини» буде розміщений у вільному доступі в соцмережах, зокрема на сторінці ГО «Подільська спадщина» та представлений на ютуб-каналі організації.
Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниця