Волинська облрада засудила резолюцію Сенату та Сейму Польщі
15 липня 2013 року Волинська обласна рада ухвалила звернення до волинян у зв'язку з Волинською трагедією 1942–1944 років, в якому засудила резолюцію Сенату та Сейму Республіки Польща з приводу подій 1943 року на Волині як "антиукраїнську" і "шовіністичну". Документ підтримали 64 депутати, повідомляє прес-служба "Свободи".
"Назвавши дії українців, які вели боротьбу на своїй етнічній території за власну незалежність проти різноманітних окупантів "етнічними чистками з ознаками геноциду", поляки поставили під сумнів основоположне право кожного народу на самовизначення та опір проти агресорів. Свідомо ігноруючи та замовчуючи історичну правду, масові етнічні чистки, які здійснювали польські збройні формування на території Волині, Холмщини, Надсяння, Підляшшя, польська сторона відійшла від принципів взаємного прощення, рівноправності, добросусідства", - вважають депутати.
Вони переконані, що своєю резолюцією Сейм намагається перекреслити усі напрацювання в напрямку українсько-польського порозуміння, які були досягнуті впродовж останніх 20 років.
"Національно-визвольна боротьба українців за створення власної самостійної держави на своїх етнічних землях жодним чином не могла бути геноцидом", - наголошують депутати.
"У заяві Сенату немає жодної відповіді на те, чому польські військові формування "воювали" за свою батьківщину на територіях, які ніколи не були польськими. Заява не згадує про українців, полеглих від рук польських військових організацій під час протистояння 1940-х років. Не міститься в ній і засудження депортації українців у рамках операції "Вісла" задля штучної зміни етнічного складу певних територій, що була організована офіційною владою Польщі", - йдеться в заяві.
"Сьогодні на Волині робиться багато для того, аби належно вшанувати усіх, хто постраждав у тій кровопролитній боротьбі. На Волині відновлюють цвинтарі, встановлюють пам'ятні знаки в місцях загибелі українців та поляків, облаштовують поховання. Ми разом, волиняни, звертаємося до обох Президентів, України та Польщі, з проханням відкрити пам'ятник українцям у селі Сагринь Грубешівського повіту Люблінського воєводства. Там поховано понад 1000 українців. І, незважаючи на те, що з української сторони зроблено все необхідне, цей комплекс і досі не відкрито", - нагадують в облраді.
"Не підлягає дискусії те, що ми, українці, повинні віддати шану загиблим. Це моральний і християнський обов'язок. Кожну жертву має бути вшановано пам'яттю, молитвою, належним місцем поховання. Ми закликаємо усіх волинян, громадські організації, представників усіх політичних партій долучитися до облаштування місць поховань українців та поляків, як у нас на Волині, так і на території Польщі", - йдеться у зверненні депутатів.