Перейти до основного вмісту

«Легкий» вступ

Цього року буде рекордно низька кількість абітурієнтів. Чи готова вища школа поборотися за найкращих?
27 травня, 00:00
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Сьогодні у всіх школах України проходить свято останнього дзвінка. Однак одинадцятикласників ще чекає зовнішнє незалежне оцінювання, а потім — вступ до вищих навчальних закладів. І, як прогнозують експерти, цього року багато хто зможе вступити до вишів без особливих клопотів та проблем. Адже нині зі шкіл випускається найменша за останні роки кількість школярів — 230 тисяч (торік, за даними Міністерства освіти, науки, молоді та спорту, було 380 тисяч випускників). Це пов’язано з демографічною кризою на початку 90-х років, коли був спад народжуваності. А також із тим, що у 2009 році багато дев’ятикласників (які нині закінчували б школу) пішли навчатися у технікуми та училища. Так, на Львівщині випускників поменшало на 29%, у Києві — на 61%, а у Криму — на 75%.

Тому шанси вступити до університетів значно зростають, навіть у тих учнів, які матимуть невисокі бали атестату та зовнішнього незалежного оцінювання. Адже деякі виші, аби уникнути недобору на свої спеціальності, можуть піти на такий крок, як зниження прохідного балу. І тут уже питання в тому, чи будуть вищі навчальні заклади боротися за найкращих випускників, щоб мати на виході фахівців з високим рівнем знань. Чи, навпаки, підуть простішим шляхом і братимуть усіх охочих, аби заповнити місця на студентських лавах.

Як зазначила «Дню» проректор Волинського національного університету ім. Лесі Українки Ірина КОНСТАНКЕВИЧ, багато що залежить від іміджу та репутації вишу. Якщо в нього хороше ім’я та авторитет, він займає провідні місця в рейтингах і таким чином бореться за свого абітурієнта впродовж тривалого часу, то проблем з набором не буде: «Специфіка роботи регіональних, національних та інших вузів відрізняється, і в кожного буде своє коло абітурієнтів. Звісно, їх стане менше, але вони будуть. Можливо, буде менше заочників, не буде заповнена ліцензія на контрактну форму навчання, а державне замовлення буде виконано однозначно. Недобір та закриття загрожує більше приватним ВНЗ, ніж державним, бо державні завжди більш затребувані».

За прогнозами експертів, як і раніше, не вистачатиме студентів на ті спеціальності, які нині є менш затребуваними та вважаються непрестижними. Лишиться високим попит на правознавчі, економічні факультети, а також ті, що пов’язані з інформаційними технологіями та сферою міжнародних відносин. Тому, як і в попередні роки, ажіотаж буде навколо певного числа престижних вишів.

«Цьогорічна вступна кампанія стане лакмусовим папірцем її прозорості. На підставі затверджених умов вступу до ВНЗ будуть відразу писатися окремі заяви на платне навчання й державне замовлення (так було і в минулому році), — коментує голова правління Центру освітнього моніторингу (колишній заступник міністра освіти та науки) Павло ПОЛЯНСЬКИЙ. — Побільшає важелів адміністративного та фінансового впливу. Маю на увазі те, що буде реалізовано принцип, коли вищі навчальні заклади будуть враховувати, в обхід сертифікату зовнішнього незалежного оцінювання, ніким не пояснений середній бал ВНЗ та середній бал атестату. Міністерство в умовах прийому дозволило подавати сертифікати ЗНО при вступі на непрофільні спеціальності з меншою кількістю балів, ніж 124. Тобто якщо є сертифікат з хімії чи фізики, абітурієнт може вступати на англійську мову, математику тощо. Тому конкурсу як змагання між найсильнішими вступниками не буде».

Фахівці сходяться на думці, що студентські лави, попри особливості вступної кампанії, будуть укомплектовані, а вузам не доведеться оголошувати про своє закриття чи скорочення спеціальностей. Але якою буде якість навчання, якщо виші братимуть до себе усіх без розбору? Як-не-як здобуття вищої освіти вимагає серйозної шкільної підготовки. І потім — яких отримаємо бакалаврів та магістрів на виході з вишів? Чи знайдуть вони роботу, якщо диплом для них буде лише ознакою закінчення ВНЗ, але не показником якості знань та умінь? Тому відносно легкий вступ до вищих навчальних закладів ще не означає, що таким же буде й пошук роботи. Бо роботодавці зараз не дивляться, «червоний» чи «синій» диплом у випускника, їх цікавить — що і як вміє робити молодий спеціаліст.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати