Село «на мобільному зв’язку»
Проблему телефонізації віддалених регіонів можуть вирішити за рахунок нового податку![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20100818/4147-5-2.jpg)
У Кабінеті Міністрів України знову повернулись до теми телефонізації віддалених населених пунктів. Широко обговорювана останні декілька років ініціатива створення Фонду універсальних послуг (ФУП) нарешті знайшла своє нормативно-правове відображення в заяві Міністерства транспорту та зв’язку про наміри розробити в 2010 р. відповідний законопроект. Цікаво, що створення ФУП є й основною умовою приватизації ВАТ «Укртелеком», 92,79% якого уряд має намір продати вже до кінця цього року.
Зміст вищезгаданої ініціативи в тому, щоб збирати до Фонду кошти від послуг мобільної телефонії з метою компенсації збитків операторів, що надають послуги сільського телефонного зв’язку. Відсоток, яким обкладатимуть послуги GSM-телефонії, поки достеменно невідомий. Представники мобільних операторів кажуть, що чули про варіант у 2—3%.
Та, як запевняють самі ж GSM-оператори, тягар сплати ляже не на їхні гаманці, а на плечі пересічного споживача послуг мобільного зв’язку. Зі слів директора з корпоративних зв’язків «Астеліту» Юрія Курмаза, створення фонду знову покладе на операторів фіскальну функцію збору коштів абонентів на користь держави. «Якщо зі зборами до Пенсійного фонду ми ще справляємось (хоча мобільний зв’язок уже давно не елітна послуга), то не потрібно примушувати нас збирати гроші з абонентів, аби потім витрачати їх незрозуміло на що», — обурюється Курмаза.
До того ж, як вважає директор із корпоративного управління і контролю «МТС-Україна» Олег Проживальський, при теперішньому стані системи сільського провідникового телефонного зв’язку коштів Фонду універсальних послуг все одно не вистачить на її модернізацію та покриття ще нетелефонізованих населених пунктів. Натомість власними силами мобільні оператори, як запевняє експерт, зможуть це зробити за рік.
Оператори пропонують державі вирішувати проблему телефонізації віддалених населених пунктів за рахунок безпровідникових технологій і закріпленням пільгових тарифів на послуги мобільної телефонії для окремих категорій громадян. Натомість обіцяють надавати сільським абонентам дотації на придбання мобільних телефонів і забезпечити тарифи, які будуть максимально близькі до цін на сільську провідникову мережу.
Щоб впровадити обіцяне, операторам, за їхніми ж словами, потрібно, щоб держава поширила пільги на мобільний зв’язок, а «Укртелеком» «відпустив» ціни на сільську телефонію. Мовляв, якщо послуга сільського телефонного зв’язку буде відповідати собівартості, абонент сам вибере, яким зв’язком йому вигідніше користуватись: мобільним чи фіксованим.
Ініціативу ж Мінтрансзв’язку створити Фонд оператори сприйняли негативно, назвавши її неактуальною та такою, яка відповідає інтересам винятково одного телефонного оператора — ВАТ «Укртелеком». Оскільки саме ця організація і є «збитковим оператором», про якого йдеться в заяві Мінтрансзв’язку. Тож днями українські оператори мобільного зв’язку — «Київстар», «МТС Україна», «Астеліт» (ТМ «life:)») і «Українські радіосистеми» (ТМ «Beeline»), виступили із заявою проти урядової ініціативи створення Фонду універсальних послуг для телефонізації віддалених регіонів.
Бажання операторів стільникового зв’язку заблокувати створення фонду зрозумілим та логічним вважають представники держпідприємства «Укртелеком». Оскільки «їхня ціль — максимально ускладнити роботу «Укртелекому» в прибуткових сегментах ринку (інтернет, мобільний зв’язок, корпоративні мережі) і змусити компанію спрямувати фінанси на підтримку збиткового сільського зв’язку», йдеться у заяві «Укртелекому». Представники компанії підкреслюють, що ініціатива створення фонду направлена не на розвиток послуг телефонії у віддалених регіонах, а на компенсацію різниці між собівартістю послуги та встановленим на неї тарифом всім операторам, які надають послуги фіксованого зв’язку за цінами, встановленими державою.
Сьогодні «Укртелеком» надає послуги сільського зв’язку 1 млн. 400 тис. жителів за абонплату в розмірі 12 гривень на місяць. І, як стверджують у компанії, підприємство не може більше «нести на власних плечах всі витрати, пов’язані з наданням послуг міського та сільського телефонного зв’язку». Останні ж, за законом, належать до універсальних послуг, які держава гарантує всім громадянам за «прийнятними тарифами».
ДО РЕЧI
Восени в Україні розпочнуть процес відключення «сірих» та «чорних» мобільних телефонів. Про це днями заявив начальник Українського державного центру радіочастот (УДЦР) Павло Слободянюк. Станом на сьогодні, за інформацією Центру, чотири із п’яти GSM-операторів уже встановили обладнання, яке дозволяє від’єднати нелегальні термінали від мережі.
Відповідно до порядку, власники «сірих» мобільних телефонів отримуватимуть СМС-повідомлення з попередженням про дату відключення. Якщо протягом 90 днів з моменту отримання меседжу абонент не зможе підтвердити в УДЦР легальність свого телефону, то такий пристрій від’єднають від мережі.
Мобільні телефони, коди яких не будуть зазначені у «білих» списках УДЦР, як підкреслив Слободянюк, розпочнуть відключати відразу ж, як п’ятий український GSM-оператор підтвердить свою готовність запустити потрібне обладнання. А це, як прогнозує експерт, станеться вже восени.
Нині в УДЦР спільно Міністерством внутрішніх справ відпрацьовується юридична схема внесення ідентифікаційних кодів до «чорного» списку мобільних терміналів, що були вкрадені.