Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Найстаріші університети країни хочуть більше автономії

Могилянка та Острозька академія тепер у прямому підпорядкуванні Міносвіти
15 липня, 00:00

В університетах країни сьогодні розпочинають роботу приймальні комісії. Вступна кампанія стартувала. «Разом із вступною кампанією розпочнуться нарікання на погану її організацію. Це традиція, незалежна від міністра освіти», — передрікає в розмові з «Днем» директор Департаменту вищої освіти міністерства Ярослав Болюбаш. Втім, запевняє: і Міністерство освіти, й виші до вступної кампанії готові. Цікаво, що напередодні вступної кампанії з’явилося розпорядження Кабміну №1353-р, згідно з яким Національний університет «Острозька академія» та Національний університет «Києво-Могилянська академія» передані до сфери управління Міністерства освіти і науки. Раніше ці університети були в прямому підпорядкуванні Кабміну.

Напевно, це рішення пройшло б повз увагу ЗМІ та громадськості, якби не кілька обставин. Острозька та Києво-Могилянська академії — найстаріші вищі навчальні заклади країни, освітні традиції яких сягають ще XVI — XVII століть, — а це, очевидно, не зовсім в’яжеться з поглядами Табачника-науковця. Крім того, президент Могилянки Сергій Квіт різко критикував призначення Дмитра Табачника на посаду міністра освіти у своєму зверненні до освітянської громадськості. Проте й у міністерстві, й в обох університетах запевняють, що рішення базується виключно на управлінській доцільності й нічого спільного з політичною розправою не має.

Разом з тим, в Департаменті вищої освіти визнають унікальність цих двох вишів. «Це пам’ятки і святині української освіти», — погоджується з ректором Острозької академії Ярослав Болюбаш. Хотілось би, щоб наступним кроком після визнання ролі найдавніших університетів України стало розширення (і аж ніяк не обмеження!) автономії вишів, які послідовно намагаються взяти на себе функцію підготовки прошарку українських інтелектуалів. Тим більше, що сам Дмитро Табачник днями під час зустрічі з польським послом висловив думку, що в Україні потрібно максимально добитися автономії вузів.

Ігор ПАСІЧНИК, ректор Національного університету «Острозька академія», Герой України:

— Друзям Острозької академії, які вболівають за неї й проходили шлях її відродження разом з нами, я хочу сказати, що насправді ця постанова є лише формальним рішенням. І навіть добре, що зараз відбувається процес інституціонального впорядкування в Кабінеті Міністрів. Справа в тім, що ми вже давно отримували фінансування через Міністерство освіти, ми виконували абсолютно всі вказівки міністерства. Не переконаний, що цей процес треба було розпочинати з Києво-Могилянки та Острозької академії, але рано чи пізно він мав відбутися. Інша справа, що доцільніше ця постанова виглядала б після вступної кампанії. Тому що вже зараз ми маємо дзвінки з цього приводу, навколо цього рішення розпочинаються різні інсинуації, плітки та домисли. А це так чи інакше впливає на думку батьків, а в результаті — й абітурієнтів.

Зміна підпорядкування передбачає внесення змін до Статуту університету. І ось тут ми побачимо, яка мета переслідувалася в цій постанові. Якщо до наших статутів не буде зауважень (а вони цілком відповідають попереднім указам президентів) і за нашими університетами залишиться така ж автономія, як і була, то ніяких проблем у прямому підпорядкуванні Міносвіти я не бачу.

Сергій КВІТ, президент Національного університету «Києво-Могилянська академія»:

— Це рішення має свою управлінську логіку, про перепідпорядкування вже давно йшлося, і тому для мене це навіть не новина. Міністерство освіти і так нами фактично керує. Єдине, на що я хотів би звернути увагу, — це те, що перепідпорядкування потягне за собою зміну документів і, очевидно, переписування нашого Статуту. І ми сподіваємося, що ті права, які має Києво-Могилянська академія, не тільки не будуть урізані, а й, навпаки, значно розширяться. Наша діяльність інноваційного та експериментального характеру дає всі підстави для цього. Ми, наприклад, відкрили перші бакалаврські, магістерські, докторські програми західного зразка. Ми започаткували вступне тестування, яке стало основою для ЗНО, — тільки наші тести досконалі, а ЗНО робить в цьому напрямі лише перші кроки. Всі інновації, які пропонує Могиляка, вкладаються в логіку євроінтеграції. Тому ми б хотіли, щоб нам було надано право своєрідного експериментального майданчика, скажімо, щодо запровадження нових правил, програм структурних змін, які є в західноєвропейські системі.

Я в цьому рішенні не бачу нічого політичного. Але якщо будуть страждати наші права, закладені в Статуті, ми будемо порушувати це питання перед пресою та громадськістю.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати