«Співпраця» розширюється
Після угод по ЧФ РФ в Україні можуть з’явитися російські підводні човни в Балаклаві та військові об’єкти в Миколаєві, Одесі та гирлі ДунаюНапередодні приїзду російського президента Дмитра Медведєва в Київ 17 травня в інформаційному просторі обох країн з’являється все більше інформації про додаткові напрямки співпраці України та Росії. Так, після підписання договору про пролонгацію перебування російського флоту в Севастополі до 2042 року та заяви голови ФСБ Олександра Бортнікова про повернення російської контррозвідки на об’єкти ЧФ РФ в Криму, з інформації російської «Независимой газеты» стало відомо, що під час нещодавньої зустрічі в Криму прем’єри Володимир Путін і Микола Азаров обговорювали можливість повернення російських підводних човнів в український порт у Балаклаві. Нагадаємо, зараз там працює музей, що належить Військово-морським силам України.
Крім того, до візиту Дмитра Медведєва планується додатково до харківських угод підготувати цілий пакет документів із розвитку військово-морської бази в Севастополі та інших об’єктів флоту на території Криму. За словами командувача ЧФ РФ віце-адмірала Олександра Клєцкова, «зараз опрацьовуються плани не лише переозброєння флоту, постачань нових кораблів, зброї, але й, що немаловажливо, облаштування чорноморців у Севастополі, інших гарнізонах Криму».
Але це ще не все. Як зазначає видання, Росія розглядає можливість відкриття нових об’єктів базування військових судів ЧФ в Україні. При згоді Києва та Москви російські військові об’єкти можуть з’явитися також у Миколаєві й Одесі і, можливо, в гирлі Дунаю. Як зазначив колишній командувач ЧФ РФ адмірал Володимир Комоєдов: «Можливість розширення ЧФ на захід є своєрідною відповіддю на розширення НАТО на схід, де, приміром, у Румунії й Болгарії США почали розміщення своїх нових військових баз».
Наскільки реально повернення російських підводних човнів у Балаклаву та розташування нових військових об’єктів в Україні?
КОМЕНТАР
Вадим МАХНО, член орггрупи зі створення ВМС України, екс-головний ракетник ВМС України, капітан запасу I рангу:
— Військова інфраструктура Балаклави на сьогодні зруйнована повністю. Балаклава — це демілітаризоване місто. Там розташований лише Музей Військово-Морських сил України, ніяких інших частин там немає, тому все це пусті розмови, які при Леоніді Кучмі були просто неможливі. Щодо розміщення інших військових об’єктів на території України. Наскільки я знаю, росіяни не справляються зі своєю кораблебудівною програмою, тому великі кораблі починають купувати у Франції. Інший приклад. Для того, щоб будувати кораблі на експорт у Санкт-Петербурзі, вони з Феодосії вивезли 150 робочих інженерів. Тобто технологічно вони не справляються, а Україна це може робити і в Миколаєві, і у Феодосії. Щодо Одеси, я не розумію, для чого це взагалі потрібно. До того ж, я вважаю, що договір щодо Чорноморського флоту не передбачає розміщення інших військових баз. Навіть нинішня пролонгація договору із ЧФ є порушенням цієї угоди. В існуючому договорі чітко все записано: де, які об’єкти можуть розміщуватися. Якщо ж казати про розміщення інших військових об’єктів, то потрібно говорити про новий договір. Що стосується в цілому поступок нинішньої влади, то росіяни й надалі «наступатимуть», але, на мою думку, навіть для Януковича це здасться надмірним. Не знаю, чи піде після цього Росія на конфронтацію, але в мене складається враження, що поступки від Януковича для них уже не зовсім підходять. Окрім цього, я вважаю, що всі сьогоднішні поступки вирішувалися набагато раніше у Вашингтоні. США від Росії натомість отримали базу в Бішкеку. Нас же просто ставлять перед фактом. Це проблема як минулої, так і нинішньої влади.