Перейти до основного вмісту

Українсько-шведське «Перехрестя історії...» перетнуло Атлантику

14 травня, 00:00
КУРАТОР ВИСТАВКИ ЮРІЙ САВЧУК (ліворуч) ТА ГОЛОВА УПРАВИ УКРАЇНСЬКОГО МУЗЕЮ В НЬЮ-ЙОРКУ ЯРОСЛАВ ЛЕШКО ТРИМАЮТЬ БУЛАВУ, УСПАДКОВАНУ ПИЛИПОМ ОРЛИКОМ ПІСЛЯ ГЕТЬМАНА МАЗЕПИ / ФОТО ВОЛОДИМИРА ТАРАНА

150 унікальних пам’яток, які належать 27-ми інституціям (музеям, архівам, бібліотекам і приватним колекціонерам) України, Швеції та США представлені в Українському музеї (Нью-Йорк, США) у нещодавно відкритій там виставці «Україна — Швеція: на перехрестях історії (ХVІІ—ХVІІІ століття»).

Серед раритетів — козацькі клейноди (булава, прапори), листи гетьманів Богдана Хмельницького, Івана Виговського, Пилипа Орлика, мапи, гравюри, дипломатичне листування. А ще — Євангеліє ХVІІ століття, срібні царські ворота Борисоглібського собору в Чернігові, срібний з позолотою кіот ікони Іллінської Богоматері з колекції Харківського історичного музею, що саме там уперше за сто років виставлений для огляду. Золотарські витвори було виконано на замовлення Івана Мазепи, про що свідчать його герби.

Експозиція, представлена в далекому Нью-Йорку, стала своєрідним продовженням виставки з такою самою назвою, що з жовтня по квітень 2008 року була відкрита в Національному музеї історії України.

Крім власне музейного значення, — а Україна вперше представила свій унікальний культурно-інтелектуальний продукт такого масштабу за кордоном — виставка в Українському музеї Нью-Йорка має загально-історичне, політичне, науково-освітнє та просвітницьке значення. Готуючи експозицію, ми мали переосмислити маловідомі або зовсім не відомі матеріали. А це — поштовхи до народження нових ідей. Проект здійснено стовідсотково на кошти української діаспори США. Але варто наголосити: створення самого проекту, його перша презентація, яка відбулася в Україні, стала можливою завдяки поважній державній підтримці. Без цього не було б виставки в Нью-Йорку. Унікальна експозиція одержала вже надзвичайно схвальні відгуки відвідувачів та американських ЗМІ.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати