Музиканти борються за престиж України
Вісім піаністів змагаються в Японії![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20091125/4214-7-3.jpg)
Сьогодні зайняти свою нішу у фортепіанному виконавському світі — доволі складне завдання. Інколи від вдалого виступу на престижному міжнародному конкурсі залежить подальший кар’єрний ріст виконавця. Чи утримає Україна високу позицію у світовому рейтингу класичної музики?
Далеко не кожний виконавець може собі дозволити підготовку до відомого міжнародного конкурсу. Наприклад, конкурс піаністів у Хамамацу (Японія) надає велику допомогу всім учасникам, які пройшли відбірний тур, оплачуючи дорожні витрати й забезпечуючи безкоштовним проживанням упродовж усього періоду. Учасники змагаються у трьох турах, тривалість виступу піаніста коливається від 20 до 60 хвилин, плюс фінал — концерт з оркестром.
Цього року на конкурс у Хамамацу було послано понад 200 заявок з усього світу, а до відбірного туру пройшли 98 музикантів, серед яких Україну представлять: Катерина Куликова, Вадим Холоденко, Алія Акбергенова, Дмитро Онищенко, Катерина Титова, Павло Мінгальов, Ельмар Гасанов і Дінара Клінтон (Наджафова). Це піаністи з Києва, Харкова та Львова. З восьми українських конкурсантів, четверо — лауреати міжнародного конкурсу молодих піаністів пам’яті Володимира Горовиця: Катерина Куликова (V премія у старшій групі, 2004), Ельмар Гасанов (III премія в середній групі, 1999), Вадим Холоденко (II премія в молодшій групі, 1999) і Дмитро Онищенко (I премія у середній групі, 2001). Виступи учасників оцінює журі, серед яких Аріє Варді (Ізраїль), Воррен Томсон (Австралія), Сержіо Пертікаролі (Італія) та Фанні Вотерман (Велика Британія), яких ми знаємо як членів суддівської бригади з Конкурсу Горовиця. Триматимемо кулаки і вболіватимемо за українських піаністів!
До речі, на одному з найстаріших музичних змагань — Конкурсі Ферруччіо Бузоні цьогоріч фіналісткою стала українка Регіна Чернишко. Нещодавно на Конкурсі у Лідсі (Велика Британія) срібну медаль отримав Олексій Горлач (лауреат Конкурсу пам’яті Володимира Горовиця, володар першої премії Конкурсу в Хамамацу). Можливо, не всі знають, що престижний Міжнародний конкурс Ван Кліберна, який проходить у США з 1962 р., проводить відбірний тур не за записами, а «наживо», і члени журі отримують можливість максимально об’єктивно оцінити професійні якості претендентів. Найвище досягнення українців на цьому конкурсі поки що належить Олексію Колтакову (друга премія Конкурсу Горовиця 1995 року), якому вдалося пройти до фіналу 2001 р., але наші піаністи не полишають спроб завоювати престижні американські медалі. Перемога хоч би на одному з міжнародних конкурсів Всесвітньої федерації конкурсів — це путівка у майбутнє, бо призери отримують не тільки медаль і грошову винагороду, але й найцінніший приз — гастрольний тур.
Далеко не кожному музиканту вдається зберігати холоднокровність до кінця й обходитися без зривів у відповідальну мить конкурсу. Навіть чудово підготовлений музикант із віртуозною технікою може не донести свою роботу й не показати результату, на який здатен. Нині отримати свій шанс піаністи України намагаються за кордоном, а в кого немає коштів поїхати за кордон, є альтернатива — взяти участь у Міжнародному конкурсі молодих піаністів пам’яті Володимира Горовиця, який відбудеться у квітні 2010 року.