Коротко / ПЛАНЕТА
Обома — за сильний і процвітаючий Китай
США та Китай не повинні апріорі розглядатися як противники, вважає президент США Барак Обама. «У нас були спади у відносинах і суперечності протягом останніх 30 років. У наших відносинах були розбіжності й складності. Але думка про те, що ми повинні бути противниками не має бути наперед визначеною», — сказав він, виступаючи перед декількома сотнями китайських студентів у Шанхаї. Одночасно він підкреслив, що зараз між обома державами склалися «позитивні, конструктивні всебічні відносинии, які відкривають двері для партнерства із ключових глобальних питань нашого часу, таких як економічне відновлення, розвиток чистих джерел енергії, боротьба з поширенням ядерної зброї та зі змінами клімату». Зокрема, американський президент передбачив, що його рідне місто Чикаго і Шанхай могли б обмінятися досвідом у плані використання чистих джерел енергії. Разом із тим, за словами Б. Обами, Вашингтон не намагається якимось чином стримувати розвиток Китаю, а навпаки, прагне до того, щоб КНР стала «сильною і квітучою країною, успішним членом міжнародного співтовариства». Обама також нагадав слухачам, що всі люди народжені рівними і можуть претендувати на рівні права.
Австралія та Велика Британія вибачилися перед «дітьми-мігрантами»
Прем’єр-міністр Австралії Кевін Радд вибачився перед сотнями тисяч людей, у тому числі — й переселенцями з Великої Британії, які, коли були дітьми, зазнали жорстокого ставлення в сиротинцях. Радд сказав, що він глибоко шкодує про заподіяний їм моральний і фізичний біль. Він висловив надію, що вибачення національного масштабу зможуть хоч якось заглушити цей біль і стануть поворотним моментом у історії Австралії. У рамках програми «Діти-мігранти», яка діяла до 1967 року, білих дітей із неблагополучних родин Великої Британії відправляли для збільшення народонаселення в колишні британські колонії. Близько 500 тис. так званих забутих австралійців утримувалися в притулках і дитячих будинках між 1930 і 1970 роками й зазнавали там надто жорстокого ставлення. У країні досі живе близько 7 тис. подібних «мігрантів мимоволі». Британський прем’єр-міністр Гордон Браун також вибачився за роль, яку відіграла Велика Британія в переселенні тисяч дітей у колишні колонії в ХХ сторіччі.
Партія прем’єра Косово перемогла на місцевих виборах
«Демократична партія Косово» прем’єр-міністра Хашима Тачі оголосила про перемогу на виборах до муніципальних органів, а також на виборах градоначальників. Як передає телерадіостанція В92, представники цього політичного крила перемогли в більшості областей Косово. Серби внаслідок виборів втратили більшість у законодавчих зборах двох громад, де раніше становили більшість. Нинішні вибори в Косово стали першим голосуванням, самостійно проведеним місцевим Центрвиборчкомом відтоді, як територія оголосила незалежність від Сербії в лютому 2008 року. До цього двічі — 2001-го і 2007-го — вибори проводилися при посередництві Організації з безпеки та співпраці в Європі (ОБСЄ), відповідно до резолюції ООН. У голосуванні взяли участь 700 тис. жителів, або 45% від усіх 1,5 млн. зареєстрованих виборців. У ряді регіонів сербська меншина краю бойкотувала вибори, не визнаючи чинну албанську владу. На сьогоднішній день незалежність Косово визнали 63 держави світу, серед яких більшість країн Європейського Союзу та США.
Iталія запропонувала ЄС створити єдину європейську армію
На саміті ЄС, який відбудеться 19 листопада, Італія виступить за створення єдиної європейської армії. Про це в інтерв’ю газеті The Times повідомив міністр закордонних справ країни Франко Фраттіні. На думку міністра, в світлі прийняття Лісабонського договору об’єднання збройних сил всіх країн Євросоюзу було б логічне. Посилення європейської інтеграції, початок якої було встановлено скасуванням митних бар’єрів і створенням єдиної валютної зони, за словами Фраттіні, також відкриває можливість для формування загальної оборонної політики. Фраттіні зазначив, що ризик «залишитися не при справах» у Євросоюзу зараз великий, як ніколи. Якщо США та Китай створять «велику двійку» — стратегічний союз, який замінить атлантичний альянс тихоокеанським, то ЄС знадобиться об’єднати всі свої ресурси, щоб із ним продовжували рахуватися. На думку міністра, досвід кампанії НАТО в Афганістані на практиці продемонстрував, що якби в ЄС була єдина армія, то справлятися з багатьма завданнями було б набагато легше. У такому випадкові, кожній країні не довелося б відправляти до Афганістану свою власну бойову техніку та зброю — замість цього обов’язки з постачання афганського контингенту були б розділені між всіма членами ЄС. За задумом Італії, внаслідок інтеграції збройних сил, у ЄС повинен, як мінімум, бути сформований загальний військово-морський флот і військово-повітряні сили.
Випуск газети №:
№208, (2009)Рубрика
День Планети