Перейти до основного вмісту

Відкрито ще один пункт інтелектуального туризму

Фестиваль «Стравінський і Україна» — знову на Волині
17 червня, 00:00
ФОТО АНРІ КАРТЬЄ БРЕССОНА

Відбувається він уже у шостий раз. Прикордонне містечко на Волині Устилуг композитор зі світовим іменем називав своїм «райським містечком», тут донині під старими липами збереглася садиба Стравінських. Тут він бував чи не щороку, тут творив свою геніальну музику. У містечку над Бугом за власним проектом композитора було споруджено й будинок, у якому він одружився з Катериною Носенко, тут гостювали дорогі його серцю люди: батьки, брати, місцеві і приїжджі знаменитості.

На жаль, самому Ігорю Стравінському повернутися в Устилуг після того, як він його залишив через Першу світову війну, вже не вдалося. Жив і творив у Франції, Італії, США, а коли побував у Росії в 1962 році, то й тоді не дозволили йому провідати «райський куточок» на Волині. Проте сюди повернулася його музика, бо перший музичний фестиваль «Стравінський і Україна» відбувся ще у 1994 році, й серед поважних гостей був незабутній Анатолій Солов’яненко.

Попередній фестиваль познайомив волинян із відомим британським режисером Тоні Палмером, який привіз свій документальний фільм про Стравінського «Якось на кордоні...». Палмер був особисто знайомий із Стравінським. Зал луцької «Просвіти» ледь вмістив усіх бажаючих не просто побачити цю стрічку, а й відкрити для себе Стравінського. Тому її дубльовано для показу на волинському телебаченні, а під час фестивалю заплановано показ фільмів Тоні Палмера: про Стравінського ще раз, і про Дмитра Шостаковича — вперше. Центральною подією фестивальної програми стане прем’єра твору Ігоря Стравінського «Весіллячко», яку підготували директор обласної філармонії Сергій Єфіменко, національна академічна хорова капела України «Думка», заслужений артист України Єжи Єрмінь та провідні українські піаністи — лауреати міжнародних конкурсів, а також група музикантів із Рівного та Луцька. У рамках фестивальної програми з лекцією «Стравінський та Україна» має виступити один з найвизначніших диригентів сучасності, народний артист України Ігор Блажков. Будуть і концерти в Устилузі, а в місцевому Петропавлівському храмі відбудеться панахида по Ігорю Стравінському та його родичах.

Святослав КРАВЧУК, заступник голови Волинської облдержадміністрації, голова оргкомітету фестивалю:

— Це фестиваль, який дає можливість Волині гордитися своїм знаменитим земляком, а також повідомити про себе світу. Ігор Стравінський — композитор світового значення, яким гордяться Франція, Італія, США та інші країни, тільки не Україна, котру він прославив. Приміщення колишнього маєтку Стравінських наразі потребує реставрації, ми подали відповідні папери в Кабінет Міністрів, бо без підтримки держави немислимо досягти того його стану, на який він заслуговує. Нині тут займається Устилузька дитяча школа, у цих стінах знову звучить музика, також розміщується і дуже цікавий музей Стравінського. Порядок підтримується зусиллями устилузької громади, бо такі реалії. Громада хоче взяти його на свій баланс, і ми в цьому будемо сприяти. Але як музика, так і дім, у якому жив і творив Стравінський, мають бути дорогими не лише для невеликого волинського містечка, а для України в цілому, бо це одна з її найкращих візитних карток. Завдяки Стравінському та його творчості ми маємо ще один пункт в інтелектуальному туристичному маршруті Волинню — містечко Устілуг.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати