Знову перемир’я?
Учорашній день може увійти в українську історію як переломний на шляху до виходу з кризи. Якщо провести аналогію з війною, то це щось схоже на битву за Москву, коли загарбник ще далеко не зломлений, але йому вже продемонстрована реальна сила й організованість сторони, що обороняється.
Що ж трапилося з нашим урядом, який до цього не виявляв особливого бажання йти на поступки Міжнародному валютному фонду, що висунув Україні низку вимог, які не викликали особливого ентузіазму в українському суспільстві і здатних, у випадку їхнього прийняття урядом, перешкодити політичним намірам Юлії Тимошенко? Проте відповідні кроки вчора за кілька годин до початку обіцяної наради «трьох» у Президента Віктора Ющенка все ж були зроблені. Невже Президент і прем’єр, які ворогували, знайшли в собі сили відкинути амбіції і зупинити процес взаємознищення? Схоже, це так. Політичне перемир’я, укладене 27 лютого, і яке дуже сильно похитнулося, з учорашнього дня, як здається, знову працює в інтересах країни.
Не випадково постійний представник Міжнародного валютного фонду в Україні Макс Альєр відразу ж заявив про прогрес у співробітництві МВФ з Україною. Він зазначив, що переговори українського уряду з МВФ «вступили в наступну фазу» і конкретизував: «Ми переходимо до дискусії щодо заходів економічної політики, яка необхідна для боротьби з кризою».
Благу звістку журналістам доручили викласти віце-прем’єру Григорію Немирі. «Завдяки конструктивному співробітництву всіх складових цього процесу (!) сьогодні на засіданні уряду ми ухвалили узгоджене рішення, яке, на нашу думку, дозволяє вже в найближчому майбутньому досягнути практичних результатів щодо повернення місії МВФ, і через певний час — прийняття рішення про надання другого траншу кредиту», — зауважив він і, насамперед, повідомив про заходи із «забезпечення незалежного функціонування Національного банку України», для чого, за його словами, прийняте рішення внести зміни до постанови Кабміну і НБУ про рефінансування банків у період фінансово-економічної кризи, а також до постанови уряду про участь держави в капіталізації банків. Окрім того, як роз’яснював Немиря, уряд підготує законопроект про скасування статей 84, 86 Держбюджету на 2009 рік, який, як зазначив Немиря, «на думку експертів, створювали загрозу забезпечення справжньої незалежності функціонування Національного банку». Це підтвердив і перший заступник голови НБУ Анатолій Шаповалов. Повідомляючи про те, що Кабмін вніс зміни в порядок рефінансування банків і скасував вимогу про участь свого представника в засіданнях правління НБУ, присвячених питанням рефінансування, Шаповалов зауважив, що «Турчинов (перший віце-прем’єр, призначений уповноваженим представником Кабміну в НБУ) не братиме участь у засіданнях».
Усе це дуже нагадує поразку Тимошенко, яка свого часу оголосила і голову НБУ Володимира Стельмаха, і сам Нацбанк ворогами і щосили прагнула прибрати Центробанк до рук. Чи не тому вчора Юлія Володимирівна доручила розповідати про прийняті урядом рішення віце-прем’єру? І все ж така оцінка виглядає досить легковажною. Наш прем’єр — досвідчений тактик, і для неї будь-який відступ — це наче запасний шлях до перемоги.
Хочеться вірити, що це буде також і перемога України над кризою. І про це нам учора сигналізували з Європи. Як заявив у Лондоні президент Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) Томас Міров, країни Східної Європи зможуть уникнути дефолту за борговими зобов’язаннями, і «їхнє відновлення буде стрімким». «У Східній Європі залишаються сильні фундаментальні чинники, що потребують захисту. Ми віримо в те, що Східна Європа вийде з поточної кризи, можливо постраждалою, але не зломленою», — впевнений Міров. За його словами, однією з «найпроблемніших» країн є Україна, яка зіткнулася з багатьма труднощами, а економічна криза лише посилюється політичними розбіжностями у вищих ешелонах влади країни. «Стабільність України має величезне значення для майбутнього всієї Європи», — зауважив Міров. Він вважає, що «закрити двері сусідам зараз означає закрити двері у власне майбутнє».
Про значення програми МВФ для економіки України говорив учора й Президент України Віктор Ющенко. «Це — базовий документ для України 2009 року», — заявив він в інтерв’ю британському телеканалу й підкреслив, що програма МВФ є дуже важливою для України на цьому етапі, оскільки стосується проведення змін і реформ у бюджетній і соціальній сфері, в низці галузей економіки. Президент висловив надію, що міжнародне співтовариство діятиме в цьому напрямі спільно.