Коротко / СУСПІЛЬСТВО
В Україні з вересня 2008 року не перевіряють якість ліків
З вересня 2008 року в Україні не здійснюється легітимний контроль якості лікарських препаратів. Про це в інтерв’ю повідомила перший заступник голови Державної служби лікарських засобів і виробів медичного призначення Інна Демченко. До такої ситуації, за її словами, призвела постанова уряду від 10 вересня 2008 року про ліквідацію Державної служби лікарських засобів і виробів медичного призначення та створення Державної інспекції за контролем якості лікарських засобів. У грудні Президент своїм указом зупинив дію цієї постанови й звернувся до Конституційного Суду, який 11 лютого відмовив у відкритті відповідної справи. «Вся система контролю якості ліків сьогодні паралізована. По суті, з 10 вересня — моменту виходу постанови уряду наш ринок ліків повністю відкритий», — констатувала Демченко. На її думку, нині ліквідовані контрольні органи не можуть виконувати свої функції, а нову структуру з відповідними повноваженнями створити поки не вдалося. «З 10 вересня легітимно не здійснюється контроль якості ліків, не контролюється обіг ліків, не видаються сертифікати на ввіз, частина товарів перебуває на карантині. За півроку не вдалося створити нового єдиного органу контролю», — сказала вона. Причину Демченко бачить у тому, що нова контролююча структура створюється з нуля, без використання досвіду і матеріально-технічної бази ліквідованих служб.
Новий метод продовження життя
Найближчим часом ученим вдасться створити технології, здатні зупинити старіння і продовжити життя людини щонайменше на 30 років. Усього через 20 років після цього може з’явитися спосіб довести тривалість життя до 1000 років, заявляє британський геронтолог з Кембриджу Обрі ді Грей. При цьому терапія буде безкоштовною, уточнює Обрі. Учений також є творцем нового підходу в боротьбі зі старінням — «інженерного методу». «Я вірю, що ми зможемо перемогти старіння в найближчому майбутньому. Існує 50-відсоткова ймовірність, що людина, яка першою доживе до 150 років, вже живе, і їй зараз 60 років», — пояснив ді Грей на прес-конференції в Москві, повідомляє «Корреспондент». Геронтолог вважає, що науці вдасться створити ситуацію «другої космічної швидкості» втечі від старіння, при якій наука та медичні технології будуть розвиватися настільки швидкими темпами, що отриманого на першому етапі «виграшу» в 20—30 років вистачить, щоб розробити нові методи боротьби зі старінням і, відповідно, нове покоління технологій. Він відзначив, що один з підходів боротьби зі старінням — геронтологічний, — пов’язаний із запобіганням появи дефектів, інший — геріатричний, — заснований на боротьбі з переходом дефектів у хвороби, пояснив учений. Він вважає, що обидва є неефективними, оскільки процеси обміну речовин, через які й виникають пошкодження, дуже складні, тому не дати дефекту з’явитися — дуже важке завдання. Тому він створив третій підхід, названий їм інженерним, який передбачає боротьбу безпосередньо з самими дефектами, і назвав сім категорій біологічних процесів, які породжують дефекти: скорочення числа клітин або, навпаки, їхне надмірне зростання, накопичення «сміття», шлаків всередині клітин і між ними, генетичні мутації в хромосомах і мітохондріях, а також надлишкові зв’язки між білковими молекулами. Для багатьох з них вже були розроблені технології протидії. На думку британського учениого, взяти під медичний контроль процес старіння цілком реально. «Ми вже просунулися технологічно достатньо, щоб створити терапію, яка дасть нам можливість прожити до 150 років», — сказав ді Грей.
Шацькі озера — під загрозою знищення
Водний заповідник піде під землю, якщо білоруські бізнесмени почнуть добувати крейду з розташованого неподалеку Хотиславського кар’єру, повідомляє «Газета.ua». Велика білоруська компанія в 2009—2011 роках має намір рити крейду в Хотиславськом кар’єрі, який, до речі, вважається кращим в цій країні. Після того на території збудують завод з виробництва бетону й цегли. «Це катастрофа! — обурюється начальник державної екологічної інспекції у Волинській області Олег Кіндер. — Розумієте, кар’єр має карстове походження. Поклади крейди знаходяться на глибині 6—12 метрів. Якщо почати видобуток, то спершу відбудеться збій в системі підземних вод, а потім утворяться карстові порожнечі, куди підуть усі озера Шацького національного природного парку, зокрема, унікальне своїми лікувальними водами озеро Світязь! Не говорячи вже про те, що жителі сотень волинських сіл залишаться без питної води, вичерпається зрошувальний канал, а врожайність знизиться наполовину». Обурені фахівці негайно звернулися до Президента, прем’єр-міністра та спікера, вимагаючи приділити увагу проблемі. «Нам написали з МЗС, попросивши роз’яснити ситуацію в міністерства охорони природних ресурсів Білорусі, — продовжує Олег Кіндер. — Виявляється, бізнесмени шукали дозволу у керівництва країни, але офіційної відповіді через наші претензій їм поки не дали. Проте, за неперевіреною інформацією, в кар’єрі з’явилася спецтехніка, що розчищає його для видобутку крейди». До речі, в 80-х роках білоруси вже намагалися експлуатувати Хотиславський кар’єр. Тоді завдяки старанням учених роботи вдалося зупинити.
20% японських дітей залежні від мобільних телефонів
У Японії майже 20% учнів середніх шкіл у віці 12—14 років відправляють понад 50 електронних повідомлень щодня по стільниковому телефону, а близько 7% — понад 100 повідомлень, що, на думку міністерства освіти країни, говорить про залежність школярів від користування стільниковим телефоном, повідомляє «Корреспондент». Протягом листопада й грудня минулого року міністерство провело дослідження серед 10 тисяч 500 школярів початкової (6—11 років), середньої (12—14 років) та старшої (15—17 років) школи по всій країні й виявило, що близько 24,7% молодших школярів мають власний стільниковий. У середній школі власників мобільних телефонів майже половина — 45,9%, а серед старшокласників їх стає 95,9%. При цьому, якщо в початковій школі понад 50 електронних листів щодня відсилають всього 2,4%, то в середній школі таких дітей стає вже 19,5%, у старшій школі — 13,9%.
Дослідження виявило також, що більшість батьків не уявляють собі ступеня залежності дітей від стільникового телефону і зберігають ілюзію, що тримають ситуацію під контролем. Міністерство вважає за необхідне «підвищити рівень свідомості батьків, що повинно сприяти привчанню дітей до правильного користування стільниковим телефоном». У грудні мер префектури Осака ввів заборону на носіння стільникових телефонів у школах. Цю ініціативу підхопила більшість шкіл країни. Міністерство освіти поки обмежилося лише письмовою рекомендацією державним школам заборонити використання учнями стільникових. Побоювання в суспільстві викликано тим, що школярі все частіше використовують стільниковий не як засіб мобільного зв’язку, а для різних способів віртуального спілкування, непідконтрольного батькам.
Однак у повної заборони стільникових чимало супротивників. Дитячі моделі стільникових телефонів оснащено системою GPS, що дозволяє встановити місцеперебування дитини, що для багатьох батьків стало додатковою гарантією її безпеки.
Випуск газети №:
№37, (2009)Рубрика
Суспільство