Вибори-2009 чи 2010?
Без КС не розібратися...![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20090129/413-2-1.jpg)
Скільки днів залишилося Президенту Ющенку перебувати при владі? Версії найрізноманітніші. Останнім часом дебати стосовно відставки уряду та імпічменту плавно переросли в псевдоюридичну тяганину щодо дати президентських виборів.
До 2004 року з датою президентських виборів все було зрозуміло: проводяться останньої неділі жовтня п’ятирічного терміну повноважень глави держави. У новій редакції Конституції записано — в останню неділю місяця п’ятого року повноважень. Як відомо, 2004 року стався зсув дат голосування: другий тур перенесли з 14 на 21 листопада. А потім ЦВК ухвалив рішення про «друге голосування другого туру». У результаті вибори виграв Віктор Ющенко аж 26 грудня 2004 року. Присягу він склав майже через місяць.
У Секретаріаті вважають, що вибори повинні відбутися 17 січня 2010 року. Мовляв, новообраний Президент стає повноважним із моменту складання присяги на урочистому засіданні Верховної Ради.
У понеділок бютівець Андрій Шевченко вніс проект постанови Верховної Ради про вибори президента 27 грудня 2009 року. Свій відлік він вів від дати «третього туру» 2004 року.
А ось нунсівець Геннадій Москаль вигадав, як влаштувати вибори президента раніше всього. Він пропонує парламенту призначити чергові вибори президента на 25 жовтня 2009 року. Москаль пояснив, що його пропозиція засновується на тому, що нинішній Президент був обраний на посаду глави держави тоді, коли діяла норма Основного Закону, що встановлює проведення чергових виборів Ради останньої неділі жовтня. «Президент обирався за старою Конституцією, і закінчити термін повинен за старою Конституцією», — зауважив він.
Звичайно ж, не залишився осторонь від цієї теми й голова Секретаріату Віктор Балога. Він гнівно порадив БЮТ навіть і не думати про те, що в Ющенка коли-небудь закінчиться термін. «Вибори будуть призначені Верховною Радою, жодних двозначностей тут не може бути. «Біло-серцевим» не варто настільки болісно перейматися цією темою, даремно витрачати свої сили й ресурси. Натомість їм варто подумати над тим, як пояснити суспільству системні економічні провали уряду під керівництвом Ю. Тимошенко», — розповсюдила заяву Балоги президентська канцелярія.
У відповідь голова комітету Верховної Ради з правової політики Сергій Міщенко попросив Балогу не хвилюватися. «Фракція БЮТ на своєму засіданні взагалі не розглядала питання про дату проведення виборів і відповідно не приймала жодного рішення», — зазначив він. Мовляв, у парламенту є важливіші справи, ніж дата президентських виборів...
І ще один цікавий момент. Днями Юлія Тимошенко заявила, що в Секретаріаті виношують підступний план продовжити термін перебування на посаді діючого Президента шляхом оголошення надзвичайного стану. Вчора аналітики Центру «Правова держава» Юлію Володимирівну заспокоїли. Президента можна обирати навіть у випадку НС! Щоправда, про дату нічого не сказали... Схоже, без рішення КС тут не обійтися. Голова Конституційного Суду Андрій Стрижак вважає, що Віктор Ющенко повинен якнайшвидше звернутися до КС за роз’ясненнями, яка ж вірна дата виборів. А то не відомо, чим ця правова тяганина обернеться...