Уроки дитячої дипломатії
Дружинам іноземних дипломатів показали Україну майбутнього
Живий коридор, утворений дітьми віком від 7 до 15 років, плескає у долоні й голосно кричить. Через нього проходять дружини послів закордонних держав в Україні. Вони вишиковуються у чергу й пригощаються хлібом з сіллю. Таким чином продовжується знайомство з Україною дружин іноземних послів, які під керівництвом дружини дипломата номер один Ольги Огризко об’єдналися у неофіційне товариство під назвою «Жіноча вітальня». Сьогодні вони на черговому виїзді, в гостях у Дитячого спортивно-оздоровчого комплексу ім. Ю. Гагаріна у місті Ірпінь.
Приїзду гостей раді не тільки діти. Дружинам надзвичайних та повноважних послів одразу доводиться оборонятися від атаки комарів, адже табір розташований в лісовій зоні. Але «Жіноча вітальня» демонструє витримку і гідно продовжує свій шлях по території комплексу. І не шкодує, тому що попереду їх чекає дитяче карооке. Дружин послів заводять до спеціально обладнаної зали, де дівчина-підліток охоче демонструє свої вокальні дані. «Жіноча вітальня», ясна річ, пильно спостерігає і, напевно, заздрить безтурботній відпочивальниці: співати люблять усі, незалежно від рангу та посади. Але місцевий екскурсовод не затримується надовго і веде гостей далі, через коридори та сходи. Як Аліса з Країни Чудес, «Жіноча вітальня» переходить від однієї кімнати до іншої. Вони заходять до ігротеки і потрапляють у хлопчаче царство. Хіба ж можливо уявити відпочинок сучасної дитини без улюбленої комп’ютерної гри? Крім комп’ютерів, є також і більярдні столи. Дружина міністра закордонних справ України Ольга Огризко трохи невпевнено береться за кий і показує клас: шар у лузі, бурні овації дітей. Ебба Мікельссон, дружина посла Фінляндії в Україні, ділиться враженнями з «Днем»: «Думаю, це прекрасно, що діти мають можливість тут відпочивати. Вони взагалі не обмежені у виборі розваг. Всі ці речі, карооке, більярд — це чудово. Крім того, тут відпочивають діти різного віку, а молодшим дуже корисно дивитися на те, як поводяться старші».
Зрозуміло, що коли вже дивувати, то дивувати до кінця. Екскурсовод дитячого табору намагається не пропустити жодного цікавого для гостей куточка. Дружин послів підводять до дитячого басейну і знайомлять з особливостями національного купання. «Коли в дітей питають, хто з них вміє плавати, вони всі піднімають руки, а поки в них підняті руки, ми швиденько одягаємо на них рятувальні круги», — жартує директор табору Григорій Лавринюк. Тепер «Жіноча вітальня» може бути спокійна за безпеку маленьких відпочивальників.
Дружин послів підводять до урочистої площадки, де піднято український прапор. Незабаром поруч з ним будуть прапори Туреччини та Узбекистану, розповідають гостям. Протягом останніх семи років комплекс здійснює обмін групами дітей з цими країнами. На запитання про взаєморозуміння дітей, які не знають мови одне одного, директор розповідає про специфічну дитячу дипломатію. «За 5—10 хвилин вони стають друзями і чудово розуміють одне одного, складностей перекладу тут не існує», — пояснює він «Жіночій вітальні».
Наприкінці — дитячий концерт. Кожен, хто виходить на сцену, намагається переконати гостей, що він найкращий дорослий співак, танцюрист, гімнаст. І дружини послів охоче вірять, адже вистава по-дитячому щира. Після дійства «Жіноча вітальня» жваво обговорює особливості дівочої та хлопчачої психології та вміння проявляти себе на сцені. Хадіжа Бафзаль, дружина посла Алжира в Україні, особливо відзначає атмосферу гостинності в таборі: «Прекрасно розумію батьків, які відправляють сюди своїх дітей. Вони можуть бути впевнені, що діти у безпеці і їм тут добре. Найбільше мені сподобався концерт, він був дуже красивий. У нашій країні, ми, до речі, також маємо подібні табори для дітей».
І наостанок дружин послів запрошують зробити родинне фото. Вони довго готуються, намагаються сісти на лавці якнайближче. Директор табору постійно радить фотографам зробити світлину, на якій би крім дружин було видно ще й пластмасового лелеку. Нарешті з об’єктиву «вилетіла пташка», і «Жіноча вітальня» прямує до виходу.
На правах керівника «Вітальні» Ольга Огризко підбиває підсумки поїздки: «Це чудовий куточок Київської області. Я рада, що ми можемо показати дружинам іноземних послів те, як Україна дбає про своїх дітей, як організовує їхній відпочинок. В умовах, коли велика кількість таборів не виживає, цей табір вижив. Чудово, що є люди, які люблять дітей і дбають про них».