У позитивному ключі
Результативний візит до Росії багато що означає для Юлії Тимошенко![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20080702/4113-3-1.jpg)
Як у російських експертних колах оцінюють результати нещодавнього візиту до Москви українського прем’єр-міністра Юлії Тимошенко й її переговори з головою російського уряду Володимиром Путіним? Про це «Дню» розповідає провідний науковий співробітник Російського інституту стратегічних досліджень Тамара ГУЗЕНКОВА.
— Всі зазначають, що зустріч двох прем’єрів відбулася в досить позитивному та прагматичному ключі. Цього разу Юлія Тимошенко була прийнята скоріше прихильно, ніж навпаки. З нею обговорено велику кількість важливих для питань співробітництва обох країн. Така більш довгострокова й глибинна оцінка цих контактів і цієї зустрічі, звичайно, не знайшла однозначної й однакової оцінки в різних експертів. Заслуговує на увагу така думка, що Кремль все ж таки вирішив диверсифікувати свої ризики в контактах з українською владою й не підтримувати однозначно і безповоротно якусь одну силу, а спробувати налагодити більш-менш взаємовигідні відносини з різними носіями влади в Україні. Позаяк Юлія Тимошенко є прем’єр- міністром, то, звичайно, російський уряд робить спроби розв’язати якісь досить складні питання й вирішити те, що є в компетенції українського уряду. Крім того, російські експерти вказують на те, що загалом практично всі політичні сили тією чи іншою мірою розчарували Росію. Що жодна з цих політичних сил не виявилася настільки стійкою, послідовною й виконуючою свої зобов’язання, наскільки могли сподіватися Кремль і російське керівництво. Тому доводиться співпрацювати з тими, хто є в цьому випадку в керівництві. Мені здається, в цьому випадку можна говорити про те, що це не є однозначною і безповоротною підтримкою Юлії Тимошенко як майбутнього претендента на посаду президента України. Багато хто вказує на те, що найближчим часом передбачається візит Віктора Януковича. І з ним також, ймовірно, відбудеться обговорення питань, що знаходяться в межах його компетенції. Тому однозначно ми можемо сказати наступне. Загалом обидві сторони спробували вирішити чи, принаймні, поставити питання про вирішення досить складних проблем у позитивному ключі. Що ідеологія економічного прагматизму в цьому випадку була підтримана обома сторонами. Що як російська, так і українська сторони намагалися не дратувати одна одну певними досить гострими, спірними заявами і проблемами. Я вважаю, що для російської сторони це менш значуща поїздка, ніж для української. Мені здається, в зв’язку з політичною боротьбою всередині українських правлячих еліт, що загострилася і ще більше загострюється, такий позитивний візит Юлії Тимошенко означає набагато більше і важить набагато більше. Це може виявитися для неї досить вагомим аргументом у протистоянні з опозиційною Партією регіонів і в її конфлікті та протиріччях з Віктором Ющенком.
Щодо можливості поступового підвищення ціни на російський газ, про що говорила Юлія Тимошенко. Можливо, є якісь попередні натяки й якісь вказівки на те, що існують певні цінові коридори, які будуть розглядатися, але в разі певної тактики та політики України щодо російської сторони. І якщо будуть якісь дуже тяжкі загострення відносин і наростатимуть скандали, то я не думаю, що це буде сприяти нормальному і спокійному обговоренню цінової політики.