Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Конституція від Януковича: вся влада — прем’єрові!

На чию підтримку розраховують регіонали?
02 липня, 00:00

Учора Партія регіонів представила свій проект внесення змін до Конституції України. Позаблоковий статус країни, єдина вертикаль виконавчої влади, більше повноважень регіонам, відкриті списки, судова реформа та російська мова як друга державна — це основні пункти, які Партія регіонів пропонує змінити в Конституції.

Також у проекті закону передбачено, що тепер Президент України не вноситиме кандидатуру прем’єр- міністра за пропозицією коаліції, а коаліція безпосередньо вноситиме кандидатуру на розгляд парламенту. Регіонал Олександр Лавринович прокоментував, що таким чином президентські повноваження не звужуються, а просто він перестає виконувати «функцію листоноші».

Ще одна цікава новела — партія- переможець на виборах автоматично отримує 226 голосів у парламенті. «Партія, яка перемогла на виборах по відношенню до інших політичних сил, повинна дістати право сформувати коаліцію й уряд відразу ж після виборів», — сказав Олександр Лавринович. У свою чергу інший депутат від фракції Олена Лукаш повідомила після прес-конференції, що відповідна пропозиція дасть можливість «уникнути протистояння під час формування коаліції та дозволить переможцю оперативно сформувати уряд». Таким чином, за її словами, переможець отримує «гарантований запас» у вигляді 50% виборців плюс 1 голос, який становить 226 депутатських мандатів, і «починає працювати в той час, як інші фракції і далі визначатимуться стосовно свого приєднання до існуючої коаліції».

Тепер виникає логічне запитання: на чию підтримку з такими ініціативами розраховує фракція Партії регіонів? Де вони мають намір брати 300 голосів? Зрозуміло, що позаблоковий статус і російська мова — це неприйнятно ні для БЮТ, ні тим більше для «Нашої України». «Гарантований запас» переможця також вельми сумнівна норма. Швидше за все всі ці позиції можуть бути предметом торгу. Вони вторинні. Це нагадування про свої позиції для електорату.

А розраховують Регіони, схоже, на «розвиток парламентаризму» (тобто урізання повноважень Президента). «Це питання може консолідувати певну групу депутатів, і на цій підставі, безумовно, може бути створено новий формат коаліції», — про це сказав Віктор Янукович у недільному ефірі телеканала «Інтер». Імовірно, Віктор Федорович мав на увазі схожість позицій ПР і БЮТ стосовно парламентської республіки. Це також можна розцінювати як натяк Секретаріату: або робимо широку коаліцію, або урізуємо повноваження Президента. Йдемо на конституційний союз із Тимошенко...

Ще цю презентацію можна розглядати як сигнал, що не буде допущено президентського варіанту. З його кулуарною підготовкою Конституції та «загрозою» референдуму. Тут, до речі, позиції практично однакові і в БЮТ, і в Партії регіонів.

Але всі ці перспективи — і конституційні, і коаліційні — видаються більш ніж примарними. На думку політолога Олександра ДЕРГАЧОВА, Партія регіонів навряд чи може розраховувати на те, що її варіант пройде:

— Чи буде він ухвалений за основу? Наразі важко сказати. Потрібно дивитися документ. Ясно, що нічий варіант — ні ПР, ні БЮТ, ні Президента в чистому вигляді не пройде. Можливо, пройдуть якісь загальні принципи, якщо вони будуть вдало сформульовані та дошліфовані під час переговорів.

Тепер залишається чекати бютівського та президентського варіанту Конституції.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати