Дніпропетровський НСНУ провів «чистку» у власних рядах
Екс-губернатора та екс-голову Дніпропетровської обласної ради Миколу Швеця планують позбавити депутатського мандату. Резонансне рішення про його відклик прийняла обласна конференція «Народного союзу «Наша Україна», чий партійний список М. Швець очолював на виборах в обласну раду 2006 року. Як повідомив на прес-конференції голова обласної організації НСНУ Віктор Гноєвой, колишній голова області належно не виконував депутатських обов’язків і втратив зв’язок із партійною фракцією. З 15 пленарних засідань облради він брав участь усього в трьох. Давно не бачили М. Швеця й на засіданнях постійних комісій. «Це моє особисте упущення, — самокритично зізнався В. Гноєвий, — адже бездіяльність нашого депутата тривала майже два роки».
У роки президентства Леоніда Кучми Микола Швець був мером Дніпропетровська, а потім очолював обласну адміністрацію. Л. Кучма відправив його у відставку в серпні 2003 року, звинувативши в підвищенні цін на продовольчому ринку. Щоправда, як кажуть, справжньою причиною було лобіювання інтересів групи «Приват». Хоч там як, екс-губернатор і після цього вважався радником Президента Л. Кучми в регіоні. Під час помаранчевої революції він несподівано став головою обласної ради, а навесні 2006 року здивував дніпропетровців ще раз — не вступаючи в НСНУ, очолив список кандидатів цієї партії. Незважаючи на те, що НСНУ змогла провести в обласну раду всього дев’ять депутатів, М. Швець розвернув рішучу боротьбу за крісло, яке належить голові. Його плани зі створення коаліції зруйнував П. Лазаренко, який закулісно уклав союз із Партією регіонів. Із помсти прихильники М. Швеця спробували розвалити лазаренківську фракцію в облраді й позбавити «каліфорнійського в’язня» депутатського мандату. Після того, як ці зусилля спіткала невдача, сам М. Швець, судячи з усього, втратив інтерес до депутатства. Принаймні, сесії обласної ради він відвідував виключно рідко.
В. Гноєвой повідомив журналістам, що крім екс-губернатора його однопартійці вирішили позбавити мандатів ще двох депутатів обласної ради — колишній голову апарату в облдержадміністрації М. Швеця Айну Риженко та колишнього керівника обласної організації НСНУ Олександра Білого. В. Гноєвий наполягає на тому, що йдеться не про зведення особистих рахунків — ці депутати, як і М. Швець, за його словами, втратили зв’язок із партійною фракцією. Їхнє місце в обласній раді повинні зайняти наступні за списком кандидати. Два підприємці-винороби, яких вважають спонсорами минулої виборчої кампанії, а також перший заступник голови податкової адміністрації у Дніпропетровській області Василь Андрухів. Проте, як з’ясувалося на прес- конференції, сам список кандидатів також нещодавно зазнав «чищення». Унаслідок переміщень наступним кандидатом за керівником податкової адміністрації виявився відомий підприємець Геннадій Корбан, чиє ім’я пов’язують з багатьма рейдерськими захопленнями в Україні. Цікаво, що в складі нечисленної фракції НСНУ, крім обласних партійних функціонерів, рахуються нинішній начальник обласної міліції Олександр Бобильов, а також екс-губернатор, заступник міністра оборони Надія Деєва. За словами В. Гноєвого, розгарячілі партійці хотіли і її позбавити депутатського мандату, однак голова обласної організації мовив на захист вагоме слово. Якби до нього не прислухалися, замість Н. Деєвої депутатом облради міг стати згаданий Г. Корбан. Перетрушення депутатів, за словами В. Гноєвого, торкнулося й Дніпропетровської міської ради. Там попрощатися з мандатами довелося п’ятьом депутатам, серед яких були колишній голова міської організації НСНУ і колишній керівник фракції. Пішли вони зовсім не мирно, що наводить на думку про те, що і в обласній раді не виключені «варіанти». Сам В. Гноєвий повідомив, що «відраховані» депутати пояснювальних записок не писали, а вийти з ними на зв’язок нібито не вдалося. Проте останнє слово залишається за обласною виборчою комісією, хоч її член Володимир Сухотеплий запевнив журналістів, що волі партійців його колеги не перешкоджатимуть. Загалом, за словами В. Гноєвого, в обласній організації НСНУ йде оновлення кадрів — одні члени партії йдуть, інші, навпаки, вступають в її лави. Серед тих, хто останнім часом вирішив перейти в «Єдиний центр», який нині формується, начальник управління внутрішньої політики Дніпропетровської облдержадміністрації Гліб Пригунов. Сам губернатор Віктор Бондар, який раніше заявляв про намір вийти з НСНУ, своєї партійної приналежності поки що не змінив. В. Гноєвий запевняє, що формування «Єдиного центру» відбувається переважно за рахунок кадрів із НДП, Демсоюзу і ПППУ. «Якщо ця політична сила, — зазначив обласний лідер НСНУ, — діятиме в одному напрямі з нами, ми працюватимемо разом з «Єдиним центром» на Президента».