Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Ми побачили нового Гоголя

Через понад 20 років вийшли «Петербуржские повести», проілюстровані всесвітньо відомим графіком Юрієм Чаришніковим
24 травня, 00:00

22 травня у київській галереї «Bottega» видавництво «Грані-Т» представило унікальне видання — «Петербуржские повести» Миколи Гоголя. Ця 200-сторінкова книжка альбомного формату — справжній витвір мистецтва! (Ціна відповідна — півтори тисячі гривень). Талановиті «Повести» Гоголя проілюстровані цікавою і модерною графікою всесвітньо відомого Юрія Чаришнікова (львів’янина, який зараз мешкає у США). Фактично, понад двадцять років твір у такому форматі йшов до читача. Художник створював ілюстрації у рідкісній нині техніці літогравюри (гравюри на камені) протягом семи років і закінчив у 1985-му. Коли їх побачили у державному видавництві, на замовлення якого вони, власне, і створювалися, злякалися. І хоч авторові заплатили гроші, книжка не вийшла. Потім вона не вийшла ані у московському видавництві, куди звертався художник, ані в одному із французьких видавничих домів уже на початку ХХI століття. Торік Юрій Чаришніков на Форумі видавців у Львові, побачивши ще один оригінальний доробок «Граней-Т» — альбом Пінзеля, звернувся із пропозицією про співпрацю. Щоправда, за умови, що сам обиратиме шрифти, розміри книжки, якість паперу... «По суті, це — авторський проект, — говорить шеф-редактор видавництва Діана Клочко. — До речі, ілюстрації до твору збереглися тільки в електронному варіанті — оригінали згоріли у львівській майстерні художника. Юрій Чаришніков вже бачив книжку. Вона абсолютно співпала з тим, як її собі уявляв. Більше того, навіть перевищила його сподівання, адже він не до кінця вірив, що в Україні можливо надрукувати такий якісний книжковий продукт. Між іншим, ця книжка — наш внесок у відзначення 200-річчя з дня народження Миколи Гоголя. Ми її творили, зокрема, й для того, щоб спонукати країну готуватися до цього ювілею».

Нещодавно «прем’єра» «Петербуржских повестей» пройшла в Москві. В Українському культурному центрі на Старому Арбаті кілька представлених сигнальних примірників викликали резонанс серед російських мистецтвознавців, графіків та книголюбів. В Україні книжка презентувалася вперше — причому в оригінальний спосіб. На закритій вечірці, в сценарії котрої були поєднані три століття (ХIХ — написання «Повістей», ХХ — ілюстрування і ХХI — їхній вихід), не покидало дивовижне відчуття мандрівки часом, особливо при перегляді дошок-«картин», з яких друкувалася 200-сторінкова книга. Бувало, опановувало відчуття, що потрапив на зібрання якогось літературного салону у позаминуле століття.

«Цікавий проект, — ділиться враженнями власниця галереї «Bottega» Марина Щербенко. — Талановиті малюнки до геніальної прози! Малюнки, де немає випадковостей, натомість все вивірено і зважено. Малюнки — десь іронічні й актуальні, як, зрештою, завжди актуальний Гоголь. Очевидно, «Петербуржские повести» — це новий тип книжки. Крім цього, ще один успішний український проект».

«Юрія Чаришнікова знаю давно. Перші Юркові роботи, які я побачив у львівській майстерні, були на гоголівську тему, — підсумовує художник Іван Марчук. — Він вже тоді марив Гоголем. Якщо дивитися на його ілюстрації, навіть не знаючи, що вони намальовані до книжки, все одно очевидно, що це — не станкова графіка, а графіка до чогось. Звісно, можна Гоголя по-іншому передати. Але Чаришніков зробив свого. І, треба сказати, його Гоголь мені цікавий. За духом і за мисленням. Він — неординарний. Він — модерний. А я завжди любив щось таке сміливе, відважне, екстраординарне в мистецтві!»

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати