Перейти до основного вмісту

Фінансові іграшки

25 березня, 00:00

I справді, складно жити в епоху змін. Лише в п’ятницю перший заступник глави Секретаріату Президента Олександр Шлапак пропонував «триматися оцінки Національного банку України» при прогнозуванні рівня інфляції нинішнього року (12% при офіційному урядовому прогнозі 9,6%). Щоправда, при цьому він не втримався й згадав про якісь «секретаріатські» розрахунки, які він не хотів би оприлюднювати (слід сказати, що це правильно). А вже в суботу глава Ради Нацбанку Петро Порошенко, виступаючи на з’їзді Асоціації українських банків, висловив припущення, що за певних умов інфляція 2008 року може досягнути 16%.

«Виключно монетарними методами показник інфляції утримати неможливо. Сьогодні вже ніхто не говорить про показник інфляції 9,6%. Усі визнають, що за найбільш сприятливого розвитку ситуації вона буде вищою за 9,6%», — підкреслив Порошенко й зазначив, що стерилізацією грошової маси тут не зарадиш, оскільки вона веде до дорожчання кредитних ресурсів, і це може негативно позначитися на економічному розвитку. «Це буде потужним охолоджуючим чинником. Дорожчання грошей на сьогоднішній день несе дуже серйозні загрози, які слід окремо регулювати», — сказав Порошенко, спілкуючись з банкірами. На його думку, для контролю над інфляцією уряд має скоротити дефіцит держбюджету й провести податкову реформу.

Порошенко тверезо дивиться на економічну ситуацію, а тому підкреслює, що нинішні складності світової економіки, що виникають у зв’язку з рецесією в США, вимагають від української влади негайних дій і, зокрема, скасування обмежень на продаж землі. «Зростання цін на продовольство в світі робить надзвичайно привабливим інвестиції в український аграрний сектор. Негайно слід скасовувати мораторій на продаж землі». Глава Ради НБУ впевнений, що після цього Україна отримає мільярди інвестицій у агросектор, абсолютно новий рівень менеджменту й більш як 100% зростання продуктивності, що забезпечить істотний внесок як у зростання ВВП, так і в поліпшення торгового балансу.

Багато чого тут залежить ще й від того, як складатимуться в країні стосунки бізнесу й влади. Уже сьогодні в діях уряду, всупереч деклараціям про співпрацю, що лунають мало не щодня, проглядається прагнення запустити в роботу певний іміджевий і податковий прес. При цьому до чорного списку уряду можуть потрапити найбільші підприємства країни. Достатньо сказати, що на нещодавній колегії ДНАУ була оприлюднена інформація про виявлення фактів ухиляння від сплати податків компаніями, що входять до групи «Приват», «Індустріального Союзу Донбасу», «Систем Кепітал Менеджмент», «Інтерпайп», «Мотор- Січ» та «Смарт-груп» шляхом використання ними так званих технічних акцій підприємств-банкрутів. Унаслідок цього недоплата податку на прибуток, за даними податківців, становила минулого року 7,5 мільярда гривень. Стосовно цього вже лунають спростування великого бізнесу. Не легше й дрібному. Його днями зобов’язали платити ПДВ при імпорті, що на практиці означатиме вимивання оборотних коштів і припинення дрібними підприємцями роботи в цьому сегменті. А чи готова багато в чому зруйнована вітчизняна легка промисловість заповнити цю нішу на внутрішньому ринку?

У цьому сенсі добру пораду українським інвесторам, а серед них і уряду дають експерти Erste Bank. Вони вважають, що «загалом, інвесторам не треба надто концентруватися на аналізі подій у віддалених куточках планети (як, наприклад, у США), а варто звернути увагу на численні можливості на внутрішніх ринках і ринках, що розвиваються». Аналітики Erste Bank стверджують, що найближчими місяцями ситуація в грошовій сфері істотно вплине на показники результативності інвестицій в акції. На їхній погляд, у довгостроковій перспективі європейські акції є цікавішими, ніж американські, незважаючи на те, що наразі цілковита незалежність європейських фондових ринків від подій у Сполучених Штатах здається малоймовірною.

У цьому плані можна відзначити не лише проколи (як вважають експерти рейтингового агентства «Кредит-Рейтинг», боротьба НБУ й уряду з інфляцією призведе до погіршення кредитування економіки, яка вже й сьогодні істотно знизила темпи зростання порівняно з торішніми), а й перспективний почин українського Мінфіну. Він розглядає можливість випуску державних облігацій для залучення коштів фізичних осіб, зокрема для фінансування підготовки до чемпіонату Європи з футболу 2012 року. Усе питання в тому, щоб уряд не загрався цією новою для нього іграшкою...

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати