Коротко / ПЛАНЕТА
У Баку вбачають майбутнє в СНД і ГУАМ
Майбутнє є як у СНД, так і в ГУАМ, і не потрібно ці організації протиставляти одна однiй. СНД забезпечило форум для підтримки відносин і зв’язків між колишніми союзними республіками й продовжує вiдiгравати цю роль. Діяльність ГУАМ у свою чергу направлена не проти якої-небудь організації чи держави, а на зміцнення економічного співробітництва й розвиток демократії. Про це заявив голова МЗС Азербайджану Ельмар Мамед’яров у інтерв’ю газеті «Нові вісті». «Учасники здебільшого ті ж самі, однак формати дозволяють виявлення нових можливостей і потенціалу», — додав він. Торкаючись можливості вступу Азербайджану в НАТО, Е. Мамед’яров зазначив, що в Баку «вилаштувалися досить хороші відносини з НАТО в рамках програми «Партнерство заради миру» і Плану дій щодо індивідуального партнерства». «На сьогодні рівень цих взаємовідносин нас задовольняє», — заявив він. «Між іншим, Рада НАТО — Росія охоплює на порядок більше коло питань і механізмів співробітництва, ніж ті, в які залучений Азербайджан», — додав голова МЗС Азербайджану. Говорячи про врегулювання карабаського конфлікту, голова МЗС підкреслив, що «Азербайджан виступає за мирне вирішення конфлікту й докладає всіх зусиль у цьому напрямі». «Однак, на превеликий жаль, ми поки що не бачимо серйозного підходу до врегулювання з боку Вірменії. Стратегію Вірменії на переговорах можна звести до спроб затвердити результати агресії та окупації, а це недопустимо», — зазначив Мамед’яров.
Євросоюз замінить у Косовi сили ООН
Менше ніж через добу після завершення голосування на виборах у Сербії Євросоюз дав «добро» на відправку судово-поліцейської місії в Косове. З 27 країн, що входять в ЄС, тільки Кіпр утримався під час голосування. Місія з 1800 поліцейських і співробітників судових органів прийде на заміну нинішньої ООНівської адміністрації в Косовi. Військові сили НАТО чисельністю 16 тисяч осіб залишаться. Лідери албанської більшості Косова збираються незабаром проголосити незалежність від Сербії, незважаючи на категоричну незгоду Белграда. Позицію Сербії підтримує Росія. Принципова згода країн-членів ЄС на місію була отримана в письмовій формі ще до понеділка. Дата початку місії поки що не встановлена, і, як зазначають джерела в ЄС, для цього буде потрібна нарада міністрів закордонних справ країн-членів Євросоюзу. Найближча така зустріч намічена на 18 лютого.
Буш збільшив удвічі запит на фінансування ПРО
Джордж Буш у проекті бюджету на 2009 рік, направленому до Конгресу, більш ніж у два рази — до 719,8 мільйона доларів — збільшив запит на фінансування третього позиційного району протиракетної оборони в Польщі та Чехії, йдеться в офіційних бюджетних документах американської адміністрації. Загальні витрати на всі програми з ПРО 2009 року заплановано Бушем на рівні в 10,4 млрд. доларів. Уперше кошти на розгортання американською ПРО в Європі у розмірі 310 млн. доларів були закладені Бушем у проект оборонного бюджету США на 2008 рік, але Конгрес своїм рішенням урізав цей запит на 85 млн. доларів, або на 27%, виділивши на цей проект лише 225 млн. доларів. При цьому, незважаючи на заперечення Білого дому, Конгрес заборонив протягом 2008 року використати виділені кошти на будь-які будівельні роботи на території Польщі та Чехії, якщо адміністрація Буша не підпише двосторонніх міжурядових угод із цими країнами щодо ПРО. Нові плани адміністрації Буша на 2009 рік включають виділення 96 мільйонів доларів на розробки елементів ПРО для об’єктів у Польщі та Чехії, а також 382,6 млн. доларів на розгортання цих елементів. На будівельні роботи по об’єктах американської ПРО в Європі пропонується направити 241,2 млн. доларів.
Випуск газети №:
№21, (2008)Рубрика
День Планети