Радіти?
Нестійкий український ринок на порозі СОТНаприкінці цього місяця в Женеві планується фінальне засідання робочої групи, на якому, за словами першого заступника глави Секретаріату Президента України Олександра Шлапака, намічено заслухати звіт робочої групи з питань вступу України до Світової організації торгівлі (СОТ). Після прийняття цього звіту залишиться технічна робота, зокрема засідання генеральної ради СОТ і ухвалення рішення стосовно запрошення України до СОТ. Але дорога України до Женеви пролягала через Бішкек, де наша делегація в результаті надзвичайно важких переговорів підписала двосторонній протокол із Киргизією про доступ на ринки товарів і послуг.
«Таким чином, останній протокол, який був надзвичайно важливим для завершення процесу вступу України до СОТ, підписано», — сказав журналістам міністр закордонних справ України Арсеній Яценюк і підкреслив, що на сьогоднішній день більше не існує перешкод для того, щоб Україна стала членом СОТ до кінця 2007 року. Інформацію Яценюка того ж таки дня підтвердив посол Киргизії в Україні Еркін Мамкулов. Крім того, він повідомив, що на сьогоднішній день питання про борг $27 мільйонів виключене з порядку денного двосторонніх україно-киргизьких відносин, і у двох країн немає фінансових претензій одна до одної.
Яценюк у розмові з журналістами також зазначив, що Україна практично готова до засідання в Женеві, де затверджуватиметься звіт робочої групи. «Звіт у нас уже готовий. Усі сторінки фактично узгоджені. І я сподіваюся на те, що звіт робочої групи буде затверджено у найкоротші терміни», — сказав міністр і пояснив, що до кінця поточного року таким чином має бути завершена формалізація питання вступу України до СОТ.
Характеризуючи перебіг переговорів у Киргизії, глава МЗС підкреслив, що вони були дуже складними. «Ми з Миколою Яновичем (Азаровим) втратили по кілька кілограмів ваги й не спали дві ночі, — сказав Яценюк і зауважив, — ... ми можемо констатувати, що урядова делегація на чолі з Азаровим зробила все, що треба було зробити».
Тим часом іще до засідання робочої групи слід провести переговори з Єврокомісією. Раніше Шлапак говорив: «Щодо Єврокомісії знайдено формулу компромісу. Ми зустрічаємося наступного тижня й упевнені в успішному завершенні переговорів». Але ще, власне, невідомо, як усе це відбуватиметься, оскільки для підписання договору про вільну торгівлю з Єврокомісією необхідно врегулювати питання митного тарифу, зокрема про уніфікацію ставки тарифу із СОТ. Крім того, за словами Шлапака, слід зробити ще близько 11 технічних виправлень, що мають бути виражені в різних законопроектах. О. Шлапак також повідомив, що ці законопроекти, крім першого щодо тарифів, уже напрацьовані Кабінетом Міністрів і готуються до затвердження. Проте тут ще можуть бути певні підводні камені, адже сьогодні ще мало кому відомі умови, на яких Україна та Киргизія підписали протокол про взаємний доступ на ринки. Не виключено, що його зміст може викликати якісь зауваження з боку Європи...
Чи варто Україні радіти з приводу свого майбутнього вступу до СОТ? Гадаю, що однозначної відповіді на це питання сьогодні ще немає. Це ніби далеко не відмінник, а швидше просто трієчник вступив до престижного університету. Чи потягне? Тож далі все залежатиме від нас самих, від нашого уміння пристосуватися до складних умов.
Про це говорив нещодавно й прем’єр-міністр Віктор Янукович. За його словами, Україна в разі вступу до СОТ може успішно адаптуватися на світовому ринку зерна, олійних і технічних культур, але мусить бути готовою до «певних труднощів» у сфері тваринництва. «Це ті проблеми, які нам з вами розв’язувати в найближчій перспективі, щоб потім не гасити їх у пожежному порядку», — сказав прем’єр на урочистому засіданні з нагоди дня працівника сільського господарства в середу. «Можливості України для того, щоб виходити на світовий ринок, досить великі. Для цього потрібні сучасні технології, найкращі сорти. І тут серйозні надії на нашу аграрну науку», — підкреслив прем’єр. Він зазначив, що останнім часом Україна відчуває наслідки глобалізації ринку. Але в країнах ЄС діє ефективна система підтримки фермерів, протекціонізму, експорту й захисту від імпорту, що «дуже ускладнює» конкурентні позиції українського аграрного сектору. «Зростання експорту сировини й імпорту готової продукції, часто неякісної, контрабандної, усе це розхитує нестійкий український ринок. Нам треба вчитися працювати в таких умовах. Це особливо важливо з урахуванням вступу найближчим часом до СОТ», — сказав Янукович і підкреслив, що, з одного боку, для України відкривається можливість більш широкого виходу на світовий ринок, але з другого — це «створює певне напруження на внутрішньому ринку», де, за його словами, ще немає ефективної системи регулювання.