Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Мазепа. Полтава. Пам’ять

08 вересня, 00:00

300-та річниця Полтавської битви (вона ж — «славная победа русского оружия», вона ж — Полтавська катастрофа: як бачимо, вже тут дуже яскраво даються взнаки політичні симпатії та антипатії!) — це не та дата, котра може залишити байдужим кожного українця, бодай трохи знайомого з національною історією. Полтава — це кульмінація, поворотний пункт, подія, яка визначила подальший розвиток України не на одне століття уперед (а точніше — визначила колоніальний, фактично — окупаційний статус нашої країни).

То ж чи дивно, що історичні значення й зміст Полтавської «баталії» 27 червня 1709 р., постать гетьмана Івана Мазепи і зараз перебувають в епіцентрі не лише історико- академічних, а й політичних по суті своїй дискусій. Нещодавно група шанованих діячів української наукової та освітньої спільноти (віце-президент НАУКМА, професор Володимир Панченко, відомі історики Сергій Леп’явко, Тарас Чухліб, Віктор Горобець, Віталій Щербак, директор видавництва «Темпора» Юлія Юлійник) створили Громадський комітет з відзначення 300-ї річниці повстання за незалежність під проводом Івана Мазепи 1708—1709 років та Полтавської битви 1709 р. Мета комітету — ще раз нагадати українському суспільству про видатний внесок гетьмана Мазепи у справу здійснення національно-визвольних прагнень українського народу.

Керівництво Громадського комітету надіслало звернення до Президента України Віктора Ющенка, де, зокрема, є такі рядки: «На жаль, широка громадськість України й досі належним чином не обізнана з роллю гетьмана Івана Мазепи у нашій історії, масштабами його державотворчої діяльності, спрямованої на національно-політичне і духовне відродження України. Ім’я Івана Мазепи донині в свідомості багатьох співвітчизників пов’язується зі «зрадою» Петру I, а його образ тлумачиться як «символ подлости и предательства» (таке можна прочитати, для прикладу, на інтернет-сайті Партії регіонів). Ми, представники наукової громадськості, переконані, що настав час відновити історичну справедливість і вшанувати Івана Мазепу як національного героя — він давно цього заслуговує».

Громадський комітет щойно розпочав свою діяльність. У планах: проведення Міжнародної конференції в Києві, присвяченої Іванові Мазепі (листопад 2008 р.), проведення серії «круглих столів» та «наукових десантів» в обласних центрах», видання цілої серії наукових та науково-популярних книг з мазепинської проблематики; науковий супровід в осучасненні експозиції Державного історико-культурного заповідника «Поле Полтавської битви»; підготовка великої серії статей для газети «День» тощо. Ще раз підкреслимо — це тільки попередній перелік планів комітету. Вся робота — попереду!

Повідомляємо адресу Громадського комітету в інтернеті: www.mazepa.name.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати