Перейти до основного вмісту

Рекомендації НДІ

Роль ЗМІ є ключовою в питаннях усіх виборчих процесів
21 серпня, 00:00
ЗЛІВА НАПРАВО — ЧЛЕНИ ДЕЛЕГАЦІЇ НДІ КЕЙТІ ФОКС, МАРТІН ФРОСТ, ПІТЕР АЙКЕР

Американський Національний демократичний інститут міжнародних відносин побачив як позитиви, так і негативи у підготовці української влади до дострокових парламентських вибори до Верховної Ради. «Ми бачили позитивні моменти в процесах підготовки до виборів, які характеризуються відсутністю цензури з боку держави, наявність плюралізму, подання новин з різних точок зору та аспектів. Водночас ми вважаємо, що український виборець не отримує всебічної інформації, яка стосувалась би всіх виборчих процесів і давала б можливість робити правильний вибір. Крім того, нас дуже занепокоїло питання так званої прихованої політичної реклами, яка маскується під новини і є оплачуваною. Як колишній журналіст, я вважаю, що роль ЗМІ є ключовою в питаннях усіх виборчих процесів. Тому я хотів би закликати вас як своїх колег бути якомога більш аналітичними і давати всебічну інформацію для того, щоб це аналіз та інформація допомагала виборцям орієнтуватися в передвиборчих ситуаціях». Про це заявив колишній конгресмен та голова засідань Демократичної партії у Палаті представників Конгресу, консультант з питань виборів Мартін Фрост, представляючи вчора українським ЗМІ заяву делегації НДІ про передвиборну ситуацію напередодні парламентських виборів 2007 року.

Пан Фрост відзначив, що делегацію занепокоїла заполітизованість Центральної виборчої комісії (ЦВК), а також деякі аспекти, які стосуються виборчого процесу і є, насправді, кроком назад. За його словами, йдеться про зміни до вимог голосування на дому, що збільшують можливості зловживання цією процедурою, як це вже і траплялося в минулому. Окрім цього, він звернув увагу на нову норму щодо реєстрації громадян, які тимчасово виїжджають за кордон, що може позбавити можливості взяти в голосуванні велику кількість громадян при поверненні в країну.

Відтак делегація запропонувала низку рекомендацій, які можуть виправити названі проблеми. «ЦВК мала б виробити більш чітку і зрозумілу процедуру для того, щоб забезпечити всіх громадян, які б хотіли проголосувати на дому. Але ця перевага має надаватися виключно тим виборцям, які на день голосування не можуть самостійно пересуватися і літним людям, стан здоров’я яких не дозволяє прийти до дільниці і проголосувати, так як це чітко викладено в статті 84 Закону про вибори народних депутатів», — зазначив Фрост. Також, на його думку, співпрацюючи з прикордонною службою України, ЦВК має встановити чіткі і детально прописані процедури, які мають передбачати можливість голосування для всіх громадян України, які повертаються до країни невдовзі перед днем голосування.

На запитання кореспондента «Дня», чи будуть почуті рекомендації, і чи буде НДІ вважати вибори чесними, якщо ці рекомендації не будуть прийняті ЦВК, пан Фрост відповів наступне: «сьогоднішню прес-конференцію висвітлює багато засобів масової інформації. Але, звісно, головним арбітром у всіх питаннях, які стосуються виборів, є ЦВК, у якої є ще час для того, щоб прийняти необхідні зміни, які унеможливлять будь- яке зловживання під час виборів. Очевидно, що це рішення має бути прийнято самою ЦВК. Ці вибори можуть бути вільними і чесними, навіть якщо ЦВК не прийме до уваги ці рекомендації. Тим не менше, ми висловлюємо надію на те, що ці вибори будуть відповідати демократичним принципам і що все-таки ЦВК докладе зусиль, щоб ці рекомендації були почуті і втілені в життя».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати