Перейти до основного вмісту

По приватизації — вогонь!

А що будемо «заливати» до бюджету?
18 серпня, 00:00

Робота Фонду держмайна викликає сьогодні в країні обґрунтовану критику. І чи не це є причиною того, що нинішній глава ФДМУ Валентина Семенюк із явно соціалістичних позицій відкрила учора критичний вогонь по своїх попередниках: «Допустивши сертифікатну приватизацію і віддавши цілі стратегічні області в одні руки, Україна не отримала нічого, крім корпоративних скандалів і незадоволення громадян такою приватизацією, яка призвела до банкрутства підприємств і втрати робочих місць». І зовсім інше забарвлення, за її словами, у нинішнього приватизаційного процесу: «Сьогодні приватизація проводиться зовсім в іншому напрямі, заради однієї мети — заради відновлення виробництва, створення нових робочих місць, забезпечення соціальних гарантій працівникам підприємств. Усі ці умови чітко прописуються в умовах конкурсів по продажу пакетів акцій. Їх виконання Фонд жорстко контролює. І саме тому сьогодні працівники підприємств, які ми приватизуємо, підтримують наші дії. ХК «Луганськтепловоз», ВАТ «Запорізький завод напівпровідників» — це тільки невелика частина підприємств, приватизацію яких ми провели саме задля людей», — підкреслює Валентина Семенюк.

«На жаль, політики і чиновники, які свого часу проводили сертифікатну приватизацію і за безцінь роздавали стратегічні галузі, і сьогодні мають вплив на економічні процеси в країні. І вони хочуть повернутися до грабіжницької приватизації. Тому Фонду так важко втілювати в життя свої проекти. Саме тому проти Фонду постійно організовують скандальні PR-акції, блокують його дії судовими рішеннями. І саме тому Президент досі не підписав Закон «Про Фонд державного майна», — заявляє голова Фонду, вчасно пригадавши, що напад є найкращим способом захисту.

Між тим, днем раніше міністр оборони України Анатолій Гриценко зажадав звіту глави Фонду державного майна на черговому засіданні уряду з питань наповнення державного бюджету. Він повідомив, що вніс таку пропозицію на засіданні уряду в середу і його було підтримано прем’єр-міністром України Віктором Януковичем. «Усі заяви і наклепи Валентини Семенюк на адресу Міністерства оборони я сприймаю як істерику посадової особи, яка розуміє, що за свою бездіяльність треба буде відповідати перед суспільством», — підкреслив Гриценко.

За його словами, за жоден рік ФДМ не виконав плани надходжень до держбюджету, а цього року «ситуація більш критична». «Неефективна діяльність Семенюк на посту голови фонду вже привела до зриву виконання багатьох програм, як у Збройних силах України, так і загалом по лінії усіх міністерств», — підкреслив Гриценко і додав, що його критика знаходить розуміння в уряді. «І я впевнений на 100%, що після парламентських виборів, ні за яких умов, Семенюк не буде займати цю посаду, як людина, що продемонструвала абсолютну безпорадність, полiтизованість у публічних виступах і нездатність працювати ефективно на високих державних посадах», — наголошує Гриценко.

Гриценко також підкреслив, що діяльність ФДМУ «постійно супроводжується скандалами відносно продажу ключових об’єктів». За словами міністра, умови конкурсу, які визначає фонд, у багатьох випадках свідчить про те, що продаж об’єктів відбувається фактично вже зазделегідь відомим покупцям.

Разом з тим долю Семенюк може вирішити те, як нею буде організований конкурс із продажу 99,52% акцій ВАТ «Одеський припортовий завод» (початкова ціна 2,5 млрд. грн.) і який буде отримано фінансовий результат.

Умови цього конкурсу були затверджені урядом 8 серпня. Коментуючи їх, Семенюк минулого тижня заявила, що вони дозволяють брати участь у ньому максимально широкому колу претендентів. При цьому існуючі соціальні зобов’язання і державні інтереси будуть враховані. Вона також уточнила, що перед конкурсом планується продаж «мізерного пакету» акцій ОПЗ на біржі — в нього ввійдуть акції, не викуплені в рамках переважного права. В умовах зазначається, що покупець ОПЗ має протягом п’яти років інвестувати в підприємство 1,2 млрд. грн. і збільшити об’єми його виручки до 2,57 млрд. грн., що на 36,8% перевищує показник 2006 року.

У конкурсі зможуть брати участь промислові інвестори, які протягом трьох останніх років займалися виробництвом хімічної продукції або сировини для неї, а також компанії, які, як мінімум, протягом року контролювали такі підприємства. Згідно з умовами, покупець не має права протягом п’яти років голосувати на зборах акціонерів з питань збільшення (скорочення) розміру статутного капіталу, зміни номіналу акцій, перетворення в інші господарські товариства, а також без попередньої згоди ФДМ відчужувати все або значну частину майна заводу. Він повинен виконати зобов’язання із безпеки експлуатації основного обладнання ОПЗ щодо приймання, зберігання і перевалки аміаку на експорт, взаємодії цеху перевалки аміаку з державним підприємством «Укрхімтрансаміак» і ВАТ «Трансаммиак» (РФ).

Аналітик інвестиційно-фінансової групи «Сократ» (Київ) Дмитро Хорошун вважає, що вартість підприємства в ході торгів може зрости, як мінімум, до $750 млн., тоді як реальна ціна пакета становить $0,9—1 млрд.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати