Ігор КОБРІН: «Ми на сьогодні маємо шизофренію держави»

«Єдина держава — спільна історія» — таку назву має унікальна суспільно-просвітницька акція, що стартує наступного понеділка. Головною складовою акції став телевізійний показ десятисерійного документального фільму студії «Телекон» «Собор на крові».
Зазначимо, що у фільмі йдеться про історію українського національного визвольного руху від 1919 по 1949 роки. Це не перший фільм про історію Західної України саме цього періоду. Та унікальність даного проекту полягає в тому, що цього разу використані невідомі досі матеріали — приватні зйомки українців, що жили саме в ті роки. Документальні кадри автори та режисери фільму Ігор Кобрін та Євген Шафранський збирали майже по всьому світу. Але основні та найцінніші матеріали їм вдалося знайти в Москві та у канадській діаспорі.
Автори зазначають, що фільм зроблений у жанрі, так би мовити, хронік на тлі геополітики. «У грудні 1991 року Україна здобула незалежність. Проте молода держава, скута економічними негараздами та політичними баталіями, не змогла приділити належної уваги висвітленню власної історії, — каже Ігор Кобрін. — Більшість пересічних громадян України майже нічого не знають про Українську військову організацію (УВО), Спілку визволення України (СВУ), Організацію Українських Націоналістів (ОУН), Українську Головну Визвольну Раду (УГВР), Українську Повстанську Армію (УПА), а, отже, будь-яка дискусія навколо теми українського національно-визвольного руху і сьогодні залишається на рівні ідеологічних штампів радянської епохи. Серіал «Собор на крові», можливо, вперше всебічно представить глядачеві панораму тих суперечливих і неоднозначних подій, неупереджено розповість про трагічну і майже безнадійну боротьбу за соборність і самостійність України». Ця боротьба розглядається у серіалі як частина загальноєвропейської історії. Автори «Собору на крові» нагадують, що Коновалець і Мельник, Бандера і Шептицький, Боровець і Шухевич жили і діяли в складній ситуації грандіозного геополітичного конфлікту гітлерівського Рейху, сталінської імперії та Західних демократій. Своєрідний підхід до висвітлення тематики дозволяє осмислити підґрунтя подій і вчинків у загальнолюдському розумінні, а не з тієї чи іншої зашореної традиційними стереотипами точки зору. Організатори акції переконані, що громадяни мають право на будь-яку думку про історію власної держави, але для цього цю історію потрібно знати. Абсурдне існування декількох різних історій єдиної країни породжено виключно відсутністю інформації.
«Одного разу видатний сучасний філософ та історик Мирослав Попович сказав таку фразу: «Коли країна має дві історії, це роздвоєння особистості. Коли це перенести на людину, то будь-який психіатр скаже, що це шизофренія». Я з ним повністю згоден, що ми на сьогодні маємо шизофренію держави. Щоб трохи звузити суперечки і надати українцям об’єктивне бачення історичних подій. Знати, щоб зрозуміти, і зрозуміти, щоб порозумітися. Саме це і є головним сенсом акції «Єдина держава — спільна історія», — додає Ігор Кобрін. Режисер ще розповів, що завдяки проекту став можливим діалог з тими, хто раніше навіть не хотів слухати про націоналістичні організації в Західній Україні.
Вищезгадану акцію підтримав і Інститут пам’яті України. «Автори цього фільму вибрали дуже цікаву форму. Вони різнобічно подають інформацію, відстоюють одну думку, все подано максимально об’єктивно. Подібна форма подачі примушує думати. Власне тому інститут підтримав цю акцію», — розповідає виконувач обов’язків голови Інституту пам’яті Роман Круцик.
Варто зазначити, що робота над фільмом велася два роки. А замовником «Собору на крові» виступив лише телеканал «1+1». Та цей факт не завадить глядачам всієї України переглянути фільм. Окрім телеканалу «1+1» фільм транслюватиметься ще на 58 регіональних телеканалах, що проявили свою зацікавленість проектом. Окрім того, організатори акції мають намір розповсюдити «Собор на крові» на DVD по навчальних закладах України. Адже, як зазначають автори проекту, фільм спрямований, в першу чергу, на молоде покоління. А всі, хто забажає мати фільм у власній відеобібліотеці, зможе придбати його за 100 гривень.
Та на цьому акція не закінчиться. Адже у режисерів просто грандіозні плани. Найближчим часом вони планують створити документальний фільм про Східну Україну. «Історія Сходу не менш складна та трагічна. І в ній чимало нерозгаданих таємниць, недосліджених фактів та не повністю розкритих історій», — розповідає пан Кобрін.
Трансляція «Собору на крові» розпочнеться з 11 серпня на регіональних каналах, а вже 13 серпня глядачі зможуть побачити фільм на телеканалі «1+1» о 22.30.