Третій парламентський бій

Сьогодні стартує третя сесія Верховної Ради. Парламентарії, що відпочивали три тижні, з новими силами кинуться в політичні баталії. Фракція «Наша Україна» збирається розпочати день з блокування трибуни. Головна вимога — звіт особисто Януковича про те, які такі «революційні пропозиції» Україна зробила Росії про можливу передачу своєї газотранспортної системи.
Бютівці також збираються блокувати трибуни. Щоправда, їм потрібен не звіт Януковича, а прийняття закону, який забороняє будь- які маніпуляції з майном НАК «Нафтогаз Україна». «Банкрутство НАК означає фактичний дефолт усієї країни», — заявила вчора лідер БЮТ Юлія Тимошенко. На її думку, зростання цін на ЖКГ по всій країні безпосередньо пов'язане з наміром зовнішніх сил збанкрутити НАК, знизивши таким чином здатність до опору країни. «Це перший крок до зради національних інтересів», — заявила Тимошенко.
Загалом же третя сесія буде досить напруженою для депутатів. Планується розглянути 518 питань. Зокрема, протягом першого робочого тижня депутати збираються розглянути 51 питання, серед яких — голосування з приводу кандидатури нового міністра закордонних справ, нового Уповноваженого з прав людини і проект змін до Закону «Про Кабінет Міністрів».
До речі, до Конституційного Суду поки що не надходило подання Президента щодо закону про Кабінет Міністрів. Офіційна причина — Віктор Андрійович хоче зустрітися з журналістами і пояснити їм мотиви, відповідно до яких він наклав вето на цей закон. Проте складається враження, що Ющенко просто вичікує, як далі розгортатимуться події: віддадуть йому Янкович з Морозом трохи повноважень чи ні.
До речі, вчора Мороз підтвердив, що вже опублікований закон «прийнятий за основу», а наявні до нього поправки, оформлені як законопроекти, в середу обговорюватимуться на засіданні профільних комітетів, а в четвер — голосуватимуться в залі. А ось Тимошенко поки не визначилася, чи голосуватиме вона за ці поправки, чи ні. «Зміни до Закону «Про Кабінет Міністрів» ми уважно вивчатимемо й визначатимемося на засіданні фракції», — сказала вона.
Варто зазначити, що Юлія Тимошенко знаходиться в досить складному становищі. Закон «Про парламентську опозицію» прийнятий лише в першому читанні, а закон про імперативний мандат поки знаходиться в Секретаріаті, й що з ним буде — невідомо. Імовірно, їй знову доведеться голосувати з антикризовою коаліцією, а потім шукати виправдання.
Ще одна особливість цієї сесії: багато політиків раптом взялися писати нову Конституцію. Зокрема, БЮТ, Юрій Луценко й комуністи. Останні вже відправили свій варіант до секретаріату Верховної Ради. Головне ноу-хау конституції від комуністів — скасування інституту президентства. Проте комуністів всерйоз не сприймають навіть їхні колеги по коаліції. «Депутати можуть вносити свої пропозиції, але моя позиція вже прозвучала — сьогодні говорити про скасування інституту президентства недоречно, несвоєчасно й немає потреби», — сказав учора Мороз.
Лідер «Народної самооборони» Юрій Луценко також готує свій Основний Закон. Мотив — чинна Конституція служить чиновнику, а повинна служити людині. Поки лишень відомо, що у варіанті Луценка буде відмінена депутатська недоторканність і дозволено голосування з 16 років.
Примітно, що Юрій Луценко вперше серйозно заявив про необхідність прийняття нової Конституції на мітингу в Херсоні в суботу 3 лютого, а Тимошенко — у неділю ввечері 4 лютого. Тенденція, однак.
У цілому ж ця сесія, на думку багатьох експертів, може стати вирішальною для долі Верховної Ради. Якщо політична криза триватиме, то для проведення дострокових парламентських виборів, імовірно, можуть з'явитися підстави. Адже політичний хаос і перетягування владних канатів не може продовжуватися вічно.