Перейти до основного вмісту

Лівадія шукає директора

Колектив палацу-музею не погоджується з кадровою політикою Мінкультури Криму
17 січня, 00:00
ЛІВАДІЙСЬКИЙ ПАЛАЦ — ОДИН ІЗ НАЙВІДОМІШИХ ТУРИСТИЧНИХ ОБ’ЄКТІВ КРИМУ

Учора колектив Лівадійського палацу-музею провів прес-конференцію в Сімферополі, на якій музейники повідомили журналістам, що перший раунд битви з Мінкультури Криму з приводу призначення директора музею колектив виграв, щоправда, лише частково. Георгій Кепуладзе, призначений Міністерством культури Криму директором усупереч волі колективу, подав заяву про звільнення за власним бажанням. Але це зовсім не те, чого вимагав колектив. Тому працівники музею не зняли питання про страйк і знов висунули Міністерству культури й мистецтв Криму нові вимоги.

Нагадуємо, що 5 січня нинішнього року, як стверджують працівники музею, — «у дні, коли не виходять газети», заступник голови Верховної Ради Криму Михайло Бахарєв і міністр культури й мистецтв Криму Олександр Єрмачков прибули до Лівадійського палацу-музею. Вони зібрали колектив, аби представити нового директора — Георгія Кепуладзе. Незадовго до цього була відправлена на пенсію заслужений працівник культури України і АРК, лауреат премії АРК Людмила Ковальова. Однак поява в Лівадійському палаці-музеї нового директора викликала бурю протесту в його співробітників. Трудовий колектив відомого в усьому світі туристичного об’єкта став протестувати проти призначення директором без їхньої згоди людини, яка, як пишуть вони у своїх листах протесту, «не має спеціальної освіти, достатнього досвіду музейної і стажу керівної роботи». Музейні працівники оголосили новому начальнику бойкот і вимагають від Міністерства культури й мистецтв автономії переглянути його кандидатуру. Інакше вони обіцяють 17 січня припинити роботу палацу-музею. Про це колектив палацу заявив на спеціальній прес-конференції в Ялті. Вони повідомили, що направили звернення до прокуратури Криму і Ялти з проханням провести перевірку обґрунтованості призначення пана Кепуладзе на посаду директора палацу-музею, крім того, своє звернення колектив музею направив Президенту України Віктору Ющенку, голові Верховної Ради Олександру Морозу, прем’єр-міністру Віктору Януковичу, керівникам владних структур Криму, а також до установ культури й мистецтв автономії.

Колектив палацу називає свої дії вимушеними і стверджує, що звернення до прокуратури й бойкот спрямовані на захист Лівадійського палацу- музею від некомпетентних дій нового керівника. «Слова міністра культури й мистецтв Криму Олександра Єрмачкова про те, що одному з найкращих музеїв Криму й України потрібен кризовий менеджер, який здобув освіту в американському коледжі, що палац-музей необхідно перетворити на експериментальний майданчик, де молодий директор навчиться керувати, що час демократії минув і думку трудового колективу враховувати не обов’язково, не здалися переконливими для колективу Лівадійського палацу-музею і викликали серйозне занепокоєння з приводу подальшої стабільної роботи музею», — заявила в коментарі журналістам завідуюча науково-просвітницьким відділом Лівадійського палацу-музею Лариса Вертепова. Крім того, відомо, що новий директор — син директора Ялтинської філармонії, де він перебував у штаті останнім часом, і родич віце-спікера ВР Криму Михайла Бахарєва. За її словами, колектив палацу вважає призначення пана Кепуладзе «кадровою помилкою», оскільки він не має базової освіти, деякий час навчався в США в комерційному коледжі, який не є навіть вищим учбовим закладом, а також закінчив в Ялті знову- таки комерційний приватний заклад. Думку трудового колективу «Лівадії» підтримують представники культурної громадськості Ялти, зокрема художник Басов і скульптор Ігор Лисенко.

Депутат Верховної Ради Криму Володимир Казарін зазначає, що попередній керівник палацу-музею Людмила Ковальова хоча й пенсійного віку, і вже не перший рік порушувалося питання щодо її заміни, але могла б ще працювати. «У Лівадійському палаці Ковальова також заявляла, що хотіла б, аби її змінив хтось із підготовлених у колективі керівників; вона підтримує кандидатуру свого заступника Володимира Леонідовича Гуценко. Є ціла низка інших гідних людей». На думку Володимира Казаріна, в Криму є люди з кваліфікацією, достатньою для того, аби очолити музейний комплекс світового рівня, яким є «Лівадія». Він називає як одну з можливих кандидатур «Сергія Юрченка, доктора наук, професора, відомого американиста, зі знанням мов. Він автор цілої низки книг, присвячених Рузвельту, Черчиллю, «великій трійці», історії Лівадійського палацу», — розповідає Володимир Казарін. На його думку, Лівадійський палац — не те місце, де можна експериментувати, оскільки це не лише найбільша музейна установа Криму, яка приносить значний прибуток до бюджету республіки, а й головний політичний майданчик для проведення державних міжнародних саммітів і конференцій.

Як відомо, підкреслює Володимир Казарін, кримські органи влади не дозволили в минулому передати Лівадійський палац-музей з відомства Криму до управління Секретаріату Президента і виступили проти планів перетворити музей на резиденцію Президента України. У Криму вважають, що Лівадія — історична визначна пам’ятка Криму і не може мати інший статус, окрім як кримського музею.

Крім того, аналітики пов’язують поспішну зміну керівництва палацу-музею з можливим перетворенням його на резиденцію Кабінету Міністрів України. У листопаді минулого року під час свого візиту до Криму Віктор Янукович пообіцяв 15 бюджетних мільйонів на захист палацу-музею від руйнувань через обвали.

Однак тепер, коли посада директора Лівадійського палацу-музею знову стала вакантною, колектив музею заявляє, що відставка директора, призначеного всупереч їхньої волі, вирішила лише частину проблеми. «У своїх рішеннях від 5 й 9 січня 2007 року трудовий колектив вимагав не звільнення Кепуладзе «за власним бажанням», а скасування рішення Міністерства культури й мистецтв АРК про призначення Г.Е. Кепуладзе директором Лівадійського палацу-музею, — зауважують музейники. — І ця наша вимога зберігається й понині».

Друга вимога колективу до міністерства — не призначати директора одноосібно, а провести конкурс на цю посаду. Річ у тім, що Мінкультури Криму, як повідомив журналістам заступник міністра Ісмет Заатов, не збирається оголошувати конкурс на заміщення вакансії директора Лівадійського палацу-музею. «На такі посади конкурс не оголошується», — сказав журналістам Ісмет Заатов і зазначив, що «остаточне рішення прийматиме міністр; звичайно, отримаємо заяви й резюме від кількох кандидатів, але вибір — за міністром». За його словами, думка трудового колективу враховуватиметься в межах тих повноважень, які йому надані.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати