Перевибори. Швидше «ні», ніж «так»
Iмовірність проведення перевиборів до Ради залежить радше від волі Президента, ніж від наявності на те юридичних підстав
Пригадується, минулий 2006 рік стартував з агітаційної парламентської естафети. Про вірогідні вибори до Ради йдеться і в новому, 2007 році. Політики, переважно з опозиційних таборів, називають позачергові вибори до парламенту цілющим бальзамом проти реваншу «синьо-білих» і кризи влади, яка, на їхню думку, запанувала на політичному Олімпі країни. Вітчизняні політологи у свою чергу констатують, що, незважаючи на постійні заяви опозиціонерів про необхідність обрати новий склад ВР, поточний рік не подарує нам позачергового волевиявлення. Проте, враховуючи, що погода на політичній карті України часто навіть менше прогнозується, ніж природні катаклізми, не можна виключати й такий, радикальний сценарій розвитку політичних подій зразка 2007-го, як перевибори до головного законодавчого органу країни.
Перший і, мабуть, єдиний вагомий передвісник можливого розпуску ВР й оголошення про нові вибори — поглиблення процесу конфронтації між виконавчою і президентською гілками влади. Саме у зв’язку з цим вітчизняні аналітики все частіше розглядають, як один із можливих сценаріїв, проведення позачергових виборів. Очевидно, що попередниками цих подій стануть: скасування політичної реформи (з подібними позовами до КС уже звернулися бютівці й нашоукраїнці) і відставка коаліційного уряду Януковича. Для відставки «синьо- білого» Кабміну є, щонайменше, дві зачіпки. Перша: уряд нелегітимний. Про це ще з вересня минулого року твердять лідери БЮТ. Тоді Юлія Тимошенко піймала міністрів на сумісництві. Обійнявши нові посади, вони «забули» здати депутатські мандати. Потім виправилися, однак «осад», як кажуть, залишився. Саме тому, в БЮТі вважають, що Віктор Ющенко як і раніше може за це звільнити Кабмін, а потім, відповідно, і парламент. Друга: в уряді некомплект. Наприклад, нині немає повноцінного міністра закордонних справ. У помсту за сумно відоме звільнення Бориса Тарасюка, Президент може не пропонувати нікого на його посаду впродовж двох місяців. А потім розігнати уряд як «несформований» і знову-таки розпустити ВР. До речі, реалізація кожного пункту тією чи іншою мірою залежить від Конституційного Суду. Тому, очевидно, боротьба за вплив на КС стане одним із ключових напрямів тіньової активності політичних сил на найближчі місяці. Розпуск парламенту й оголошення дострокових виборів може пройти й за іншим сценарієм. Наприклад, якщо БЮТ і «Наша Україна» більш ніж на місяць заблокують роботу ВР і при цьому не дадуть коаліції провести засідання в будь-якому іншому місці. Такий сценарій, звичайно, важко здійснити, але, як свідчить життєва практика, у вітчизняній політиці немає нічого неможливого.
Утім, як би не розвивалися події, і як би не намагалася опозиція вселити Президенту думку про необхідність проведення позапланових виборів, їх імовірність залежить від ключового чинника: взаємовідносин Президента і прем’єра. Під завісу 2006-го оточення Ющенка і Януковича продемонструвало свою нездатність уживатися в одній владній упряжці. Водночас обидва Віктори, навіть у пік протистояння своїх підлеглих демонструють злагодженість і готовність до діалогу. Зауважте: з моменту призначення Віктора Януковича на пост голови уряду він жодного разу не дозволив собі різкого висловлювання у бік Віктора Ющенка. У свою чергу, глава держави, хоча іноді й дозволяє собі коментарі з «холодком» на адресу прем’єра, проте, гостра критика (навіть при наявності вагомого мотиву) з його вуст не лунає.
Чи вдасться Ющенку й Януковичу в умовах перманентного конфлікту між їхніми командами й надалі залишатися лише арбітрами? Очевидно, саме від відповіді на це запитання й залежить імовірність проведення в поточному році позапланових виборів. Нині ж на «синьо-білому» й «помаранчевому» боках шахівниці є маса всіляких комбінацій. Утім, результат протистояння команд двох Вікторів залежить не від професіоналізму того чи іншого гравця. Адже навіть якщо Янукович демонструватиме супер професійну гру, Ющенко одним лише розчерком пера може змінити результат поєдинку, кардинально змінивши правила. І, ймовірно, якщо конфлікт між чиновниками в нинішньому році обростатиме як сніжна грудка, Президент таки зважиться на радикальний крок розпуску КМУ і ВР. Однак не слід забувати, що у разі проведення позачергових виборів у Раду, Вікторові Ющенку потрібен гарантований квиток у будівлю під куполом на Грушевського «помаранчевої» партії. А на сьогодні такої гарантії немає, оскільки зважаючи на торішні коаліційні тертя (і не тільки) рейтинг «Нашої України» впав в очах потенційних виборців. А ось Янукович і його команда, навпаки, у разі можливої дострокової відставки Кабміну, можуть істотно поповнити кошик електоральних симпатій.
КОМЕНТАРI
Ми запитали в експертів «Дня», чи існує в 2007 році ймовірність проведення позачергових виборів до Верховної Ради?
Юрій ЯКИМЕНКО , політичний експерт Центру економічних і політичних досліджень ім. Разумкова:
— Я виходжу з трьох основних складових, від яких залежить можливість розвитку такого сценарію. Перше — наявність конституційних передумов. Друге — загальна соціально-економічна ситуація. І третє — наявність політичних інтересів, політичної волі в основних парламентських гравців і власне інститутів влади: Президента, прем’єра, коаліції Верховної Ради. На мій погляд, зараз навряд чи можна прогнозувати, що у нас з’являться всі ці три складові, необхідні для проведення дострокових виборів. Насамперед це буде торкатися конституційних передумов, оскільки в Конституції є вичерпний перелік підстав для проведення дострокових виборів. Коаліція нині демонструє свою дієздатність, уряд також працює, так що тут підстав для розпуску немає і, на мій погляд, навряд чи з’являться. Щодо соціально-економічної ситуації, в уряду можуть з’явитися досить серйозні проблеми на фоні підвищення тарифів, можливого підвищення цін на енергоносії, важкої зими й т. iн. У такому випадку є імовірність критичного накопичення невдоволення суспільства, яке може виразитися у відкритих формах масового протесту проти політики, що проводиться урядом і коаліцією. Я думаю, що Кабінет Міністрів спробує зробити все, аби подібне не сталося. Інстинкт самозбереження працюватиме, а, враховуючи втому після Майдану, після подій президентських виборів, я думаю, навряд чи суспільство буде готове до масового протистояння коаліційній владі. Для цього необхідні дуже серйозні передумови й дуже серйозні кризи. На мій погляд, таких у найближчому майбутньому не очікується. І третє — це воля основних політичних гравців. Тут можна робити прогнози, відштовхуючись від динаміки рейтингів політичних сил, але ми розуміємо, що знову-таки без глибокого провалу правлячої коаліції й уряду, а також масового невдоволення перевибори буде важко провести.
Крім того, поки що немає підстав бачити іншу конфігурацію, ніж та, що нині представлена в парламенті. Можуть змінюватися пропорції, але опозиційні сили поки не досягли критичної переваги у своїх симпатіях, аби навесні бути готовими отримати більшість голосів і формувати уряд. А без цього, запитується, навіщо йти на дострокові вибори? Якщо ситуація не змінюватиметься різко, то, очевидно, на позачергові вибори нам чекати не слід. Тим паче, не слід на них чекати навесні.
Олесь ДОНІЙ , голова Центру досліджень політичних цінностей:
— Відносно можливих перевиборів можна констатувати, що до них реально не готові ні суспільство, ні політики. Вилив інформації про перевибори відбувається з метою шантажу Партії регіонів, аби вони стали поступливішими. Зацікавлені у проведенні позапланових виборів до Ради з числа парламентських фракцій лише БЮТ, ну, і, позапарламентські гравці. Однак населення до перевиборів не готове. Якби вони відбувалися зараз, то, незалежно від зміни фракцій, будь-яких інших принципів підбору списків не було б. Знову торгували б прохідними місцями й т.iн. Щодо технологічних можливостей для проведення перевиборів, вони вкрай обмежені. У Президента є три можливості розпустити парламент. Перша — якщо впродовж 30 днів не збирається сесійне засідання, однак антикризова коаліція дуже впевнено почувається, і я не думаю, що для них проблема зібратися на засідання в іншому місці. Друга підстава для розпуску, якщо за 60-денний період не був сформований уряд. Кабмін сформований. Президентська сторона і опозиція стверджують: КС може визнати, що цей термін був затягнутий на пару днів. Так я хочу зауважити, що це буде важко пояснити суспільству й Західному світу. Мені здається, що інформація щодо підпорядкування шести суддів КС Ющенку, шести Тимошенко, по-перше, віддає чимось старорежимним, а по-друге, наскільки мені відомо, вже не повною мірою відповідає дійсності.
Крім того, може бути ще один варіант для проведення позачергових виборів — це політична воля. Скажімо, як було у Єльцина, який також за допомогою не дуже конституційного способу, видав указ про розпуск парламенту. Однак закінчилося це розстрілом парламенту. А такої політичної волі в Україні не спостерігається, тому будь-яких реальних можливостей для проведення перевиборів я поки не бачу. А їхня поява можлива за умов консенсусу еліт, тобто згоди і опозиції, і президентської сторони, і регіоналів. А такої згоди поки що немає. Надалі вона може з’явитися, якщо це тертя між представниками різних гілок влади набридне всім. Однак для цього воно дійсно має набриднути. Я думаю, що 2007 рік — це і буде рік набридання.
Володимир МАЛИНКОВИЧ , директор Українського відділення Міжнародного інституту гуманітарно- політичних досліджень:
— На сьогодні я не бачу жодних підстав для перевиборів. Мабуть, єдина можливість нових виборів з’явиться лише у разі їх ініціювання партіями, які входять до коаліції. Якщо у них буде гострий конфлікт iз Президентом, то не глава держави, а вони можуть натиснути на нього загрозою розпуску парламенту. Якщо вони вийдуть всі разом з парламенту і, таким чином, не буде кворуму, доведеться проводити перевибори. Це, в принципі, можливо, оскільки і Партія регіонів, і комуністи досить міцно тримаються, і шанси на те, що вони виграють наступні вибори, великі. Це також може влаштувати і БЮТ, оскільки Юлія Володимирівна напевно підвищить свій рейтинг після того, як люди отримають листівки з новими тарифами за комунальні послуги. Хоча, на мою думку, її рейтинг підвищиться не настільки, аби обігнати рейтинг Партії регіонів. А ось щодо «Нашої України» Ющенка й соціалістів Мороза, для них вибори, як смерть. Вони можуть не пройти до парламенту. Відтак будуть робити все можливе, аби позачергові вибори не відбулися, і я можу дати 90%, що виборів не буде.