ЄС пропонує Україні секторальну співпрацю замість перспективи членства
Досягти перспективи членства України в ЄС на даний час неможливо. Тому замість цього євроспільнота на даному етапі пропонує Києву поглиблену і секторальну співпрацю. Саме так бачить майбутню співпрацю між Євросоюзом та Україною Німеччина, позицію якої передав Надзвичайний Посол Федеративної Республіки Німеччина в Україні Райнгард Шеферс, презентуючи програму головування його країни в Раді Європейського Союзу та великої вісімки. Нагадаймо, що саме Німеччина буде головувати в ЄС наступні півроку, починаючи з 1 січня 2007 року.
Німецький посол сказав, що під час головування Німеччини «нам доведеться попрацювати над тим, щоб підготувати тексти нових договорів про розширення співпраці між Україною та ЄС». Водночас він зазначив, що ініціативи, які порушені з боку ЄС стосовно України, не міститимуть конкретних перспектив щодо членства України в ЄС.
Дипломат пояснює теперішню «безперспективність» членства внутрішнім станом у рамках ЄС і процесом розширення, який відбувався до сих пір. Відтак, Україні запропоновано суттєве покращення переговорів з Євросоюзом, а також законодавчої бази переговорів з ЄС. Це покращення Брюссель пропонує здійснювати спільними зусиллями.
Посол привітав дії Верховної Ради України, яка схвалила всі закони, які необхідні Україні для вступу до СОТ. Адже це, наголосив він, є передумовою для початку переговорів з ЄС щодо створення зони вільної торгівлі. Що, в свою чергу, приведе до того, що через створення вільної економічної зони для українців відкриється доступ до спільного ринку ЄС, який налічує маже 500 млн. мешканців.
Крім формування зони вільної торгівлі, ми хотіли б розширити розбудову наших стосунків через ухвалення низки секторальних угод між ЄС і Україною, — зазначив Шеферс. За його словами, йдеться про сфери нашої співпраці там, де у наших відносинах ще немає відповідних угод. На думку посла, низка секторальних має торкалася таких сфер діяльності, як екологія, довкілля, транспорт, юриспруденція. І все це має робитися з метою, зазначив дипломат, щоб Україна була ближче підведена до того обсягу законодавчих і правових напрацювань, які існують в ЄС. «Коли ми побачимо, що досягнуті результати, то ми будемо стояти перед фактом зовсім нового рівня відносин між ЄС та Україною. Цей шлях треба пройти, і якщо його буде пройдено, то ми побачимо ситуацію, коли Україна досягне рівня відносин з ЄС, що його досягли такі країни, як Норвегія чи Швейцарія», — вважає Шеферс.
Посол також відзначив, що дух співпраці між Україною і ЄС залежить від того, яким чином сама Україна і українці себе оцінюють. «Зацікавленість в ЄС до такого партнера, як Україна залежатиме від тої міри самооцінки, яка здійснюватиметься тут», — наголосив дипломат.