Перейти до основного вмісту

Кіно та мерія

Директори комунальних кінотеатрів столиці готові оголосити безстрокове голодування
04 листопада, 00:00
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Ще цього літа мер Києва непрозоро натякнув, що через п’ять років у столиці залишиться всього декілька комунальних підприємств. Схоже, що наразі Леонід Черновецький всерйоз взявся за виконання своїх обіцянок — на підприємствах «Київводоканал», «Київенерго», «Київгаз» і «Київмлин» уже змінили керівництво. Тепер настала черга комунальних кінотеатрів, серед яких такі відомі київському глядачеві заклади, як «Київська Русь», «Жовтень», «Флоренція», «Лейпциг», «Ленінград» та інші... Їхні директори незадоволені діями міської влади й збираються оголосити голодування, якщо вона не припинить тиск.

Звільнити «злодійське керівництво», яке здає приміщення в оренду й несправно платить податки, а на місці кінотеатрів збудувати розважальні центри європейського рівня — так бачить мер майбутнє кінотеатрів. Нині в комунальній власності міста Києва їх двадцять сім. У вересні найприбутковіші з них отримали повідомлення про перевірки комісією на чолі з заступником голови Київміськадміністрації Віталієм Журавським. Але ревізія почалася з дуже несподіваного повороту. 23 жовтня, через декілька днів після того, як директор кінотеатру «Лейпциг» Євгенія Сєрова повернулася з декретної відпустки, їй зателефонували з ГУ культури й попередили, що в кінотеатр їде новий директор — Вікторія Купріянова. Вона прибула в супроводі депутата Київради від блоку Черновецького Михайла Яковчука та його помічника.

Євгенія Сєрова зніяковіла: хоч і контракт з нею не розірвано, й навіть навпаки, у березні його продовжили до 2011 року включно, перед нею стояла нова директриса кінотеатру. Судячи з документів, жінку призначили на час декретної відпустки Євгенії Сєрової... Депутат і новоспечена директорка почали вимагати печатку й статутні документи. «Звісно, моя реакція була негативною, бо я матеріально відповідальна людина», — розповідає Євгенія Сєрова. Наступного дня двері до директорського кабінету просто зламали й опечатали.

Цікаво, що той самий депутат Яковчук має свій бізнес, пов’язаний з кінопрокатом. І, на думку директорів кінотеатрів, особисто зацікавлений у зміні керівництва та приватизації. Але замість логічних пояснень з боку влади директори отримали нічим не пояснені догани. Причому одну від Управління культури, другу (з ідентичним текстом) — уже від мера. «Перша догана, підписана начальником управління культури Світланою Зоріною, була з порушенням двох пунктів законодавства, — розповідає керівник профспілок комунальних кінотеатрів Раїса Лучкіна. — Вона не зустрілася з директорами, не побувала в колективах і винесла рішення, які порушують закон про працю».

Директори комунальних кінотеатрів вважають, що все зводиться до одного — влада хоче захопити й продати кінозали. Адже більшість із них, хоч і не зовсім сучасні, зате мають дуже гнучку цінову політику. Ціни на кіносеанси практично вдвічі нижчі, ніж у приватних кінотеатрах. Навіть на найпопулярніші фільми — в межах 10—20 гривень. А наприклад, для школярів, пенсіонерів та інвалідів діють знижки 50%, або дозволено ходити безкоштовно. «У Києві 27 кінотеатрів, десять з них збиткові. Чому б владі не взятися за них? Та де там, вони вибирають ті, які вже дають прибуток», — міркує директор «Ленінграда» Ірина Богорська. Інші директори теж обурені, адже багато кінотеатрів розташовані в престижних районах столиці, й у них є своя досить широка аудиторія (за місяць п’ятірку найбільших кінотеатрів відвідує близько 150 тисяч людей). А якщо відбудеться приватизація — не факт, що кінотеатри збережуть свій профіль, і на їхньому місці не з’являться, скажімо, ресторани або казино.

«ГАМІВНА СОРОЧКА» ДЛЯ КОЛЕКТИВІВ

Нi для кого не секрет, що трудові колективи комунальних кінотеатрів не один рік домагаються того, щоб їм оформили оренду на цілісне майно. На їхню думку, це краще, ніж продаж, так за оренду щоразу до міського бюджету надходитимуть відрахування, й для відвідувачів прийнятно, що ціни низькі. Директор кінотеатру «Жовтень» Людмила Горделадзе взагалі вважає, що кінотеатр у комунальній власності — це безглуздя, адже такий вид діяльності цілком може бути самоокупним і давати прибуток. «Реформувати й зробити кінотеатр прибутковим — справа не з легких. Набагато простіше, на думку влади, його продати», — дивується Горделадзе.

До речі, згідно з чинним законодавством, прохання про оренду цілісних майнових комплексів трудовими колективами повинні розглядатися в першу чергу. Але, на жаль, цей закон існує тільки на папері. «Ми не один рік просили передати «Жовтень» в оренду колективу. Але натомість приміщення кінотеатру хотіли віддати будинку культури ветеранів», — згадує Людмила Горделадзе. Колектив своє відстояв, і для ветеранів виділили кінотеатр «Слава». «Нині, до речі, на його місці будують житловий комплекс... — продовжує Л. Горделадзе. — За час «боротьби» наш колектив дуже згуртувався. Ми створили товариство «Кіноман» і звернулися до Київради, щоб вона уклала з нами договір про оренду. Протягом року не було відповіді, й ми звернулися до суду з позовом». Останній у лютому 2005 року зобов’язав управління підписати з «Жовтнем» контракт на 15 років. Проте рішення суду на чиновників не подіяло: півроку управління платило штрафи й ухилялося. Діяльність кінотеатру за три роки перевірило КРУ, але не виявило ніяких порушень.

Київська влада не хоче йти назустріч трудовим колективам кінотеатрів, навіть незважаючи на те, що в березні минулого року Верховна Рада України ухвалила постанову, яка зобов’язує сприяти передачі кінотеатрів їхнім трудовим колективам. «Усе робиться для того, щоб люди самі розбіглися, — міркує Горделадзе, — адже зараз ми, як у гамівній сорочці — не маємо права на кредит, а з міського бюджету отримуємо копійки».

До речі, обвинувачення в ухилянні від сплати податків директори в один голос спростовують. Наприклад, «Жовтень» за дев’ять місяців цього року заплатив податків більш як 665 тисяч гривень. При цьому витратили 400 тисяч на ремонт і заміну покрівлі. А «Флоренція» щоквартально сплачує до бюджету міста близько 200 тисяч гривень.

ЄДИНИЙ ВИХІД — «МАЙДАН»

Уже двічі трудові колективи чотирьох комунальних кінотеатрів пікетували мерію, однак до них так ніхто й не вийшов. Директор «Київської Русі», який, до речі, також отримав догану, вважає, що зупинити чиновників можна лише «Майданом». «На жаль, іншої управи на них не знайти, — міркує Станіслав Ситник, — просто все дуже хитро зроблено. Адже очевидно, що вони зараз хочуть швиденько звільнити всіх директорів і приватизувати кінотеатри».

Наразі трудові колективи кінотеатрів зібрали на свою підтримку понад 10 тисяч підписів глядачів. А юристи підготували позов до суду. «Якщо мер Черновецький особисто не візьме участь у розв’язання цієї проблеми, відразу після шкільних канікул (щоб не псувати діткам вихідних) ми почнемо страйк», — заявили директори чотирьох кінотеатрів.

Під час страйку в кінотеатрах «крутитимуть» тільки фільм «Голодомор-33» і, до речі, всі сеанси на нього будуть безкоштовними. Директори налаштовані вельми рішуче: якщо мер не підключиться, скарги відішлють Президенту, Прем’єр-міністру та до профільних комітетів Верховної Ради. А якщо й це не подіє, колективи чотирьох кінотеатрів, а це близько 200 осіб, почнуть безстрокове голодування просто в кінозалах.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати