«Наша Україна» переформатується?

Схоже, що після довгого дрейфу хвилями власної невизначеності фракція «Наша Україна» нарешті добралася до свого політичного порту приписки. У вівторок ввечері, як і було заявлено, відбулася зустріч керівників політичних сил щодо об’єднання антикризової коаліції з фракцією «Наша Україна». За словами члена фракції Петра Порошенка, в переговорах від «Нашої України» були присутні екс- секретар РНБО, депутат Анатолій Кінах, лідер фракції Роман Безсмертний, міністр юстиції Роман Зварич і міністр закордонних справ Борис Тарасюк.
Нагадаємо, що напередодні це питання жваво дискутували на засіданні фракції «Наша Україна» в понеділок, і воно спричинило доволі гарячі суперечки та неоднозначні коментарі учасників засідання. Блок, який завжди пишався наявністю внутрішньої демократії та прихильності до дискусій, показав себе запеклим прихильником уже забутого принципу демократичного централізму. Керівництво фракції «Наша Україна» вирішило, що вимагатиме складання депутатських повноважень тими членами фракції, які не підтримають входження до коаліції національної єдності.
Коментуючи журналістам підсумки засідання нашоукраїнців, член політради фракції Роман Безсмертний сказав буквально таке: «Фракція давно ухвалила рішення (про переговори щодо входження в коаліцію національної єдності): хто його буде виконувати — той буде, хто не буде — нехай здає мандат і шукає інші сили, які відповідатимуть його поглядам». Він також додав, що оскільки свого часу більшість (48 членів фракції) виступило за приєднання до коаліції, то недопустимою є ситуація, коли меншість незгодних диктуватиме свою волю більшості. На запитання, які саме санкції чекають тих, хто не підтримує коаліції з Партією регіонів, але і не відмовляється від мандата, Безсмертний відповів: «За невиконання рішення фракції я не судитимуся, цих депутатів розсудить виборець».
Апелював до виборців й основний порушник спокою, голова виконкому партії «Наша Україна» Микола Катеринчук. «На щастя, мандати нам давав народ України під ті зобов’язання, які ми давали перед ним, а ми казали, що не зраджуватимемо Майдану, а вступ до коаліції з Партією регіонів ми вважаємо зрадою своїм виборцям», — заявив депутат після засідання. «Люди, які мають якісь принципи, цього не зроблять», — додав він.
За даними Катеринчука, таких, хто «має принципи», у фракції залишилося зовсім небагато, поки що близько десяти. Але оскільки, за словами депутата, на цих депутатів чинять постійний психологічний тиск, про точну кількість говорити дуже важко.
З огляду на той факт, що для реалізації погроз, озвучених Романом Безсмертним, немає ні конституційних підстав, ні внутрішньопартійних (статут партії), заяви керівництва радше мають вигляд емоційного прояву. Але в такому випадку вирування пристрастей під час засідання повинно мати під собою реальну й адекватну причину. І, на перший погляд, вона досить добре проглядається в деяких заявах депутатів пропрезидентської фракції. Суть їх зводиться до того, що, будучи солдатами Президента та виконуючи його волю, лідери нашоукраїнців покликані відігравати роль такого собі «государевого ока» й охороняти чистоту помислів, прописаних в Універсалі. Але, зважаючи на той факт, що реальних важелів впливу на політику коаліції у солдатів Президента все-таки замало, чи не виявляться його спостерігачі героями приказки «носом чую, та руками не вловлю»? І, може, все- таки варто прислухатися до думки групи Катеринчука? Та й по політичних опонентах із опозиційних окопів стріляти все ж таки якось зручніше. Тим паче, що й уряд Віктора Януковича пообіцяв у свою чергу створення комфортних умов для будь-якої опозиції. Так принаймні заявив прем’єр на відкритті другої сесії Верховної Ради: «В особі опозиції Кабмін хотів би бачити уважного контролера стану справ у суспільстві та конструктивного критика його дій».
І така критика не примусила себе довго чекати. Так, коментуючи рішення керівництва НУ про приєднання до коаліції, лідер БЮТ Юлія Тимошенко назвала це рішення цілком логічним. А нелогічним, на її погляд, є те, «що з «Нашої України» хочуть виключити тих, хто намагається зберегти честь України». Саме тому навіть на запланованому на 8 вересня засіданні ради НСНУ навряд чи варто чекати якихось сенсацій.
На момент здачі номера результати переговорів про створення широкої коаліції ще не були відомі. У зв'язку з цим неясним також залишається і подальша поведінка тих депутатів фракції, які відмовляться підписати нову коаліційну угоду.
КОМЕНТАРI
Ми запитали експертів «Дня», наскільки реальна погроза Романа Безсмертного про виключення з фракції депутатів, які не згодні зі створенням коаліції з Партією регіонів?
Вадим КАРАСЬОВ, Інститут глобальних стратегій:
— Виключити з фракції дисидентів і резервістів цілком реально. Але не з парламенту. Такий дисциплінарний крок цілком можливий. Я вважаю, ця заява Безсмертного — превентивний захід стосовно тих членів «Нашої України», які виступають проти коаліційної угоди з Партією регіонів. Безсмертний хоче погасити внутрішнє дисидентство в «Нашій Україні», щоб блок зміг на більш монолітних позиціях розпочинати переговори з Партією регіонів і підписання коаліції. Не виключено, що «Нашій Україні» доведеться погодитися на присутність комуністів, і це стане додатковим приводом для незадоволених.
Можливо, деякі депутати й покинуть лави «Нашої України», але піти з фракції в міжфракційну пустоту наважаться небагато з них. А охочих перейти в Блок Юлії Тимошенко буде ще менше. Дисидент на те й дисидент, щоб, будучи незадоволеним, залишатися в лавах своєї партії.
Тетяна МОНТЯН, адвокат:
— Із фракції можуть вигнати, а з депутатів — ні. Скажемо, Калашникова вигнали з фракції, оце він засмутився. Аж усі зв'язки з регіоналами втратив. Усе це дурниці!
Можливо, Безсмертний хотів зцементувати «Нашу Україну», але не можна зцементувати те, чого немає. Що там можна зцементувати? Що може бути спільного між тим же Безсмертним й Оробцем? Нічого. Це завжди було таке квазіутворення під загальною вивіскою, точно таке ж як і Партія регіонів. От уже справді близнюки-брати. Як в анекдоті: одних знайшли в ящику з апельсинами, інші роз'їжджали по країні в блакитному вагоні, але вони чудово заприятелювали між собою.