Коротко / СУСПІЛЬСТВО
Вчімося творити писанки
До Великодня в Музеї українського народного декоративного мистецтва вирішено провести майстер-класи з писанкарства та тематичні екскурсії «Українська народна писанка». Цей заклад володіє унікальною колекцією творів народного мистецтва, в тому числі 3000 писанок, своєрідних ліричних мініатюр, які вражають бездоганним смаком, безліччю кольорів і філігранною технікою виконання.
У всі часи українська писанка викликала подив своєю красою й таємничістю малюнків, її вважали символом пробудження землі, перемоги життя над смертю.
У різних регіонах України існували свої особливості писанкарства. Так, на Київщині — багатобарвні, від найсвітліших пастельних тонів до чорних. Розпис мав яскраві монументальні форми. Близькі до київських чернігівські писанки, але вони дещо стриманіші в загальному тоні. Писанки Поділля мають рослинний, графічно витончений рисунок і темний колорит переважно фіолетових відтінків. На Львівщині домінує геометричний орнамент, характерний для Західних регіонів України, та червоно-коричневий колорит. Писанки Прикарпаття вражають складністю дрібного геометричного орнаменту та насиченістю жовтогарячої колірної гами.
Відрізнялися й традиції виконання писанок: десь писали лише дівчата, десь — тільки жінки. Цікаво, що процес художнього творення писанок був огорнений особливою святістю, подібно до релігійного обряду, тому жінки та дівчата готувалися до нього заздалегідь. Вони мали привести до ладу свої думки, заспокоїтися, не тримати ні на кого зла тощо. Нечисті помисли, гнів, сварка могли негативно вплинути на образ писанки.
Безкоштовні майстер-класи проходитимуть 1, 2, 8, 9, 15, 16 та 22 квітня о 14-й годині, 5, 12 та 19 квітня о 15.30; тематичні екскурсії — щодня, крім вівторка, з 10-ї години до 17-ї. Екскурсію можна замовити за телефоном 280-36-93. Музей мiститься за адресою: м. Київ, вул. Івана Мазепи (Січневого Повстання), 21.
«Розкомплектований» скелет замурували знову
У Вінниці під час реставрації обласного архіву відкрили підземний цвинтар і на піввмурований в стіну скелет людини. Архів близько ста років займає будівлю єзуїтського монастиря. Директор архіву Сергій Гальчак розповів «Дню», що монастир — один із компонентів так званих мурів — найдавніших будівель Вінниці ще початку XVII століття. Тоді священнослужителів хоронили в межах монастиря. Підземний некрополь вкрили підлогою на початку XX століття. Зразки кісток скелету на експертизу взяли фахівці з обласної прокуратури, а будівельники, не дочекавшись повернення вилученого, замурували «розкомплектований» скелет: треба було продовжувати ремонтні роботи. На реставрацію єзуїтського монастиря з держбюджету виділено два мільйони гривень. Нині цих грошей не вистачає. Обласна адміністрація клопочеться про виділення ще трьох мільйонів гривень для завершення реконструкції,повідомляє Мирослава СОКОЛОВА , «День»
Проблемна вода
«Традиційну» кампанію з відключення абонентів-неплатників розпочато в Донецькій області зусиллями співробітників КП «Донецькміськводоканал», які збираються щомісяця відключати за борги 180—200 абонентів — підприємств усіх форм власності. Як повідомляє прес-служба підприємства, з великих боржників найбільш «проблемними», як і раніше, залишаються державні вугільні підприємства. Уже сьогодні без води можуть залишитися дев’ять шахт Донецької вугільної енергетичної компанії (ДВЕК), які від початку року недоплатили водоканалу 180 тис. грн. Під загрозою відключення в найближчі дні — також шахта iм. Горького, яка заборгувала 108 тис. грн. за 2006 рік і 150 тис. — за попередні роки. Водночас співробітники абонентської служби відзначають досить високу платіжну дисципліну великих промислових абонентів: найбільш акуратно за воду розраховуються підприємства харчової промисловості, а ось малі підприємства та приватні підприємці завдають водоканалу досить багато клопоту. Що стосується платежів безпосередньо донеччан, то вони платять за воду на рівні 80%. Фахівці абонентської служби зазначають, що основна маса платежів прийшла протягом останніх трьох днів перед виборами, з 22 по 24 березня. За їхніми прогнозами, до кінця місяця водоканал збере 95 — 97% платежів за свої послуги, повідомляє Ганна ХРИПУНКОВА , «День»
Випуск газети №:
№54, (2006)Рубрика
Суспільство