Коротко / Панорама дня
У новий рік — без Конституційного Суду
Депутати знову вчора провалили голосування з обрання суддів Конституційного Суду. Про це заявив голова рахункової комісії Валерій Мішура. За його словами, бюлетені для таємного голосування отримали всього 86 парламентаріїв. Відповідно ж до регламенту, для того, щоб голосування було визнане дійсним, бюлетені для таємного голосування мають отримати не менше ніж 2/3 народних депутатів. Раніше голова комітету з питань правової політики Василь Онопенко повідомив, що комітет рекомендує парламенту проголосувати чотири кандидатури, зокрема, — народних депутатів Марії Маркуш та Івана Вернидубова, колишнього заступника генпрокурора Олега Литвака, завідувача кафедри Національного транспортного університету Івана Колосниченка. Сьогодні — останній день парламентських засідань у цьому році, в зв’язку з чим неважко передбачити, що призначення суддів КС і приведення їх до присяги може відбутися, у кращому випадку, лише на початку наступного року. У зв’язку з цим спікер парламенту Володимир Литвин заявив, що не виключає можливості ревізії рішення про введення політичної реформи в Україні. За його словами, недієздатність КС, а також заява Президента Віктора Ющенка про те, що він збирається оскаржити рішення ВР щодо політичної реформи після Нового року, можуть внести свої корективи щодо набуття чинності конституційними змінами, «оскільки окремі політичні сили та фракції вважатимуть, що існує якийсь політичний сценарій для того, щоб унеможливити набуття чинності змін у Конституції». Нагадаємо, що 18 жовтня закінчився термін повноважень дев’яти суддів Конституційного Суду. У листопаді з’їзд суддів і Президент заповнили свої квоти в КС, однак ці судді не можуть приступити до роботи, оскільки вони ще не прийняли відповідну присягу. Більш того, відведений законодавством термін прийняття ними присяги вже вийшов. На запитання про те, чи потрібно вносити новi кандидатури на посаду суддів КС від Президента та з’їзду суддів, В. Литвин підкреслив, що в цьому питанні необхідно досягти політичних домовленостей. Парламент же досі не заповнив свою квоту в КС.
Поліклініка на виклик
У Харківській області почав працювати перший мобільний медичний центр. Відтепер у віддалені села, де немає якісного медичного обслуговування, їздять спеціальні мікроавтобуси, повністю обладнані медичною технікою. «Поліклініка на виклик» вирішує безліч проблем сільських жителів, для яких в одному автомобілі зібрана апаратура для вимірювання тиску, аналізів крові, кардіограм i УЗД. Авторів проекту, якими виступили Червоний Хрест і компанія Philip Morris Україна, підтримала обласна влада. Віце-губернатор Ярослав Ющенко пообіцяв, що якщо цей проект буде визнаний пріоритетним, то наступного року «поліклінік на колесах» має побільшати, повідомляє Марина ГОЛІНА, Харків.
Громадян України побiльшало на сім тисяч
У 2005 році українське громадянство отримали 7066 іноземців та осіб без громадянства — найбільша кількість порівняно з попередніми роками незалежності, повідомляє Інтерфакс-Україна з посиланням на прес-службу Президента України. Серед тих, хто отримав громадянство, представники понад 60 національностей. У загальній етнічній структурі традиційно переважають представники національностей із країн СНД: росіян — 2580, вірмен — 1013, азербайджанців — 484, молдаван — 406, білорусів — 215. Протягом восьми років з 1993 до 1999 рр. включно громадянами України стали 4630 чоловік. Якщо порівнювати кількість осіб, які протягом 14 років незалежності отримали громадянство України, і кількість осіб, які за цей же період вiдмовилися вiд громадянства України, то перше перевищує друге більш, ніж у 30 разів.
Президент поділився успіхами з «Файненшл таймс»
Президент України Віктор Ющенко впевнений у тому, що через рік після помаранчевої революції, яка привела його до влади, демократія в Україні досягла результатів. У статті для лондонської газети «Файненшл таймс» глава держави наголошує: «Хоча неможливо миттєво трансформувати країну з 47-мільйонним населенням, у ній досягли великих і безповоротних змін, немислимих ще 12 місяців тому». Головним досягненням він називає введення при ньому «основних свобод слова та зборів, які прийшли на зміну цензурі в ЗМI та керованій демократії. Був налагоджений політичний діалог із громадянськими організаціями. Тільки інформовані й наділені свободою дій організації виборців можуть зробити вільний вибір, необхідний для перетворення закритого суспільства на націю змагальності». Ще одним важливим результатом діяльності нової влади В. Ющенко вважає те, що «було покладено край притаманній державі корупції та привілеям, якими користувалися бізнесмени-олігархи. Покінчили з розкраданням державних монополій в ім’я особистого збагачення. Скасовані податкові канікули, бюджетні субсидії та дешеві розпродажі державних активів». Зазначивши, що були знижені бар’єри на шляху інвестицій, Президент пише: «Прозорі приватизаційні тендери вселили нову довіру до продажу державних активів, зокрема до продажу Криворізького металургійного комбінату за $4,8 млрд. Більше бізнесменів і підприємств зараз платять податки, ніж коли-небудь раніше». Насамкінець В. Ющенко зазначає: «У березні майбутнього року виборці знову голосуватимуть за новий парламент. Партії-переможці сформують працюючий коаліційний уряд. Я забезпечу те, що ці вибори будуть вільним і чесним свідченням волі народу. Я переконаний у тому, що українські виборці знову підтримають ті партії й програми, які виступлять за розширення особистої й економічної свободи, точно так само, як вони зробили це рік тому».
У Москві — найсильніший за 100 років снігопад
Снігопад, який обрушився на російську столицю Москву, метеорологи називають найсильнішим за понад 100 років. Комунальні служби міста не в змозі впоратися з атакою стихії. Сильні снігопади для Москви — не така вже й рідкість, але, як зазначають синоптики, тривали вони зазвичай не більше доби. За два дні снiговий покрив у Москві, за даними метеостанції, розташованої на ВВЦ, збiльшився на 25 сантиметрів. Перший такий снігопад у Москві спостерігався ще в 1900 році. Удруге так сильно і так довго засипало Москву снігом у 1966 році.
Саддам обвинуватив США
Саддам Хусейн обвинуватив Сполучені Штати в тому, що ті брехали світу в питанні іракської зброї масового знищення. На відновлених у Багдаді судових слуханнях колишній лідер Iраку нагадав: перед вторгненням до Iраку Вашингтон наполягав на тому, що країна володіє хімічною зброєю, попри спростування іракського керівництва. Саддам Хусейн також назвав брехливими спростування Білого дому, висловлені у відповідь на його обвинувачення в побитті і тортурах із боку американських охоронців. Колишній іракський лідер обвинувачується у вбивстві 148 осіб у місті Дуджаїл у 1982 році. Він відкинув обвинувачення на свою адресу. Раніше представник Білого дому назвав абсолютно безпідставними твердження колишнього іракського президента Саддама Хусейна про те, що у в’язниці його били.
Зустріч із директором ЦРУ була «плановою»
Зустріч Президента України Віктора Ющенка з директором Центрального розвідувального управління (ЦРУ) США Портером Госсом 16 грудня була плановою, заявив секретар Ради національної безпеки й оборони України Анатолій Кінах. За його словами, зустріч була спрямована насамперед на обговорення можливостей поглиблення співпраці між спеціальними службами України та США в таких питаннях, як протидія міжнародному тероризму, незаконній міграції та контрабанді. Кінах наголосив на безпідставності заяв про те, що подібні зустрічі несуть загрозу національній безпеці України. Секретар Ради безпеки закликає не переносити «цей висококомпетентний і конструктивний діалог» у площину політичних спекуляцій. Кінах також повідомив, що в цій зустрічі брали активну участь і керівники українських силових відомств, Служби безпеки України.
Випуск газети №:
№238, (2005)Рубрика
Панорама «Дня»