Летять качки
Перешкоду пташиному грипу варто створити в КримуСпалах пташиного грипу в Росії, в безпосередній близькості від Криму, не на жарт налякав не лише місцевих птахівників, але й мисливців і ветеринарів. Справа в тому, що півострів, який більше ніж на 200 кілометрів врізається у Чорне море й розташований фактично посередині Азово-Чорноморського водного басейну. Він є зоною відпочинку перелітних птахів під час їх міграції на південь. Більш того, в самому Криму зимують кілька мільйонів великих і дрібних птахів. Тільки в пташиному заповіднику на Лебединих островах зимують понад півмільйона одних перелітних качок, не враховуючи інших птахів. За даними орнітологів, тільки на Мар’їнському водосховищі в околицях Сімферополя, в найгустонаселенішій частині півострова зимують до 5 тисяч перелітних качок і багато інших видів птахів. Як встановили орнітологи, до Криму прилітають також птахи із Новосибірської та Омської областей, у яких російські ветеринари вже виявили ознаки пташиного грипу. Саме в жовтні перелітні зграї з цих регіонів мають долетіти до Криму, і тому орнітологи побоюються, що в цей час Крим може стати міжнародним центром епідемії пташиного грипу.
Озеро Сиваш, озеро Донузлав, морські лимани на півночі Криму, особливо навколо Лебединих островів і на косі Арабатська стрілкя, де окрім морської є й прісна вода, служать притулком на більшості міграційних шляхів перелітних птахів з півночі на південь, в тому числі до Африки. Наприклад, за даними фахівців щороку тільки через Сиваш транзитом пролітає понад півмільйона різних видів птахів із різних країн, розташованих північніше від Криму. Таким чином, в умовах спалаху пташиного грипу як озеро Сиваш, так і Лебедині острови й Арабатська стрілка можуть стати епіцентром епідемії. Сьогодні співробітники Азово-Чорноморської орнітологічної станції ведуть спостереження в тривожному очікуванні. Через дуже теплу осінь прибуття перелітних зграй на «пташиний вокзал» затрималося на два тижні, але до жовтня, говорять вчені, почнеться масовий переліт. Гуси, качки, кулики, лебеді й журавлі летять із регіонів, уже заражених пташиним грипом. Зараз вчені окільцьовують і уважно оглядають перших «гостей». Уперше за багато років роботи експедиції орнітологи ввели особливі заходи безпеки.
У Криму, однак, введення заходів безпеки на птахофабриках не розповсюджується на домашніх птахів. Гуси і качки, яких розводять для себе і для продажу сільські жителі, плавають у водоймах поруч із перелітними птахами. Як говорить завідувач Азово-Чорноморської орнітологічної станції Йосип Черничко, це може призвести до серйозних наслідків. «Як тільки домашній птах заразиться, все йде непередбачуваним шляхом. Тоді це стає соціально небезпечним явищем». Вчені автономії вже порушили питання про те, що географічне розташування як Криму, так і України загалом, вимагає термінового створення в Україні служби сповіщення про епідемію, що нам загрожує. Вони говорять, що вірус пташиного грипу може розповсюджувати будь-який птах, навіть горобець, але особливо небезпечні — перелітні качки. «Якщо почне гинути качка, вона буде розкльована чайкою, а далі по ланцюгу — воронами. І буде цей вірус розноситися, — стверджує орнітолог, головний мисливствознавець Криму Олександр Грінченко. — Справа в тому, що в Криму маса перелітних птахів знаходиться в досить скупченому стані, що набагато збільшує загрозу зараження. А з Криму шляхи перелітних птахів пролягають до Туреччини, Болгарії, Греції, Румунії. А звідти — до Західної Європи, а також до Америки. Тому вчені вважають, що є сенс скоординувати зусилля орнітологів у глобальних масштабах, і якщо ставити перешкоду пташиному грипу, то найраціональніше зробити це саме в Криму.
Як розповів начальник відділу протиепізоотичних заходів Кримського управління ветеринарної медицини Микола Пасюга, поки що підстав для неспокою у Криму немає. Зроблені аналізи підозрілих птахів свідчать, що ознак пташиного грипу на півострові немає. Але це не означає, що можна розслабитися, тому що і до Росії, і до інших країн Південно-Східної Азії пташиний грип був занесений саме перелітними птахами. Адже в цих місцях навіть спроби вакцинації жителів виявилися малоефективними. І тоді для ліквідації спалаху захворювання, не говорячи вже про можливі людські жертви, доведеться витратити значно більше коштів, ніж на її попередження.