Перейти до основного вмісту

«Півтори помилки»

Який сигнал отримає економіка від нових призначень в уряді?
01 жовтня, 00:00

Валерій ЛИТВИЦЬКИЙ, керівник групи радників голови Нацбанку:

— Я вітаю перепризначення Віктора Пинзеника міністром фінансів. У його роботі було достаньо ініціатив, що позитивно впливали на економіку країни, — взяти хоча б процес виконання бюджету. Звісно, були речі, які могли б якось негативно охарактеризувати його, однак це призначення має дуже велике значення для всієї економіки. Особисто я, навіть не кажучи про позиції Нацбанку, можу припустити, що Віктор Іванович проводитиме фінансову політику в тому ж напрямі, в якому її проводили до цього, збереже комфортний інфляційний коридор і буде гарантом стабільності курсової політики. Для нас, тобто для Нацбанку, якраз дуже важлива співпраця з фінансовим блоком уряду. Також я вітаю прагнення нових міністрів порадитися з провідними економістами для того, щоб оцінити недоліки та розробити нову економічну політику. Мені здається, що вона має полягати в прагненні стабілізувати економіку. Цього року було багато проблем стосовно питань власності. Адже, якщо говорити строго, реприватизація не закінчилася, поки акція зо продажу «Криворіжсталі» не отримає свого логічного завершення.

Найголовніше, щоб інвестори зрозуміли, що загрози, які періодично озвучувалися, стосувалися не всіх. Сподіваюся, що новий уряд справді розпочне новий діалог із бізнесом.

А загалом до кінця року маємо надію на стабільність валютного курсу, що буде забезпечена хорошим розумінням із міністрами фінансово-економічного блоку. Обидва вони професіонали, і, я сподіваюся, нам вдасться уникнути різких коливань курсу.

Віктор ЛИСИЦЬКИЙ, екс-радник Кабінету Міністрів при уряді Ющенка:

— Безумовно, це буде значно професійніший уряд, аніж його попередник. Юрій Іванович — це політик-практик, на відміну від політиків-діджеїв, акторів, драматургів, яких у нас вистачає. Він точно знає, як хороші ідеї треба втілювати в життя, тому дуже добре, що його призначили. Можу відзначити призначення Сташевського. Це людина з хорошим досвідом практичної роботи у вищому ешелоні влади. Його призначення — гарний сигнал для тих, хто справді стурбований створенням нових робочих місць. Щодо Пинзеника і Яценюка можу відзначити, що це «півтори помилки» Єханурова. Проблема Яценюка не в молодості, молодь якраз добре засвоює нові підходи, а в тому, що він погано уявляє собі ринкову економіку. Під час кризи минулої осені він поводився так, як ми працювали в 1992—1993 рр.

Ті принципи продемонстрували свою неспроможність, і те, що він вирішив до них повернутися, свідчить або про те, що він не знає інших методів, або має слабку політичну волю.

А Пинзеник разом із Терьохіним були головними ідеологами проблемного бюджету-2005. Поки що вдалося дещо пом’якшити результати їхніх рішень, що призвели до зниження темпів зростання економіки. Але побоююся, що наслідки роботи тандему Пинзеник — Яценюк Єханурову доведеться постійно перекривати.

Олексій ПЛОТНИКОВ, професор Інституту світової економіки та міжнародних відносин НАН України:

— Призначення економічного блоку мають другорядне значення. Основне посилання економіці зробило призначення нового прем’єр-міністра. Якщо пан Єхануров задекларував припинення реприватизації, то це, безумовно, позитивний момент для бізнесу, що негативно реагував на постійні розмови про це. Рівнозначним позитивним моментом виступають заяви про покращання відносин із Росією, з якою пов’язано багато галузей нашої промисловості. Невідомо, щоправда, що з цього втілять на практиці.

Олександр ПАСХАВЕР, президент Центру економічного розвитку:

— Економіка отримає сигнали спокою та еволюційності. Це позиція Єханурова, який саме визначає політику уряду. Решта працюватимуть саме так, як того хоче прем’єр-міністр. Той самий Пинзеник у минулому уряді технічно виконував вказівки Тимошенко. У новому уряді він точно так само виконуватиме вказівки нового прем’єра.

Щодо Яценюка, можу відзначити, що під час кризи останнього кварталу минулого року він поводився так, як повинен поводитися високий державний чиновник: не панікував і зробив усе можливе, щоб банківська система могла витримати революцію.

Микола ГОЛЕВ, докторант Тернопільської академії народного господарства:

— Інвестицій країні це не додасть. Хоча прем’єр-міністр заявив, що реприватизація зупинена. Проте всі чекатимуть виборів. Процеси, які розпочав новий уряд, не приведуть до кардинальних змін. Головне зараз — плавно завершити те, що вже було почате. Щодо долара можу сказати так: у Мінекономіки прийшла недурна людина, яка не дозволить так поводитися з курсом, і процеси, які спостерігалися на початку цього року, не повторяться. Щоправда, якщо їй дозволять так поводитися.

Олександр РЯБЧЕНКО, директор Міжнародного інституту приватизації, управління власністю й інвестицій:

— Від призначення нового прем’єра світова громадськість отримає сигнал, що з Україною можна працювати і що вона відчинила двері для нормальної ринкової економіки. Призначення Яценюка, на мій погляд, також досить позитивне. Він — кваліфікована людина і, я впевнений, розбереться. Перепризначення Пинзеника свідчить про те, що Президент задоволений бюджетною політикою, яку проводили раніше, та не збирається нічого кардинально змінювати. Загалом, це непогано. Міністр фінансів — консервативна посада. Тим паче, що проект бюджету 2005 року і 2006 року буде дуже складно виконати, і навіть якби з’явилася інша людина, нічого кардинально не змінилося б. Тим більше, я сумніваюся, що цей уряд мав намір щось реформувати. Особливо бюджетну сферу.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати