Стафілокок і «теплі» місця
В Ужгороді закрили пологовий будинокIз загальної кількості жінок, які народжують в обласному центрі, менше 43% власне ужгородки, решта — з області. Можливо, закриття Ужгородського пологового будинку через інфекцію й не стало би таким болісним та не набуло би такого гучного розголосу, якби не кілька фактів. Перший і найголовніший це те, що Закарпаття — єдина область в Україні, в якій немає обласного пологового відділення. Тобто, при виникненні будь-якої надзвичайної ситуації, на кшталт нинішньої, місто не має «запасного аеродрому», де можна приймати на світ новонароджених. Та чи не важливішим є інший факт, про який непевно говорять лікарі, однак про який вже голосно говорять в Ужгороді: обласна влада просто вирішила скористатися ситуацією і змінити ключові фігури в пологовому будинку міста на «своїх», як це уже відбулося практично в усіх структурах, закладах, установах Закарпаття. І саме з огляду на останнє чи не найбільше хвилюються ужгородці, бо нинішнє керівництво міського пологового встигло зарекомендувати себе фахівцями, знавцями своєї справи. Фактично, говорять у місті, політика втручається в медицину — до чого це може призвести?
Однак все по-порядку. Наприкінці минулого тижня в Ужгороді засідала надзвичайна протиепідемічна та протиепізоотична комісія, на якій розглядалася ситуація, що склалася навколо пологового відділення. Станом на 16 серпня в місті було зафіксовано шість випадків захворювання на патологічний стафілокок серед новонароджених та 18 випадків позитивного результату бактеріологічного обстеження на патстафілокок під час проведення комплексу протиепідемічних заходів. Фактором, що сприяє виникненню захворювання в пологовому відділенні, називався його незадовільний матеріально-технічний стан. Зокрема, у будівлі, де розміщено пологове відділення, необхідно замінити покрівлю, підлогу, освітлювальні прилади, бактерицидні лампи; зробити ревізію мережі водопостачання та каналізації з дотриманням санітарно-технічних умов, обладнати автономне гаряче водопостачання, забезпечити функціонування вентиляції. Є припис головного державного санітарного лікаря Ужгорода Василя Петричка: припинити роботу пологового відділення із 17 серпня 2005 року у зв’язку з тим, що у відділенні фіксуються випадки інфекційних захворювань та не виконуються пропозиції за актами санітарних обстежень, що є грубим порушенням законодавства.
У результаті, пологовий таки закрили. Породіль перестали приймати. А перед входом до відділення поставили правоохоронців. У всій області виник переполох, оскільки Ужгородське міське пологове відділення приймає породілль з усього краю. Аби розставити всі крапки над «і», на днях в Ужгородському прес-клубі реформ зібралися компетентні фахівці й спробували відповісти на всі питання журналістів.
Заступник головного лікаря по рододопомозі Володимир Панаїт повідомив, що випадки захворювання на стафілокок є результатом кількох чинників, однак насамперед — надзвичайно низьким матеріальним забезпеченням відділення: «Проблема виникла у липні, коли в Ужгороді стояла страшна спека. Саме погодні умови, а також відсутність стабільного гарячого водопостачання у пологовому будинку, низьке забезпечення білизною, пелюшками, стерильними рукавичками, слабкі дезинфікуючі засоби, які не впливають на патогенну флору, й стало причиною виникнення захворювання». За словами В. Панаїта, пологовий сьогодні має всього 1500 пелюшок при потребі 9000 (у розрахунку на 90 ліжкомісць). Забезпечення стерильними рукавичками становить всього 50 пар на місяць, у той час як для такого відділення, в якому приймають до трьох тисяч пологів на рік, потрібно щонайменше 500 пар на тиждень. Про постільну білизну теж сумно говорити — забезпеченість всього 20 % від потреби. Певна річ, породілі самі приносять необхідні речі, інакшого виходу немає. А де гарантія, що ці принесені речі стерильні? Адже, згідно зі статистикою, 70 % людей — носії стафілококу...
А чи не найсумнішою у всьому цьому виглядає інша ситуація: виявляється, дезстанція продавала пологовому будинку дезинфікуючі засоби, в яких активність хлору, залежно від партії, коливалася в межах... 0—20 %.
Головний лікар Ужгородської ЦМКЛ Іван Курах сказав: «На жаль, використовувані дезинфікуючі речовини виявилися неефективними. Окрім того, пологовий будинок уже кілька років не закривався на обов’язкову щорічну дезінфекцію». Заступник міського голови з питань охорони здоров’я та соціального захисту населення Володимир Симулик додав, що нині цим питанням займається внутрішня комісія, яка веде службове розслідування: чому СЕС, яка повинна була контролювати деззасоби, дозволила для використання такі, що не діють на збудники захворювань.
Наразі ж відтепер і до закінчення капітального ремонту пологового будинку в обласному центрі народжуватимуть лише мешканки Ужгорода та району, іншим закарпаткам лікарі вимушені відмовляти. Зараз немовлята з’являються на світ в інших відділеннях лікарні, де, за словами лікарів, умови далеко не відповідають вимогам.
Однак Володимир Панаїт вважає, що ризик із переселенням породілль до непристосованих приміщень надто високий. Натомість стафілокок — проблема не сьогоднішнього дня, і не лише пологового відділення Ужгорода. А дезінфекцію цілком достатньо було провести поетапно від корпусу до корпусу.
Поміж тим фахівці із сумом жартують: не було б щастя, так нещастя допомогло. Йдеться про те, що тепер зрештою пологовий будинок Ужгорода буде капітально відремонтовано, від чого виграють усі. Коштів на капремонт у бюджеті передбачено не було, однак на останньому засіданні виконкому було терміново знайдено й виділено 200 тисяч гривень, ремонтні роботи уже тривають.
Разом із тим присутній на засіданні депутат Верховної Ради Сергій Ратушняк назвав ситуацію довкола пологового будинку штучною та сфабрикованою обласною владою з метою кадрових змін «на теплих місцях»: «Сьогодні ужгородські породілі не мають навіть туалетів та народжують у жахливих умовах. Закриття одразу трьох гілок пологового будинку є злочином. Водночас за неефективну дезінфекцію сьогодні звинувачують не санепідемстанцію, яка постачає неякісні матеріали, а лікарів-акушерів. Цих професійних спеціалістів сьогодні хочуть «вижити» з посад представники нової влади. Але я запевняю — ужгородці відстоять свій пологовий будинок».
До речі, лікарі кажуть, що психологічний стан нинішніх породіль та тих, кому народжувати за тиждень-два — просто жахливий! Жінки вже заздалегідь налаштовані на негативні емоції...