Йшов десятий день весни...
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20050311/442-2-1.jpg)
...Країна «по шию» загрузла в снігу. І річ не тільки в невиправданих весняних надіях — у ніч на понеділок через сильні снігопади, пориви вітру і спрацювання систем захисту ліній електропередачі було знеструмлено 123 населених пункти в 11 областях України. Електропостачання досі не відновлено в 20 населених пунктах: 10 із них знаходиться у Львівській, 6 — Вінницькій і 4 — Рівненськiй областях. Снігопад також створив серйозні перешкоди для просування транспорту в західних і північних областях. Очищати від опадів не встигали навіть столичний Майдан. За станом на ранок 10 березня не розчищеними залишалися дороги місцевого значення в Тернопільській, Рівненській, Львівській, Хмельницькій і Житомирській областях. Усього відсутнє сполучення з 620 населеними пунктами.
Але цим біди не закінчуються. Залишаються підтопленими 1 тис. 20 садиб і 167 будинків у Херсонській області, а також близько півсотні садиб і 9 будинків у Запорізькій області, 21 садиба в м. Новий Буг Миколаївської області. Комунальні служби і МНС активно працюють на місці аварій — очищають дренажні системи, знижують рівень грунтових вод і відводять їх із приватних садиб і будинків. Але виникає запитання — невже не можна працювати на випередження надзвичайної ситуації, а не на її ліквідацію?
Проте в МНС «День» запевнили, що все відбувається з точністю до навпаки, і якби вони не працювали на випередження, через замети не вдалося б пробратися до літа. «Просто кількість снігу така, що його не розчистиш ні за півгодини, ні за день», — говорить начальник управління з питань зв’язку із ЗМІ МНС Олег Венжик. За його словами, не змогли б запобігти біді ні зайві сотні рятівників, ні нова техніка: «Звичайно, техніка у нас стара, яка підлягає списанню. Вона працює тільки завдяки зусиллям рятівників. Якби у нас було відповідне фінансування і можливість придбати нові машини, допомога надавалася б набагато швидше».
Зрозуміло, що така кількість снігу безслідно зникнути не може. Тому найближчим часом варто чекати ще на одне стихійне лихо — повінь. О. Венжик запевнив «День», що МНС знає можливі зони затоплення, і вже проінструктувало комунальні та господарські служби на місцях. Зміцнюються греблі, робляться водостоки, вибухає лід на річках. Бути потопу чи не бути залежить від цілої низки чинників — насамперед від швидкості танення льоду і швидкості вживання заходів місцевими органами влади.
Негативно вплинула дивна зима і на майбутній урожай. У цьому році через несприятливі погодні умови Україні доведеться пересівати, за попередніми даними, майже 10% площ під озимими культурами. Про це повідомляє Інтерфакс-Україна з посиланням на слова міністра агрополітики О. Баранівського. «Адже вже було потепління, рослини інтенсивніше дихали, на півдні вже почалася певна вегетація, потім знову похолодання. Тобто йде виснаження рослин, вони інтенсивно використовують цукор, який заготовили собі на перезимівлю», — заявив О. Баранівський. Тим часом він відзначив, що Україна в достатній кількості забезпечена якісним насіннєвим матеріалом для пересіву. Ще одна гарна новина — фруктові дерева і виноградники зиму пережили цілком благополучно.
ДО РЕЧІ
За даними Гідрометцентру, холоди не зупиняться на досягнутому — по всій території України температура незначно знизиться. Вдень у п’ятницю у Києві очікується -7 градусів за Цельсієм, вночі -9. Щоправда, без опадів. Більш весняною погода стане вже в понеділок — вдень до +5, вночі близько нуля, можливий дощ. У східних областях денна температура не опуститься нижче -2, а в понеділок досягне +9, хмарність змінна. На заході в найближчі дні істотних змін у погоді не очікується. У п’ятницю в Криму можливий снігопад, зате у вихідні денна температура становитиме 5—7 градусів тепла.