Коротко / ПЛАНЕТА
Буш про Росію та Ірак
Президент Буш не має наміру сваритися з Москвою, попри всі розбіжності з російським лідером. Вкотре назвавши Путіна просто «Володимир», Буш пообіцяв, що підтримає Росію в її прагненні вступити до СОТ. Ці заяви прозвучали у традиційному передноворічному виступі Буша. Майже третину всього часу, присвяченого спілкуванню з пресою, Джордж Буш приділив обговоренню ситуації в Іраку. Він зазначив, зокрема, що заплановані на січень загальні вибори — це лише перший крок на шляху до демократизації країни, і цей крок навряд чи буде зроблено в обстановці абсолютного спокою. Однак американський президент упевнений, що зрештою іракський народ вибере свободу. «По телевізору розповідають майже виключно про вибухи — але в 15 — 18 провінціях Іраку ситуація стабілізується, з’являються дрібні підприємства, життя стає кращим, ніж воно було за Саддама», — з деякою образою в голосі сказав Буш. Мирного й демократичного майбутнього Буш бажає й усім іншим країнам світу. «Ми продовжуємо запевняти прихильників реформ у всьому світі, що США вважають: настане день, коли всі будуть вільними», — сказав американський президент.
Свiжi думки
Президент Росії Володимир Путін заявив, що зможе працювати з Віктором Ющенком, якщо той переможе на президентських виборах в Україні. «Я не вбачаю тут якихось проблем», — заявив Путін, відповідаючи на запитання, чи не вважає він своєю особистою поразкою і поразкою Росії, якщо переможе Ющенко. Таку заяву глава Росії зробив під час спільної прес-конференції з канцлером ФРН Герхардом Шредером у Німеччині. У свою чергу Шредер заявив, що він і президент Росії Володимир Путін дійшли спільної думки про неприпустимість втручання у перебіг майбутніх виборів в Україні. «Не можна втручатися в перебіг майбутніх виборів в Україні, а потрібно поважати рішення народу цієї країни відповідно до чинних там законів», — сказав канцлер.
«Рейтинг» Сталіна
Росіяни зовсім не однозначно оцінюють роль Йосифа Сталіна в історії країни, свідчать дані соціологічного дослідження, які напередодні надійшли до iнтерфаксу з Аналітичного центру Юрія Левади. Так, 31% російських громадян вважають Сталіна жорстоким тираном, винним у знищенні мільйонів безневинних людей. Однак майже стільки ж опитаних (29%) вважають, що хоч би які помилки й пороки йому приписували, найважливіше, що під його керівництвом радянський народ переміг у Великій Вітчизняній війні. П’ята частина респондентів (21%) називає Сталіна «мудрим керівником», який привів СРСР до могутності та процвітання. При цьому 16% учасників опитування впевнені в тому, що «лише жорсткий правитель міг підтримати порядок у державі в тих умовах гострої класової боротьби, зовнішньої загрози, загальної розхлябаності», які були в країні в ті роки. З думкою про те, що «наш народ ніколи не зможе обійтися без керівника такого типу, як Сталін, рано чи пізно він прийде і наведе порядок», згодні 16% росіян. 15% опитаних упевнені в тому, що політика Сталіна призвела до того, що країна виявилася непідготовленою до війни в 1941 р. і зазнала найважчих втрат. Водночас третина росіян (33%) упевнена в тому, що «ми ще не знаємо всієї правди про Сталіна та його дії». Ці дані було отримано в ході представницького опитування тисячі дорослих громадян РФ, проведеного напередодні 125-річчя від дня народження Сталіна, що відзначається 21 грудня.
Британія сперечається про паспорти
Палата громад британського парламенту прийняла у першому читанні законопроект про введення для всіх британських підданих посвідчень особи, котрі діятимуть всередині країни. Проект викликає бурхливі спори в країні. Ним передбачено розпочати введення нового документа з 2008 року, а обов’язковим він стане приблизно з 2013 року. До того часу всі британці повинні мати цей документ, але не будуть зобов’язані носити його при собі. Передбачається, що в електронному чіпі на невеликій пластиковій картці міститиметься різна інформація про її носія, включно з відбитками пальців та іншими біометричними даними. На думку уряду, цей крок дозволить ефективніше боротися проти тероризму, торгівлі людьми та інших злочинів. Посвідчення особи (їх можна порівняти з нашим внутрішнім паспортом) скасували у Великій Британії 1952 року. Введення цих нових документів, за оцінками, які наводить Бі-Бі-Сі, коштуватиме 85 млн. фунтів стерлінгів на рік. До цього потрібно додати ще 415 млн. фунтів стерлінгів на рік на біометричні паспорти (їх використовують при поїздках за кордон), які з’являться у Великій Британії, як і в інших країнах Європейського Союзу.
Американці шкодують про війну
Більшість американців уперше після початку війни в Іраку вважають помилкою озброєну інтервенцію в цю арабську країну, засвідчили опитування населення, проведені на замовлення газети «Вашингтон пост» і телекомпанії Ей- Бі-Сі. За даними анкетування, 70% американців вважають, що цей конфлікт хоча і привів до певного посилення безпеки США, але обернувся «неприпустимою» кількістю втрат. Тому 56% респондентів вважають, що ця війна «була не варта того». «Вашингтон пост» зазначає, що кількість тих, хто вважає помилкою війну в Іраку, за рік зросла на 8 процентних пунктів порівняно з підсумками опитування, що відбулося в середині цього року. Водночас 58% американців виступають за продовження воєнної інтервенції в Іраку — до приведення до влади цивільного уряду, незважаючи на зростаючу кількість втрат США в цій країні. Крім того, 52% респондентів виступили за відставку міністра оборони США Дональда Рамсфельда, який останнім часом зазнає різкої критики від багатьох конгресменів і родичів загиблих в Іраку військовослужбовців.
Випуск газети №:
№234, (2004)Рубрика
День Планети