Перейти до основного вмісту

Нетерпима толерантність

Голландці «розлютилися» на мусульман
10 листопада, 00:00
ОСТАННІ ЗЛОЧИНИ У НІДЕРЛАНДАХ ПОСТАВИЛИ ПІД ЗАГРОЗУ МИРНЕ РЕЛІГІЙНЕ СПІВІСНУВАННЯ / ФОТО РЕЙТЕР

У Голландії з надзвичайною силою росте хвиля міжетнічного напруження внаслідок убивства минулого тижня режисера Тео ван Гога молодим ісламським радикалом. Цими днями стався вибух під дверима мусульманської школи в місті Ейндховен, в результаті якого були вибиті двері та вікна, але ніхто не постраждав. Цей інцидент швидше за все є помстою за смерть популярного діяча і став продовженням низки подібних акцій. Минулими вихідними кілька мечетей у різних містах країни також стали об’єктами публічної помсти. Три з них було підпалено, інші були спаплюжені активістами у масках, що зображали свинячі голови.

Влада вже висловила занепокоєння поглибленням розколу у «багатокультурному» голландському суспільстві і закликала місцевих працівників охорони забезпечити нагляд за мусульманськими навчальними та релігійними закладами. Прем’єр-міністр Нідерландів Ян Петер Балкененде публічно засудив подібні акти насильства і закликав голландців «уникати клімату радикалізації суспільства».

Однак останні соціологічні опитування, проведені на вихідних голландським телебаченням, засвідчили: 47% населення визнало, що після убивства ван Гога стало менш толерантним до мусульман. Причина такого повороту у суспільній думці в тому, що смерть кінорежисера безпосередньо пов’язана з показом його нового фільму «Покірність», в якому автор відобразив так званий «ісламський фашизм». У стрічці показано чотирьох жінок, які є жертвами релігійного насильства. Одна з них, політик Аяаан Хірсі. Після прем’єрного показу стрічки вона разом із ван Гогом почала отримувати погрози від радикально налаштованих невідомих. Убивство публіциста молодиком у традиційному мусульманському одязі значно підсилило антиісламські настрої.

На цьому фоні значно зросла підтримка радикального правого політика Герта Вілдерса, якому напередодні також погрожували смертю «в ім’я ісламу». Нещодавно він був змушений вийти з ліберальної Народної партії за свободу та демократію у зв’язку з тим, що відмовився підтримувати партійну заборону на протистояння вступові Туреччини до ЄС. Вілдерс оголосив, що створить нову партію, в основі політичної платформи якої будуть антиімміграційні гасла, сформовані на позиціях Піма Фортайна. Цей ультраправий політик, убитий напередодні парламентських виборів 2002 року, відомий тим, що вимагав повної заборони імміграції в Голландію та називав іслам «відсталою релігією».

Напередодні грудневого саміту ЄС, де вирішуватиметься доля переговорів про вступ Туреччини, у європейців, схоже, з’являється посилений страх перед радикальним ісламом та негативно-стереотипне ставлення до мусульман. Ряд європейських країн переживають кризи етнокультурної самоідентифікації, серед них — і Нідерланди, в яких марокканські мусульмани становлять майже 6% 16-мільйонного населення. Міністр внутрішніх справ Нідерландів назвав антимусульманські акції поодинокими випадками, але схоже, що факти говорять на користь тенденції.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати