Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Пенсії, зарплати й аргументи в полеміці

13 жовтня, 00:00
УКРАЙ НИЗЬКИЙ РІВЕНЬ ЗАРПЛАТ ТА ПЕНСІЙ ЗАВЖДИ СТВОРЮЄ СОЦІАЛЬНУ БАЗУ ДЛЯ ЛІВАЦЬКИХ РАДИКАЛЬНИХ НАСТРОЇВ. У ЦЬОМУ РОЗУМІННІ ОДНІЄЮ З НЕБАГАТЬОХ ПОЗИТИВНИХ РИС НИНІШНЬОЇ КАМПАНІЇ Є НИЗЬКІ РЕЙТИНГИ ТА ВКРАЙ ПРИМАРНІ ШАНСИ НА ВИХІД ДО ДРУГОГО ТУРУ У ЛІВИХ КАНДИДАТІВ — ВІД «РОЖЕВИХ» ДО ЛЮМПЕН-РАДИКАЛЬНИХ / ФОТО З АРХIВУ «Дня»

Те, що успіх у виборчій кампанії багато в чому забезпечує ораторське й полемічне мистецтво кандидатів, річ давно відома. Аж ніяк не новина й те, що в запалі полеміки не рекомендують перегинати палицю. Найнебезпечніше — спотворювати факти. Адже при цьому можна «погоріти» навіть і в тому випадку, якщо спиратися на злегка підправлений фактаж із надією на те, що він не настільки широко відомий у народі.

У понеділок кандидат на посаду президента України Віктор Ющенко виступав на мітингу своїх прихильників у Львові. І, за вивіреними ще в старовину ораторськими рецептами, пересипав свої звернення до людей численними риторичними запитаннями. Цитуємо: «I тi десятки запитань «чому?» закiнчуються одним — чому ми маємо найнижчу пенсiю, найнижчу зарплату, не просто на теренах бувшого Радянського Союзу, а й у Європi?».

А як насправді? Почнімо з зарплати. Прихильники В. Ющен ка дуже часто стверджують, що вона дуже зросла в ті часи, коли він керував урядом. Але насправді через високу інфляцію реального зростання зарплати в 2000 р. не було. Індекс реальної заробітної плати становив того року 99,1% порівняно з 1999 р., тобто фактично сталося скорочення заробітків на 0,1%. Через високу інфляцію в 2000 р. на 11,8% скоротилася й реальна пенсія. Тепер подивімось на сьогоднішню соціальну ситуацію.

До бюджету Пенсійного фонду України за перше півріччя надійшло 15,2 млрд. гривень, що на 36,2% більше, ніж за аналогічний період минулого року. Збільшення надходжень сталося за рахунок зростання заробітної плати (середньомісячна зарплата за перше півріччя становила 542,37 грн., що на 27,9% вище, ніж на той самий час минулого року). Накопичені кошти Пенсійного фонду стали джерелом підвищення пенсій із 1 серпня на 30 грн. для 11,5 млн. пенсіонерів. 25 серпня уряд Віктора Януковича приймає постанову, якою передбачено, що надходження від приватизації, що перевищують закладені в законі про держбюджет на 2004 рік 5,2 млрд. гривень, будуть спрямовані на погашення простроченої заборгованості із зарплати, на підвищення пенсій, створення недержавного пенсійного фонду для бюджетників, а також на компенсацію знецінених вкладів громадян. У вересні уряд підвищує розмір мінімальної пенсії до прожиткового мінімуму — 284,69 гривень на місяць. (Причому це не означає скасування пенсіонерам житлових субсидій). Цікаво, що після оголошення в ЗМІ про плани уряду подвоїти розмір мінімальної пенсії ще цього року, кілька політичних сил і кандидатів на посаду президента, в тому числі керівники «Нашої України», виступили з різкою критикою цього рішення. На їхню думку, в бюджеті Пенсійного фонду забракне коштів і підвищення пенсій призведе до інфляції. Але нашоукраїнці, напевно, просто забули, що лише 13 вересня В. Ющенко заявляв: «Своїм Планом дій «Десять кроків назустріч людям» я затверджую: мінімальну пенсію можна підняти до прожиткового рівня негайно». А вже 15 вересня його команда почала критикувати план Кабміну щодо підвищення пенсій саме до прожиткового мінімуму... При цьому можна ще нагадати, що уряд В. Ющенка в серпні 2000 року вніс у парламент законопроект «Про обов’язкове пенсійне страхування», яким передбачалося підвищення пенсійного віку для чоловіків — до 65 років, для жінок — до 60-ти. Характерно, що цей законопроект узагалі не передбачав жодного підвищення пенсій для людей, які втратили працездатність раніше.

А тепер про те, чи справді в Україні найнижча в СНД пенсія. За станом на початок вересня (дані Мінпраці та Пенсійного фонду України) мінімальний розмір пенсій (із компенсаційними виплатами) становив в Азербайджані — $20,3, у Вірменії — $5,34, Білорусі — $29,88, Грузії — $6,98, Казахстані — $40,22, Киргизстані — $5,15, Молдові — $10,22, Росії — $22,41, Таджикистані — $2,41, Узбекистані — $10,77. Мінімальна пенсія в Україні (після вересневого рішення уряду В. Януковича) досягла $53,72. Як бачимо, це аж ніяк не найменше в СНД. А в Литві, яка, як відомо, вже і в ЄС, і в НАТО, трохи більше — $60,78. Чи варто наговорювати на свою країну?

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати