За правом — у клініку
Майбутні юристи шліфуватимуть професіоналізм на практиціУ п’ятницю в актовому залі Комітету Верховної Ради зібралися представники Першого Всеукраїнського конгресу юридичних клінік України. Юридичні клініки — об’єднання випускників і студентів юридичних вузів, метою яких є надання незаможним громадянам безкоштовної правової допомоги. Ця справа для України досить нова, вперше про них ми почули лише кілька років тому. А сьогодні клініки вже функціонують у сімнадцяти регіонах країни, й у цілому їх нараховується понад двадцять. Створюються вони як структурні підрозділи юридичних факультетів або як самостійні «юридичні особи», що тісно співпрацюють з вузами. У столиці нараховується чотири юридичні клініки, а в Херсоні, Вінниці, Хмельницьку — немає жодної. Це пояснюють деякою мірою тим, що сьогодні у багатьох профільних вищих навчальних закладах і технікумах, що готують юристів, не дають достатнього обсягу знань. Тому далеко не кожний студент в змозі професіонально консультувати громадян.
Безкоштовне надання правової допомоги студентами й молодими випускниками навчальних закладів спрямоване на реалізацію конституційного принципу рівності громадян у захисті своїх прав. У нас у країні багато малозабезпечених людей, а стосунки з державними органами дуже часто вимагають всіляких письмових звернень. Платити ж за складання великої кількості документів у таких людей просто не вистачає коштів. Учасники Конгресу зазначали, що хоч поки в нас всього лише 23 клініки на країну, однак і вони виявилися здатними дати поштовх для позитивних змін у свідомості людей. Йдеться про ламання стереотипу «недоступності й неможливості» юридичної допомоги для захисту громадянських прав.
Робота юридичних клінік добре впливає й на професійне зростання студентів-консультантів. Зі студентів, які практикувалися в юридичних клініках, вісім захистили кандидатські дисертації, більше ніж десять — вже практикуючі адвокати, один — суддя, а більшість — викладачі юридичних фахів.
Якщо говорити про обсяг послуг, наданих юридичними клініками населенню, то це близько шестисот клієнтів за рік. У кожній юридичній клініці працювало 15—25 студентів, і кожний щомісяця розглядав від семи до п’ятнадцяти справ. У кожній з них студентам допомагали освоювати професійну майстерність по 2-3 викладачi. Деякі консультували людей ще й по телефону, а дев’ять з десяти навіть представляли справу в суді. Люди зверталися до молодих фахівців з питаннями про незаконне звільнення з роботи, розділ майна й отримання спадщини, а також просили захистити від неправомірних дій правоохоронних органів.
Нині у нас формуються власні українські стандарти для діяльності юридичних клінік. Що ж до принципу їхньої роботи, то він однаковий як для європейських країн, США і нашої держави — «Pro bono», що в перекладі з латини означає «На благо». Однак безкоштовна допомога вимагає певних витрат, а повноцінна нормативна база для функціонування юридичних клінік в Україні ще не створена. Цей чинник і не дає можливості повноцінно розвиватися корисному почину. Наприклад, за нашим законодавством, правозахисні організації мають право надавати допомогу тільки своїм членам, а не всім громадянам, що неможливо виконати в юридичних клініках. На сьогодні вже розроблено низку законопроектів «Про правову допомогу» як Міністерством юстиції, так і іншими авторами, які закріпляють право надання послуг правозахисним організаціям громадян.
Уже ведеться активна робота з розробки спецкурсу, методичних матеріалів, підручників, які допоможуть уніфікувати роботу юридичних клінік. Фонд «Відродження» підтримуватиме роботу клінік до 2007 року і за цей час необхідно розробити механізм самофінансування цих організацій. До речі, за словами менеджера програми «Верховенство права» фонду «Відродження» Маркіяна Дулеба, утримання однієї клініки на рік дорівнює вартості навчання у вузі двох студентів-контрактників. Він вважає, що юридична клініка не таке вже витратне підприємство, якщо врахувати, що на курсі навчається не менше ніж 65 студентів, а курсів — цілих п’ять. Подальший розвиток клінік в Україні передбачає посилення професійного «шліфування» майбутніх юридичних кадрів. Діяльність же юридичних клінік надає для цього просто унікальну можливість поєднання теоретичних знань з практичним їх застосуванням.
Не дивлячись на те, що робота юридичних клінік дає можливість незахищеним верствам населення отримувати безкоштовну юридичну допомогу, розраховувати на повне задоволення цієї потреби населення поки не випадає. 23 клініки на країну, де кожний п’ятий є малозабезпеченим, явно недостатньо. Збільшення навантаження на кожну клініку може призвести до зниження якості її роботи. А от розвиток мережі юридичних клінік залежить від створення умов, які б зацікавлювали вищі навчальні заклади їх відкривати. Загалом же в Україні готують юристів близько двохсот вищих навчальних закладів.