Перейти до основного вмісту

«Кращі часи» настануть у 2014-му

Так вважають 60% українців
24 червня, 00:00

Викорiнити бідність, гендерну нерівність та ВІЛ/СНІД, знизити дитячу смертність, покращити якість освіти, екологію та здоров’я матерів — такі Цілі розвитку тисячоліття, які нещодавно поставила ООН перед усією світовою спільнотою. Як відомо, Україна — одна з 189 країн, які підписалися під тим, що до 2015 року всіх цих цілей досягнуть. Для того, щоб зіставити бажане з дійсним, на замовлення ПРООН Центр «Соціальний моніторинг» провів дослідження, в ході якого опитали 3109 осіб. Голос народу, звісно ж, привніс багато цікавого в картину українського розвитку.

Виявилося, що більша частина українців вважає себе бідною. Водночас, згідно з прийнятим у світі порогом бідності, такими є лише 27% — вони витрачають на їжу понад 60% щомісячних сімейних доходів. 25% наших громадян призналися, що їхньої зарплати не вистачає навіть на необхідні продукти харчування. Більшість опитаних звинувачують у виниклій ситуації соціальну несправедливість. Населення твердо впевнене, що гроші можна заробити чужими «кров’ю та потом», але ніяк не своїми та не чесним шляхом.

Крім того, українці стали тепер досить недовірливими. Як розповідає координатор проектiв Центру «Соціальний моніторинг» Олена Бабак, наші громадяни намагаються побачити пастку в системі кредитування. Лише 9% опитаних робили «великі покупки» в кредит, тоді як у світі кредитування вважається одним із найефективніших методів боротьби з бідністю.

Зрозуміло, що найзаможнішим регіоном виявився Київ, а найбільше страждають від бідності Центр, Північ і Захід. Та, попри важкі економічні умови, Захід проявляє патріотизм — близько половини тамтешніх жителів відчувають почуття особистої відповідальності за свою країну. Загалом в Україні показник цей не дуже оптимістичний — він становить лише 41%. Як показало дослідження, 35% наших співгромадян залишили б Батьківщину за сприятливих обставин, а 29% взагалі хотіли б народитися та жити в іншій країні. Але попри такий настрій народ усе ж таки вірить у «світле майбутнє» — 60% опитаних вважають, що їхні діти та внуки житимуть краще, а 42% прогнозують «краще життя» в найближче десятиріччя. Хоча 70% українців не мають ані найменшого уявлення про розподіл статей бюджету, в більшості своїй вони готові брати участь у вирішенні державних проблем.

В ООН вважають, що правильним шляхом до кращого життя в Україні стане децентралізація. На думку ПРООНівських фахівців, децентралізація прискорює людський розвиток, даючи можливість вирішувати проблеми з урахуванням місцевих особливостей. Координатор проекту «Людський розвиток» ПРООН в Україні Валерій Гладкий зазначає, що дослідження показало: говорити про зрілість українського суспільства ще рано. «Існує безліч проблем, але українці перебувають у режимі очікування — чекають, що держава сама все виправить. Ось це й перешкоджає децентралізації, розвитку людства та здійсненню бажань про «краще життя».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати