Коротко / ПЛАНЕТА
Поповнення НАТО
Учора прапори семи нових східноєвропейських членів НАТО замайоріли над штаб-квартирою Північноатлантичного альянсу в передмісті Брюсселя. Естонія, Латвія, Литва, Румунія, Словаччина, Словенія й Болгарія вступили до НАТО чотири дні тому. Загальна кількість членів Альянсу відтепер становить 26. Приєднання до НАТО трьох колишніх радянських республік вельми стурбувало Москву. Учора російський міністр закордонних справ Сергій Лавров зустрівся з колегами з НАТО, що західні дипломати розцінили як сигнал до примирення. «Це історичний момент. Протягом 50 років ми були окуповані росіянами. Ніколи ми не були в такій безпеці, як сьогодні», — сказав представник збройних сил Литви Альгірдас Наквосас. Військові літаки НАТО почали патрулювання повітряного простору балтійських держав одразу після вступу до блоку Естонії, Латвії та Литви в понеділок, попри невдоволення Москви. Колишній президент Литви Вітаутас Ландсбергіс заявив державній радіостанції: «Люди намагаються сказати нам, що «холодна війна» закінчилася, що Росія стала іншою. Але багато фактів свідчать, що це ілюзія. Я не маю на увазі російський народ, але в головах російських лідерів нічого не змінилося за 10 або навіть 15 років. «Холодна війна» проти балтійських країн триває».
Туреччина підтримує інтеграцію України
Туреччина підтримує інтеграцію України до Європейського Союзу і продовжить підтримувати зусилля Києва щодо досягнення повноправного членства в НАТО. Це закріплено спільним планом дій з розширеного співробітництва між Кабінетом Міністрів України й урядом Туреччини, який підписали вчора в Києві прем’єри двох країн Віктор Янукович і Реджеп Ердоган. «Туреччина як кандидат на вступ до ЄС підтримує інтеграцію України до ЄС і в цьому контексті вважає, що «нова політика сусідства» ЄС і план дій Україна — ЄС стануть інструментом бажаного поліпшення у відносинах між Україною та ЄС», — мовиться в документі. «Визнаючи важливу роль України в структурі євроатлантичної безпеки, Туреччина продовжуватиме підтримувати прагнення й зусилля України з досягнення повноправного членства в НАТО і надаватиме необхідну допомогу для виконання зобов’язань з цією метою», — зазначено у спільному плані дій.
Шарон погрозив Арафату
Лідер Палестинської автономії Ясір Арафат «не має страхового полісу», заявив прем’єр-міністр Ізраїлю Аріель Шарон в інтерв’ю, опублікованому вчора газетою «Маарів». «Усі вже знають, що Арафат — це перешкода на шляху будь-якого просування до миру», — сказав ізраїльський прем’єр. «Будь-хто, хто вбиває євреїв або шкодить ізраїльським громадянам та посилає людей на вбивство євреїв, — під прицілом», — заявив Шарон в інтерв’ю іншій газеті «Хаарец», не назвавши при цьому імені Арафата. Усі ці заяви Аріель Шарон зробив через 10 днів після вбивства ізраїльтянами засновника й духовного лідера воєнізованого палестинського руху ХАМАС. 14 квітня ізраїльський прем’єр має зустрітися у Вашингтоні з президентом США.
Переговори відкладено...
Черговий раунд переговорів Україна — Європейський Союз щодо вироблення спільного плану дій, як очікується, відбудеться в середині квітня, повідомив Інтерфакс — Україна перший заступник міністра закордонних справ України з питань євроінтеграції Олександр Чалий. За його словами, раніше планувалося провести таку зустріч у середині березня, однак Єврокомісія запропонувала відстрочити її проведення з тим, щоб узгодити позицію з вироблення документа з усіма країнами- учасницями ЄС. Чалий сподівається, що перенесення раунду переговорів не позначиться на термінах узгодження остаточного варіанта документа, який планується прийняти до початку проведення саміту Україна — ЄС в липні в Нідерландах.
Шеварднадзе критикує арешт зятя
Колишній президент Грузії Едуард Шеварднадзе незадоволений тим, як відбуваються масові арешти корумпованих чиновників, які входили під час його президентства до складу керівництва країни. Як повідомило РІА «Новости», про це екс-президент заявив учора журналістам. «З огляду на демократичні принципи, для мене такі методи дій нинішнього керівництва Грузії неприйнятні», — заявив Шеварднадзе. Він також критично розцінив затримання свого зятя — бізнесмена Гії Джохтаберідзе, власника 51% акцій одного з найбільших у Грузії компаній мобільного зв’язку «Магтіком». «Коли ми говоримо, що є демократичною країною, таке неприпустиме», — відзначив Шеварднадзе.
Чиновників зобов’язали розмовляти киргизькою
Президент Киргизстану Аскар Акаєв учора підписав ухвалений парламентом закон «Про державну мову», що вимагає від чиновників обов’язкового володіння киргизькою, яка має статус державної мови нарівні з російською, повідомляє Рейтер. Раніше обов’язкове володіння киргизькою було потрібне лише від самого президента маленької центральноазіатської країни з шестимільйонним населенням, переважна більшість якого розмовляє здебільшого російською. Акаєв заявив, що нездібні до мов можуть не побоюватися репресій. «Так, потрібно знати державну мову, але справа ця виключно добровільна, а аж ніяк не примусова», — сказав він.
В Іспанії виявили бомбу
Іспанська поліція вчора виявила бомбу на полотні швидкісної залізниці між Мадридом і Севільєю. Про це повідомив міністр внутрішніх справ країни Анхель Асебес. За словами Асебеса, співробітник залізниці помітив щось підозріле та викликав саперів, які виявили 10 — 12 кг динаміту під рейками, приблизно за 60 км на південь від Мадрида. До вибухового пристрою був приєднаний 130-метровий кабель, який вів до детонатора. Зі слів Асебеса, поки що невідомо, хто встановив вибуховий пристрій. Цими днями, напередодні Великодня, на іспанських залізницях особливо багато пасажирів. 11 березня, в результаті вибухів у чотирьох поїздах, у Мадриді загинуло понад 190 чоловік і сотні отримали поранення. Іспанська влада підозрює в організації мадридських вибухів ісламських екстремістів.
Невзлін залишає політику
Леонід Невзлін — співвласник нафтокомпанії ЮКОС і партнер Михайла Ходорковського, — заявив, що залишає політичне життя Росії. Про це йдеться в інтерв’ю газеті «Известия». Зі слів Невзліна, до такого кроку його підштовхнула стаття Михайла Ходорковського «Криза лібералізму в Росії», де ув’язнений екс-глава ЮКОСа виклав свій погляд на політичні процеси, що відбувалися в країні протягом останніх 10 років. У інтерв’ю Невзлін каже про те, що «країна, де тримають у в’язниці Ходорковського, не має майбутнього». «Про долю компанії ЮКОС не говоритиму. Мій прогноз... одразу став негативним, що не збігається з прогнозом колег... Віри в нормальне закінчення справи в мене не було і немає», — сказав він про політичні перспективи «справи ЮКОСа».
Випуск газети №:
№60, (2004)Рубрика
День Планети