Мізер стане мінімумом
Чиновники вважають, що у 2007 році на нього можна буде прожити![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20040225/433-1-3.jpg)
Країна отримала від уряду реальну оцінку стану економіки. Прем’єр-міністр Віктор Янукович заявив, що вважає можливим підвищення мінімальної зарплати до рівня прожиткового мінімуму лише до 2007 року. Новина, чесно сказати, протвережує. Особливо на тлі переможних реляцій про рекордні на континенті темпи зростання промислового виробництва та ВВП.
На сьогодні офіційний прожитковий мінімум в Україні становить аж 342 гривні. Верховна Рада затвердила цей показник у листопаді 2002 року. І в 2001 році він був на цьому самому рівні. Іншими словами, мінімум у 342 гривні визначений, орієнтуючись на ціни трирічної давності. Уряд не вельми рветься цю суму підвищувати, оскільки до неї прив’язані різні соціальні виплати з держбюджету. А на чому ще накажете економити? Тим часом Верховна Рада не затверджує новий мінімум саме через те, що не вірить урядовим розрахункам. Так сталося і три тижні тому, коли Кабмін запропонував підвищити прожитковий мінімум до 358 гривень 49 копійок. Настільки точна сума, до речі, виникла невипадково. У Міністерстві економіки цілий департамент прораховує фізіологічні потреби людини, враховуючи не тільки продукти харчування й одяг, а й навіть засоби гігієни. Згідно з розрахунками уряду, українській жінці достатньо купувати одне пальто на 8 років, а чоловікові — один костюм на 5 років. Електроенергії на одну людину, на думку фахівців Мінекономіки, вистачить 40 кВт на місяць. Місячні норми продуктів харчування наводити не варто, оскільки іронія тут, напевно, не зовсім доречна, а всерйоз це обговорювати не можна. Але сам факт того, що уряд все ж наважився запропонувати збільшення прожиткового мінімуму на суму, що дорівнює вартості добротної пари теплих шкарпеток на будь-якому українському базарі, показовий.
Мінімальна заробітна плата, яка так безуспішно намагається наздогнати прожитковий мінімум, в Україні становить 205 гривень. Пафосний «політичний» конфлікт між урядом i опозицією, яка наполягала на встановленні мінімальної зарплати на рівні 237 гривень, наприкінці минулого року закінчився перемогою Кабміну. І самі суми, навколо яких розгорілися пристрасті, також є однією з найточніших оцінок соціальної орієнтованості української економіки. А те, що учасники полеміки не показували стосовно обговорюваних сум якоїсь незручності, вказує на шанси вирішення цієї проблеми справді хоч би до 2007 року. Для країни, яка розташована в центрі Європи, обговорення таких сум на рівні політичної дискусії є принизливим. Загальне враження рятує лише той факт, що левова частка приватного бізнесу країни виплачує заробітну плату своїм працівникам у конвертах, а там, як відомо, реальніші мінімуми.
Згідно з Конституцією, мінімальна заробітна плата та пенсії в Україні не можуть бути меншими за прожитковий мінімум. Намір виконати вимогу Основного Закону в 2007 році із захопленням сприйняла Федерація профспілок України. Вона вже навіть узгодила з Кабміном графік поетапного підвищення мінімальної зарплати. Про пенсії поки що вважають за краще не говорити. Але хоч як би там не було, в 2005 році зарплатний мінімум становитиме 60-70% від прожиткового, в 2006-му — 80%, а в 2008-му — всі 100%. Про жодні радикальні ідеї уряду, як перетворити рекордне в Європі зростання ВВП на підвищення рівня життя, поки що не чутно.