Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Рік на роздуми

Президент про вибори і не тільки
13 листопада, 00:00

Чергова прес-конференція Президента України Леоніда Кучми була присвячена більше політиці, ніж економіці. Що цілком логічно — протягом минулого місяця країні довелося пройти через цілу низку як зовнішньо- так і внутрішньополітичних випробувань.

Проте своє спілкування з журналістами Президент розпочав саме з економічної теми. На думку глави держави, нинішнього року українська економіка демонструє набагато динамічніше зростання, ніж минулого. Водночас Президент застеріг усіх від перспективи самозаспокоєння. Наявні позитиви, сказав він, лише відтінили реальні проблеми. Головною такою проблемою Президент вважає все ще низький рівень конкурентоспроможності вітчизняної економіки.

ПРО ПОЛІТИЧНІ ДАМБИ

Переходячи до розмови про внутрішню та зовнішню політику, Президент відзначив, що складна зовнішня ситуація не може не позначатися на ситуації всередині країни. Кажучи про ситуацію навколо острова Коса Тузла, яка була центральною зовнішньополітичною проблемою для України протягом останнього часу, Леонід Кучма зазначив, що «деякі сили намагаються на Тузлі створити свою політичну дамбу». При цьому глава держави вкотре підтвердив свою позицію стосовно розділення водної ділянки в Азовському морі та зокрема в районі Керчі. «Тузла — це українська територія. Кордон між Україною та Росією потрібно чітко визначити. Ми вважаємо, що державний кордон має пройти і по дну, і по поверхні, розділяючи Азовське море на внутрішні води Росії та внутрішні води України», — заявив Леонід Кучма. Він також висловив упевненість, що Україні та Росії вдасться вирішити проблему Тузли цивілізованими методами. При цьому Президент закликав не змішувати проблему українсько- російських кордонів із питанням формування Єдиного економічного простору Україною, Росією, Білоруссю і Казахстаном. Леонід Кучма наголосив, що Україна зацікавлена у «якомога глибшій співпраці з Російською Федерацією», а також з іншими країнами СНД, зокрема Білоруссю та Казахстаном. «Якщо нам вдасться зробити перший крок, щоб створити зону вільної торгівлі без будь-яких вилучень, це буде наша велика перемога», — сказав Президент. Леонід Кучма особливо акцентував на необхідності шукати свої ринки збуту в зв’язку з просуванням ЄС до кордонів України, що призводить до закриття колишніх ринків. При цьому, крім країн СНД, важливими партнерами з цього погляду Президент назвав такі країни, як Бразилія та Лівія, які він нещодавно відвідав. Кажучи про перспективи європейської інтеграції нашої країни, Леонід Кучма відзначив позитивні результати Ялтинського саміту Україна — ЄС. «У Ялті вперше було заявлено про принципову можливість інтеграції України до ЄС», — сказав Президент. Відповідаючи на запитання журналістів щодо того, чи доцільно поновлювати ядерний статус нашої держави, як пропонують деякі політики, глава держави був досить однозначний: «Що з воза впало, те пропало...».

ПРО ТЕРМІНИ Й УМОВИ

Традиційно однією з центральних тем усіх прес-конференцій Леоніда Кучми є тема майбутніх президентських виборів. Цього разу багато журналістів (вже вкотре) засипали Президента запитаннями, чи не має він наміру, всупереч усім своїм попереднім заявам, балотуватися на виборах 2004 року. Відповідаючи на запитання, чи існують умови, за яких він міг би піти на вибори, Леонід Кучма був лаконічний: «Не існує». Після чого додав: «Заспокойтеся, будь ласка». Разом із тим Л. Кучма не відповів на запитання, першим чи другим вважає він нинішній термін свого президентства, назвавши це запитання некоректним. Президент також висловив думку, що визначати єдиного кандидата від провладної коаліції в парламенті зараз, за рік до виборів, недоцільно.

Кажучи про політичну реформу, Президент висловив переконання, що конституційну реформу в державі реалізують наприкінці нинішнього — на початку наступного року. «Я переконаний, що цього року приймемо 226 голосами, а в лютому-березні приймемо остаточний варіант», — сказав він. Водночас Л. Кучма наголосив, що «це має бути результат політичних домовленостей основних гравців у парламенті», знову зазначивши, що у разі нереалізації конституційної реформи зараз «її взагалі не буде». Відповідаючи на запитання, як Президент ставиться до змін до Конституції, що передбачають вибори глави держави парламентом, Л. Кучма зауважив, що питання конституційної реформи є прерогативою Верховної Ради, нагадавши, що відкликав свій законопроект із Конституційного Суду. «Це рішення парламенту і я не хочу забирати в них хліб. Це домовленості тих сил, які в парламенті», — наголосив він.

ПРО РОТАЦІЇ, ПРОВОКАЦІЇ ТА ІНТЕРПРЕТАЦІЇ

Коментуючи ймовірність заміни окремих членів уряду, Президент наполіг на необхідності суворо узгоджувати цей процес із парламентською більшістю. Леонід Кучма висловився проти розділення посад першого віце-прем’єра та міністра фінансів, які на сьогодні займає Микола Азаров, між двома посадовими особами. Такий крок, вважає Президент, може негативно позначитися на бюджетному процесі.

Розмови про можливу ротацію керівництва парламенту Леонід Кучма назвав абсурдом. А щодо усунення Олександра Зінченка з поста віце-спікера, то, на думку Президента, «соціал-демократи мають повне право ставити це питання, оскільки це квота соціал-демократів». Коментуючи на прохання журналістів події, пов’язані з заворушеннями, які сталися під час проведення акцій блоку «Наша Україна» в Донецьку та в Сумах, Леонід Кучма наголосив, що будь-яка українська політична сила, яка діє в рамках законодавства, має право проводити свої заходи, де вважає за потрібне. При цьому Президент зауважив, що на даний момент «сторони подають кардинально протилежні інтерпретації подій у Донецьку», повідомивши, що доручив МВС і СБУ розібратися в тому, що сталося, й офіційно повідомити результати через ЗМІ. Разом із тим він закликав не використовувати ситуацію в Донецьку як привід ганьбити владу. «Не робіть шабаш із цього та не використовуйте це як інформаційну можливість, щоб вилити чергову порцію бруду на владу», — підкреслив він. Разом із тим Леонід Кучма критично поставився до того, що опозиція розпочала передвиборну кампанію за рік до виборів. «Хай ті сили показують приклад моральності поведінки. Моральності, толерантності, дотримання українських законів, починаючи з президентських виборів. Є закон, коли вибори повинні розпочатися, а не розпочинати їх за рік», — сказав Президент. «У якій країні — я ставив це запитання і європейцям, й американцям, — за рік до висунення кандидатів розпочинають виборчу кампанію? Чи це не політична провокація?» — задався риторичним запитанням глава держави.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати