«Євроремонт» оборони
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20031113/4205-2-1.jpg)
До кінця 2006 року кількість посад вищого офіцерського складу Збройних сил України становитиме трохи більше однієї десятої відсотка від загальної чисельності армії, а кількість посад полковників зменшиться вдвічі. Це передбачає розроблений Міністерством оборони план скорочення ЗСУ на 2004—2005 роки. План після схвалення РНБО та Держкомісією з реформування ЗС стане основою державної програми реформування української армії, повідомив у вівторок на розширеному засіданні колегії Міноборони керівник військового відомства Євген Марчук.
Розроблений із метою активізації військової реформи план зокрема передбачає радикальне скорочення кількісних показників, зміну пріоритетів розвитку функціональних структур ЗСУ, а також адаптацію оборонного планування до євроатлантичних стандартів, йдеться в інформації прес-служби Міністерства оборони . Як відзначили в Міноборони, реалізація плану скорочення дозволить за максимально короткі терміни привести чисельність і структуру ЗСУ до оптимальних параметрів управлінських структур держави. З урахуванням стандартів НАТО план визначає ліміти щодо категорій військовослужбовців. Зокрема на кінець 2006 року в ЗС України передбачається мати 190 посад вищого офіцерського складу, або 0,12% від загальної чисельності армії. Удвічі — з 6,6 до 3,3 тис. — буде зменшено кількість посад полковників, а співвідношення старших офіцерів до молодших планують довести до загальноприйнятих світових стандартів — 1 до 1,4. Разом із тим Є. Марчук зазначив, що «ніхто не погодиться на реформу Збройних сил без комплексного вирішення всіх питань, які стосуються соціального захисту військовослужбовців і, передусім, вирішення житлової проблеми для кожного», додавши, що такий підхід підтримує і Президент України .
На думку глави військового відомства, з огляду на економічні можливості країни, державні зобов’язання з соціального захисту військовослужбовців, а також досвід розвинених країн, доцільно акцентувати увагу на програмі забезпечення військовослужбовців житлом. Він повідомив, що деякі кроки в цьому напрямі вже зроблено, зокрема внесено корективи до двох держпрограм щодо вирішення житлової проблеми військових. Крім того, міністр акцентував увагу на внутрішніх резервах, зазначивши, що для цієї мети максимально ефективно використають увесь будівельний комплекс і всі потужності нинішньої інфраструктури. При цьому паралельно з постійним житлом створюватимуть фонд службового житла, яке за параметрами комфортності відповідатиме сучасним стандартам.
На колегії, в якій взяли участь народні депутати і представники органів державної влади, міністр оборони виступив із доповіддю про основні підсумки виконання Державної програми реформування і розвитку ЗСУ в 2002— 2003 роках та основні завдання органів військового управління щодо її реалізації в 2004—2005 роках. Євген Марчук зокрема зауважив, що в 2002—2003 роках основні зусилля керівництва Міноборони були зосереджені на реалізації затвердженої держпрограми реформування і розвитку ЗСУ на період до 2005 року, а також вимог Верховного головнокомандуючого ЗСУ Президента України Леоніда Кучми стосовно реформування армії з метою підвищення боєздатності та боєготовності військ.
У військовому відомстві виконано значний обсяг завдань оборонного аналізу, затвердженого держкомісією з реформування ЗС, відзначив міністр, наголосивши водночас, що у ЗС «склалася ситуація, яка вимагає вжиття термінових і радикальних заходів». Зі слів міністра, для цього вже створено необхідні передумови, зокрема прийнято низку заходів, спрямованих на підвищення престижу військової служби. Крім того, з урахуванням реформування армії визначено цільові витрати на оборону в 2004 році у розмірі 6,4 млрд. грн., при цьому кілька статей занесено до категорії захищених. Глава оборонного відомства також нагадав про указ, виданий главою держави на основі рішення Ради національної безпеки й оборони, у якому визначено головні вимоги щодо соціального захисту військовослужбовців і членів їхніх сімей, особливо тих, які підлягають скороченню.
Завершуючи виступ, міністр оборони також повідомив про практичне завершення процесу функціонального розмежування повноважень Міноборони та Генерального штабу ЗСУ із визначенням завдань кожної структури. Він зазначив, що ще потрібно здійснити велику роботу, однак за умови відповідного фінансування з боку держави, і, передусім, реалізації чималого внутрішнього потенціалу армії, кожного військовослужбовця уже наступного року вдасться підняти армію на той щабель, на який вона заслуговує в суспільстві.
Випуск газети №:
№205, (2003)Рубрика
День України